Praca i Finanse
Like

Dlaczego w Polsce nie ma pracy?

26/05/2013
1069 Wyświetlenia
2 Komentarze
10 minut czytania
Dlaczego w Polsce nie ma pracy?

UWAGA! Ten produkt jest wyprodukowany poza granicami RP. Z każdym zakupionym z importu produktem zwiększasz polskie bezrobocie. Rozejrzyj się czy nie jest dostępny krajowy (lokalny) odpowiednik.

0


 

179050_475895055809385_1658813717_n

Mówili nam, że kluczem do przyszłości są języki obce- nauczyliśmy się ich. Mówili, że wyzsze wykształcenie zapewnia pracę- zdobyliśmy je. A pracy ubyło! Dlaczego?

Wg. europejskich kodów zawodów Polska ma najwyższy procent w Europie sprzedawców i duchownych. W pierwszym momencie uważałem, że jest to powód do zadowolenia. Po upływie czasu i szeregu przemyśleń doszedłem do wniosku, że oznacza to pracę przy sprzedaży i upychaniu na naszym krajowym rynku produktów wyprodukowanych poza granicami kraju. Co to oznacza ? Produkt importowany znaczy, że wysyłamy po dokonaniu wymiany nasze środki płatnicze za granicę. Pieniądz przestaje krążyć wewnątrz kraju. W uproszczeniu drenaż zasobów lokalnych za granicę. Kto dostaje pracę ? Ten kto produkt wyprodukował. Kto zebrał śmietankę ? Korporacja, która to wszystko organizuje.

Importer/ przedstawiciel/ dystrybutor zagranicznych produktów Np. Bosch, Siemens, Renault, Triumph, Nike.

To najgorsze zjawisko na każdym rynku. Do wspierania sprzedaży oferowanych przez siebie produktów niejednokrotnie uruchamiają bank, które zajmują się kredytowaniem oferowanych produktów. Bank taki nie musi korzystać z depozytów. Do wspierania sprzedaży stosuje dzwignie 9:1 tj. W celu utrzymania płynności utrzymuje 11% kapitału własnego. Min. kapitał własny dla banku komercyjnego to 5 mln Euro=20 mln złotych. Co daje mu przy takim kapitale  możliwośc udzielenia 89 mln kredytu na zakup oferowanych przez siebie produktów. Wraz z wzrostem zysku podwyższa kapitał własny i zwiększa możliwości kredytowania. Taka firma realizuje zyski głównie z:

a) marża na produkcie,

b) obsługa posprzedażna i serwis,

c) przychód z odsetek od udzielonych kredytów;

Po opłaceniu biur, pracowników zysk płynie w świat. Polski konsument jedynie musi na to wszystko zapracować i zapłacić. Miejsca pracy to głownie sprzedaż, promocja, marketing i obsługa posprzedażna. Najbardziej rozwojowe  i lukratywne stanowiska pracy znajdują się poza Polską. Większość firm z warszawskiego szczurodromu to fimy – handel, telekomunikacja, banki i reklama. Ludzie, którzy tam pracują moga liczyć na sowite profity dopóki sprzedaż idzie dobrze. Korporacje dobrze wynagradzają tych którzy potrafią przekonać klientów i upchnąć ich produkty na rynku. Często są to wysokozaawansowane produkty, których ludzie porządają. Zniewolenie następuję wręcz na własne nieświadome życzenie. Pracownik się cieszy, że ma dobrze płatną pracę ale systematycznie, powoli osłabia własną gospodarkę i swoją przyszłość.

Zagraniczny podmiot produkcja w Polsce np. Opel w Gliwicach, Fiat w Tychach, Winiary ( Nestle).Procter and Gamble.

Podobnie jak w powyższym opisie z róznicą, że produkcja znajduje się w Polsce. Tu można liczyć na dodatkowe przychody dla pracowników produkcyjnych, dla firm poddostawców i kooperantów. Dodatkowe przychody dla gminy z tytułu podatku od nieruchomości i opłat komunalnych – ścieki,śmieci, woda.

Polski producent w 100% z polskim kapitałem np. Drutex okna, Fakro,

Jeżeli do tego duża część produkcji to eksport – miód dla gospodarki i mieszkańców.  Tu jest najwięcej wogóle + praca przy badaniach, rozwoju. Pieniądz zostaje w kraju a firma dzięki eksportowi ściągago  jeszcze więcej do kraju.

Przedsiębiorstwa, które kiedyś były polskie zostały sprywatyzowane- sprzedane głównie zagranicznym nabywcom wraz z ich rynkami zbytu, nieruchomościami , wiedzą i pracownikami. Nowy inwestor zainteresowany jest maksymalizowaniem zysku. Restrukturyzacja czytaj zwolnienia to masowe zjawisko. Jeżeli nie zlikwiduje firmy, by zrobić miejsce na swoje importowona produkty to pozostawi to co jest najbardziej dochodowe. To co mniej dochodowe ale daje prace ludziom- idzie pod topór kapitalizmu. Budynki, grunty zamiast utrzymać i zmodernizowac aby można było coś produkowac- pod młot, do rozwałki i pobudowac biurowce lub mieszkania. Żeby nie było gdzie produkować.

Tyle od strony produkcji. Teraz zajmiemy się podatkami.

PIT– podatek dochodowy od osób fizycznych. Kwota wolna od podatku w 2013 roku 3091 zł/rok  co daje 257 zł.miesięcznie. Spróbuj za tą kwote przeżyć. Twoja własna praca jest opodatkowana. Nie możesz zarobić dostatecznie dużo bez zostania ograbionym z części efektów twojej pracy Dzięki takim rozwiązaniom osoba samozatrudniona nie jest w stanie wygenerować zysków. Najczęściej kombinuje.

CIT- podatek od osób prawnych. Rząd nieprzeciwdziała wypływowi wygenerowanych środków z naszej gospodarki. Bez paliwa daleko się nie zajedzie.

Ubezpieczenia społeczne (ZUS). W przypadku samozatrudnionych to tak na prawdę podatek tylko, że nosi nazwa składka. Różni, go to od podatku dochodowgo, który się płaci się go niezależnie czy jakikolwiek dochód się osiągnęło. Jak samozatrudniony nie ma odłożone to ZUS w czasie dekoninktury go finansowo zabije. Pośrednie obrona przed plajtą to zawieszenie działalności w czasie dekoniunktury ( od 2012 roku już wolno).

Plany miejscowe i tworzenie obszarów produkcji.Plany często likwidują obszary, w których można coś produkować na korzyść handlu, biur i mieszkań. Bez produkcji daleko się nie zajedzie. Produkcja generuje najwięcej miejsc pracy. Efekt- wyjżyj przez okno i zobacz gdzie można coś produkować.

Dostarczanie środków płatniczych do gospodarki.NBP i rząd nie dostarczają pełnowartościowego środka wymiany do gospodarki w proporcji do wytworzonego produktu narodowego. Brakujące środki pojawiają się w formie oprocentowanego kredytu bankowego. Dług + odsetki trzeba spłacić

a) odsetki zmniejszają ilość środków w przedsiębiorstwie na badania i rozwój, przez co firma tworzy coraz mniej konkurencyjne produkty,

b)odsetki powodują wzrost kosztu produktu poprzez koszt obsługi długu i nakręcają inflację.

c) odsetki zsysają z rynku już cyrkulujące środki płatnicze i kumuluje je w systemie bankowym dodatkowo pozbawiając już anemiczną gospodarkę środka wymiany.

Cyrkulacja pieniądza.Kupujemy zagraniczne telewizory, AGD i odzież . Jeździmy zagranicznymi samochodami tankujac importowane paliwo. Większość z tego co zarabiamy niesiemy do centrów handlowych i zagranicznych sieci sklepów. Tam kupujemy zagraniczne produkty lub krajowe wyprodukowane przez międzynarodowe ( banksterskie) korporacje. Środek płatniczy już nie cyrkuluje w lokalnej gospodarce tylko wyjeżdza hen poza Polskę. Wydrenowana gospodarka długo nie pociągnie jak roślina bez dopływu wody.

Co robić ?

Wiele osób czyta etykiety ze składem produktu. Od dziś możesz   świadomie wybierać producenta, miejsce wytworzenia produktu i placówkę w której kupisz produkt. Jeżeli pozbawisz centrum handlowego swoich środków a skierujesz go do lokalnego producenta, sprzedawcy to zaczynasz wygrywać. Nie myśl, że jesteś małym pyłkiem we wszechświecie i niewiele od ciebie zależy. Newton, Kopernik, Nobel, Skłodowska i Hitler też byli tylko pojedyńczymi osobami.

UWAGA! Produkty wyprodukowane przez międzynarodowe korporacje są tańsze od lokalnych produktów. Nie daj się nabrać na niższą cenę o parę groszy czy złotych.

Renacjonalizacja społeczna.

Każda firma bez dopływu środków pieniężnych uschnie jak roślina bez wody. Wyobraż sobie, że twoje środki płatnicze są jak strumień wody, którym podlewasz rośliny. Tam gdzie skierujesz strumień tam zacznie wszystko kwitnąć. Tak gdzie przestaniesz dostarczać wody – zacznie usychać. To ty decydujesz gdzie wydajesz swoje pieniądze. Nie idż na łatwiznę i nie kupuj tego co ci podstawiają pod nos. Pomyśl gdzie będą pracować twoje dzieci.

0

Krzysztof Grzelak

Zatroskany obywatel świata.

11 publikacje
26 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758