Spojrzenie z zewnątrz, z definicji bardziej obiektywne dla sytuacji w polskiej służbie zdrowia, w kontekście ustawy refundacyjnej powinno pobudzić rządzących do myślenia. A może być dla nich zimnym prysznicem skłaniającym do działania?
Spojrzenie z zewnątrz, z definicji bardziej obiektywne dla sytuacji w polskiej służbie zdrowia w kontekście ustawy refundacyjnej powinno pobudzić rządzących do myślenia. A może być dla nich zimnym prysznicem skłaniającym do działania? Chodzi o raport międzynarodowej agencji zajmującej się finansowymi aspektami działania służby zdrowia w różnych krajach – IMS Health. Według tejże agencji skutkiem wprowadzenia ustawy refundacyjnej jest m. in.:
1) zwiększenie wydatków polskich pacjentów na lekarstwa o 302 mln zł w skali roku (oznacza to, że stopień partycypowania przez chorych w finansowanie leków wzrośnie z 34%- do 38%).
2) Możliwość upadku 10% aptek w Polsce.
To spojrzenie kogoś z zewnątrz renomowanej instytucji, która zajmuje się służbą zdrowia musi być alarmem dla rządzących. Panie Tusk, pobudka!