Od dwóch lat regularnie wykonuję ćwiczenia Shizuto Masunagi (Zen Imagery Exercises), które stały się moją pasją. Tyle dobrego wydarzyło się w moim organizmie przez ten okres, że postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami. Większość ludzi w średnim wieku boryka się z dolegliwościami, na które współczesna medycyna nie ma dobrej terapii. Ciężkie bóle głowy, zaparcia, bóle kręgosłupa, zaburzenia erekcji i bezsenność to tylko kilka powszechnie spotykanych dolegliwości. Ćwiczenia Masunagi okazały się zadziwiająco prostym i skutecznym remedium na tego typu problemy. Shizuto Masunaga stworzył Zen Shiatsu oraz zestawy ćwiczeń na bazie tradycyjnej medycyny wschodniej. Ćwiczenia Masunagi – na tle innych praktyk medycznych Wschodu – wyróżnia prosta diagnostyka i odejście od ezoteryki. Celem ćwiczeń jest uzyskanie równowagi energetycznej ciała, która według Masunagi […]
Od dwóch lat regularnie wykonuję ćwiczenia Shizuto Masunagi (Zen Imagery Exercises), które stały się moją pasją. Tyle dobrego wydarzyło się w moim organizmie przez ten okres, że postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami.
Większość ludzi w średnim wieku boryka się z dolegliwościami, na które współczesna medycyna nie ma dobrej terapii. Ciężkie bóle głowy, zaparcia, bóle kręgosłupa, zaburzenia erekcji i bezsenność to tylko kilka powszechnie spotykanych dolegliwości. Ćwiczenia Masunagi okazały się zadziwiająco prostym i skutecznym remedium na tego typu problemy.
Shizuto Masunaga stworzył Zen Shiatsu oraz zestawy ćwiczeń na bazie tradycyjnej medycyny wschodniej. Ćwiczenia Masunagi – na tle innych praktyk medycznych Wschodu – wyróżnia prosta diagnostyka i odejście od ezoteryki. Celem ćwiczeń jest uzyskanie równowagi energetycznej ciała, która według Masunagi ma największy wpływ na nasze zdrowie. Opanowanie ćwiczeń jest tak samo łatwe dla ludzi Zachodu i Wschodu. Ćwiczenia zajmują tylko kilkanaście minut dziennie.
Ćwiczenia Masunagi są jednocześnie diagnostyką i terapią. Obserwując reakcje ciała na różne ćwiczenia stawiamy diagnozę o stanie energetycznym naszego organizmu i na jej podstawie dobieramy optymalny układ ćwiczeń, który jest terapią. Diagnoza jest procesem ciągłym ponieważ równowaga energetyczna organizmu nie jest stanem stabilnym. Po pewnym czasie dostosowywanie układu ćwiczeń do zmieniających się reakcji ciała staje się fascynującym dialogiem ze swoim ciałem.
Od samego początku ćwiczenia możemy wykonywać bez pomocy instruktora. Przez pierwszych kilka miesięcy wystarczy tylko Zestaw Podstawowy. Dla osoby początkującej większość pozycji Zestawu Podstawowego będzie sprawiała trudności. Nie stanowi to problemu, ponieważ celem ćwiczeń Masunagi jest równomierne rozciąganie kanałów energetycznych (merydianów) a nie precyzyjne kopiowanie zewnętrznej formy pozycji.
Jak zacząć? Przyjmując pierwszą pozycję z Zestawu Podstawowego naginamy się do momentu wyraźnie odczuwalnego oporu, ale bez powodowania bólu. Stabilizujemy ciało w tej pozycji, następnie lekko ją pogłębiając powoli bierzemy głęboki wdech. Wstrzymujemy powietrze przez 1-2 sekundy i łagodnie wypuszczamy. W trakcie każdego wydechu lekko pogłębimy pozycję korzystając z chwilowego zmniejszenia objętości ciała. Następnie przechodzimy do kolejnych pozycji. W trakcie ćwiczeń cały czas koncentrujemy się na obserwowaniu doznań w ciele. Nie myślimy o innych sprawach!
Podczas wydechu powietrze powinno ujść z nas samo, tak jak z dziurawego balonu. Kończąc wydech doznamy uczucia relaksu. W każdym ćwiczeniu po przyjęciu pozycji cykl wdechu i wydechu powtarzamy 3-5 razy. Po wdechu robimy przerwę 1-2 sekundy zanim zaczniemy wydech. Między wydechem a wdechem też robimy taką przerwę.
Zachęcam do spróbowania Zestawu Podstawowego prezentowanego na filmie
„>.
Przedstawiona w pierwszym wpisie technika ćwiczeń jest uproszczona, ale zupełnie wystarczy by dostrzec pozytywne efekty już po kilku tygodniach. W kolejnych wpisach szczegółowo omówię system ćwiczeń Masunagi oraz podzielę się własnymi spostrzeżeniami i doświdczeniami.