Bez kategorii
Like

Damy Polsce gospodarkę dobrosąsiedzką.

05/10/2012
696 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Zamiast urządzania kolejnych żałosnych „procesji” na ulicach Warszawy

0


 

Akcja – idziemy jak Gandhi po sól. powoli nabiera tempa. Dla dania odwagi prawnikom legislatorom, przedstawiam swoją wersję modyfikacji prawa o stowarzyszeniach do poszczególnych czynności handlowych na wspólny rachunek. Jeśli jesteś specjalistą, to nie marudź, tylko popraw co trzeba. Mamy dać Polakom prawo organizujące „gospodarkę dobrosąsiedzką” i jest to prawo gospodarki jak najbardziej wolnorynkowej w dobrym rozumieniu tego słowa.

 

       Zamiast organizować kolejne procesje po ulicach Warszawy umów się ze swoim posłem i bądź dla niego tak upierdliwy jak komar na Mazurach. Nie przejmuj się tym, że to prawo będzie wymuszało szeregu zmian w prawach pokrewnych a zwłaszcza w prawie podatkowym. Partie mają pełne worki kasy (Twojej kasy) i mają z czego zapłacić za ekspertyzy.

Błagam: nie pytaj, co z wprowadzenia tego prawa będziesz miał Ty i Twoja rodzina. Pytaj, co uzyska Polska.

 

Stowarzyszenie do poszczególnych czynności handlowych na wspólny rachunek

Według kodeksu handlowego Austro-Węgier z 1862r1.

W brzmieniu proponowanym

Art.

266

Stowarzyszenie się do jednej lub więcej czynności handlowej na wspólny rachunek nie wymaga pisemnego aktu, ani też nie podlega innym formalnościom.

1. Stowarzyszenie się do jednej lub więcej czynności handlowej na wspólny rachunek nie wymaga pisemnego aktu, ani też nie podlega innym formalnościom.

2. Zawiązujące się w ramach stowarzyszenia wspólne przedsięwzięcia zwane dalej spółkami dorazowymi nie posiadają osobowości prawnej i dla swojego działania wykorzystują atrybuty osobowości prawnej wspólników.

Art.

267

Jeśli nic innego nie umówiono, wszyscy uczestnicy są obowiązani przyczynić się w równym stosunku do wspólnego przedsięwzięcia.

Umowy spółek dorazowych pod rygorem nieważności muszą mieć formę pisemną i zawierać co najmniej: wyszczególnienie przedmiotu spółki, koordynatora spółki, kosztorys lub inny dokument ustalający procentowy udział poszczególnych wspólników w cenie sprzedaży produktu końcowego.

Art.

268

Jeśli nic nie umówiono co do udziału w zysku i stracie, natenczas oprocentowuje się wkładki, natomiast zysk lub stratę rozdziela się według głów.

Jeśli nie postanowiono inaczej, każdy wspólnik uczestniczy w stracie w takim stosunku w jakim uczestniczyłby w sprzedaży przedmiotu spółki.

Art.

269

Z czynności, które zawarł uczestnik z osobą trzecią, nabywa on wyłączne prawa i odpowiada za zobowiązania wobec osoby trzeciej.

Jeśli uczestnik wystąpił zarazem z polecenia i w imieniu reszty albo też wszyscy uczestnicy działali wspólnie przez wspólnego pełnomocnika, wówczas każdy uczestnik jest solidarnie uprawniony i zobowiązany w stosunku do trzeciego.

 

Jeśli nie postanowiono inaczej, to z czynności, które zawarł uczestnik z osobą trzecią, nabywa on wyłączne prawa i odpowiada za zobowiązania wobec osoby trzeciej.

Jeśli uczestnik wystąpił zarazem z polecenia i w imieniu reszty albo też wszyscy uczestnicy działali wspólnie przez wspólnego pełnomocnika, wówczas każdy uczestnik jest solidarnie uprawniony i zobowiązany w stosunku do trzeciego.

Art.

270

Po ukończeniu spólnego interesu musi uczestnik, który go prowadził, zdać pozostałym uczestnikom sprawę przy przedłożeniu dowodów.

On też załatwia likwidację.

 

1. Po ukończeniu wspólnego interesu koordynator spółki dokonuje wzajemnych rozliczeń pomiędzy wspólnikami z kwot uzyskanych ze sprzedaży przedmiotu spółki a wspólnik, który w imieniu spółki dokonał sprzedaży wystawia pozostałym wspólnikom dopuszczone prawem dokumenty.

2. Jeśli nie postanowiono inaczej i jeśli w umowie spółki dorazowej procentowych udziałów w cenie sprzedaży dokonano na podstawie kosztorysu przedmiarowego, każdy wspólnik może zażądać sporządzenia kosztorysu powykonawczego uwzględniającego poziom cen materiałów, surowców i robocizny w dniu sprzedaży i ponownego ustalenia procentowych udziałów w spółce.

3. Po upływie terminów zastrzeżonych w udzielonych gwarancjach i rękojmiach, koordynator spółki dokonuje jej likwidacji.

 


 

1Źródło: Powszechna ustawa handlowa z 17 XII 1862 dz. p. p. Nr 1 z r. 1863 obowiązująca w byłym zaborze austrjackim wraz z ustawą wprowadczą i ustawą o spółdzielniach , Księgarnia Nakładowa , Lwów 1932. E-book http://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/docmetadata?id=4845&dirids=1&ver_id=

0

nikander

Bardziej pragmatyczne niz rewolucyjne mysla wojowanie.

289 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758