Dlaczego Komisja Bankowa zaprzestała u nas prace?
09/07/2012
429 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
I dlaczego w Polsce trwa cisza w sprawie WIBOR-u i opieszałości KNF-u?
W świetle olbrzymiego szumu jaki obecnie spowodowało przyznanie się Barclays’a o dokonywanie manipulacji na Liborze i Euriborze w okresie od 2005 r. w którym zamieszanych było co najmniej 14 dilerów i uwikłanymi został wiceprezes Banku Centralnego Anglii, na równi z ministrami labourzystowskiego rządu u nas zalega cisza. Te skandaliczne fakty implikujące błędne decyzje inwestycyjne na skalę $360 bln na świecie nie znajdują żadnego zainteresowania mediów, mimo iż ciśnie się na usta pytanie jaki kroki powinien podjąć KNF i dlaczego ich nie podjął, gdy chodzi o oskarżenia dotyczące WIBORu jakie od wielu lat formułowali uczestnicy rynku.
O tym jak wybuchową może okazać się ta sprawa niech świadczy dzisiejsza informacja Bloomberga opisana przez Edvarda Petterssona w artykule „Barclays Sued by Investor Over Alleged Euribor Actions” o skierowaniu sprawy do sądu przez Riff-Raff Trading Inc. z Chicago która z powodu manipulacji poniosła straty na sprzedaży instrumentów pochodnych (Kalaway v. Barclays Plc, 12-05280, U.S. District Court, Southern District of New York (Manhattan.) ). W imieniu pokrzywdzonych inwestorów występuje firma prawnicza Hagens Berman Sobol Shapiro LLP, a oskarżonymi jest poza Barclays Plc również JPMorgan Chace&Co. oraz Citigroup Inc.
Również jak podaje dzisiejszy Financial Times w artykule Kary Scannell i Gregory Meyer „US advocate of regulation climbs Libor mountain” rola nadzorców rynku jest nie do przecenienia. Gdyż jak mówi Gary Gensler szef CFTC (Commodity Futures Trading Commission): “Indeksy mają znaczenie, wszyscy tacą, jeśli z rynku nie są raportowane precyzyjne informacje”. Jednocześnie odnoszą się do procesu obcinania budżetów nadzorcom, aby czasem „nie przeszkadzali robić biznesu” który dotknął również CFTC w Izbie Reprezentantów. A który wg cytowanego lobbystę był wynikiem tego że Gensler „miał rację i mówił że jej nie mają”. No cóż, w Polsce również były przypadki likwidacji instytucji nadzorujących instytucje finansowe, które tępiły nieprawidłowości w interesie publicznym i nakładały kary, jak i wyrzucenie wiceprzewodniczącego KNB na wniosek banku, który obecnie jest przykładem braku profesjonalizmu, strat dla akcjonariuszy i przedmiotem troski na skalę unijną.
Za http://www.stefczyk.info/wiadomosci/gospodarka/cisza-wokol-wibor-i-opieszalosci-knf