Ciągle pogarsza się byt materialny ludzi, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Dlatego niezwykle istotne dla naszych środowisk jest imienne uhonorowanie przez Rzeczpospolitą osób zasłużonych w walce z komunizmem.
Anti-Communist Alliance banner 2010
Deklaracja współpracy środowisk opozycji antykomunistycznej
Na zaproszenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Łukasza Kamińskiego doszło do spotkania organizacji pozarządowych skupiających działaczy opozycji antykomunistycznej z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Pierwsze spotkanie tych organizacji doprowadziło do powstania tzw. Grupy Roboczej, która zajęła się przeglądem spraw, mających stać się przedmiotem wspólnego działania.
Owocem kolejnego spotkania jest stworzenie i podpisanie „Deklaracji współpracy środowisk opozycji antykomunistycznej”
Lista sygnatariuszy deklaracji jest otwarta.
Organizacje opozycyjne zainteresowane wsparciem deklaracji mogą to uczynić wysyłając na adres e-mail piotr.gajewski@ipn.gov.pl swoje poparcie lub proszone są o kontakt pod nr tel. 22 581 85 98.
* * *
Deklaracja współpracy środowisk opozycji antykomunistycznej
My, reprezentanci organizacji pozarządowych powołanych lub tworzonych przez środowiska opozycji antykomunistycznej w PRL-u, podejmujemy – na zaproszenie Kierownictwa Instytutu Pamięci Narodowej – stałą współpracę między nami, uznając zarazem Instytut za miejsce wspierające organizacyjnie nasze działania. Dla ułatwienia komunikacji pomiędzy sygnatariuszami porozumienia, a także z samym IPN-em, powołujemy grupę roboczą, której sekretarzem jest pracownik etatowy Instytutu.
Jesteśmy zaniepokojeni ciągle pogarszającym się bytem materialnym ludzi, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę i dlatego niezwykle istotne dla naszych środowisk jest imienne uhonorowanie przez Rzeczpospolitą osób zasłużonych w walce z komunizmem, a także ich wszechstronne wsparcie, w szczególności tych, którzy – często za sprawą swojej dawnej aktywności – egzystują dzisiaj w warunkach naruszających godność. Będziemy dążyć do przyjęcia rozwiązań prawnych w tym utworzenia publicznej fundacji działającej na rzecz wymienionych celów. Zwracamy się do Instytutu Pamięci Narodowej by wspierał nasze starania wobec odpowiednich instytucji państwa.
Jednym z celów naszego porozumienia jest zebranie informacji i notacji dotyczących ludzi antykomunistycznego oporu lat 1944-89. Deklarujemy gotowość zbudowania wspólnego portalu internetowego, na którym znajdą się biogramy możliwie wszystkich znaczących uczestników antykomunistycznego oporu.
Celem o zasadniczym znaczeniu jest też stworzenie ogólnopolskiej sieci archiwów opozycyjnych, prowadzonych przez nasze organizacje jako archiwa społeczne. Deklarujemy udział w budowaniu systemu rozpoznawania, zabezpieczania, gromadzenia, katalogowania i udostępniania zasobów związanych z dawną opozycją – tak, by dokumentacja peerelowskich służb specjalnych znalazła przeciwwagę w świadectwach jej przeciwników.
Będziemy zabiegać o taki stan prawa w państwie, aby ujawnianie udokumentowanej prawdy o ludziach komunistycznego aparatu PRL i ich czynach, nie stwarzało zagrożenia odwetowymi działaniami prawnymi.
Dziękujemy Kierownictwu Instytutu Pamięci Narodowej za stworzenie fundamentu dla naszej współpracy. Jesteśmy przekonani, że współdziałanie najmocniejszej instytucji państwa zajmującej się historią najnowszą ze środowiskami, które tę historię współtworzyły przyczyni się do osiągnięcia naszych celów.
Kwiecień 2012
Lista sygnatariuszy:
Andrzej Sobieraj – Stowarzyszenie Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Radomskiego
Wiesław M. Mizerski – Stowarzyszenie Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Radomskiego
Anna Rakocz – Federacja Ogólnopolskich Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym w Częstochowie
Stowarzyszenie Więzionych Internowanych i Represjonowanych „WIR” w Częstochowie
Andrzej Rozpłochowski – Stowarzyszenie Porozumienie Katowickie 1980
Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego
Artur Mizerski – Stowarzyszenie Klubów Weteranów Opozycji
Andrzej Terlecki – Związek Stowarzyszeń Weteranów Opozycji (w tym Koło im. gen. Augusta Emila
Fieldorfa „Nila” ŚZŻAK, Stowarzyszenie „Ślad”, Stowarzyszenie Osób Internowanych w Obozach
Wojskowych „Chełminiacy 82”, Stowarzyszenie „Niezależni RP”, Klub Pozytywnej Wyobraźni, Muzeum Wolnego Słowa)
Henryk Marczak – Stowarzyszenie Związek Weteranów Trzeciej Konspiracji w Łodzi
Wojciech Borowik, Jacek Szymanderski – Stowarzyszenie Wolnego Słowa
Sławomir Karpiński – Stowarzyszenie 13 grudnia
Włodzimierz Domagalski – Stowarzyszenie Solidarność Walcząca
Dariusz Zalewski, Jarosław Dubiel – Fundacja Wolność i Pokój
Przemysław Miśkiewicz – Stowarzyszenie Pokolenie
Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... -- Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą kaądego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos... Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...