Dzisiaj Hiszpania sprzedała €2,22 mld pięciolatek za 6,072%, a Francja €3,34 mld za 1,43%; MF ogłosiło sukces ale nie wiemy jak kosztowny
Polecam dzisiejszy art Małgorzaty Goss z moją opinią:
"Oprocentowanie tajne
Resort finansów chętnie informuje o liście pochwalnym pod adresem rządu ze strony dyrektora Banku Światowego. Ale nie kwapi się z podaniem wysokości oprocentowania blisko miliarda dolarów pożyczki z tego banku przeznaczonej na cele budżetowe.
Resort finansów, informując, że zaciągnął kolejną pożyczkę – 750 mln euro, czyli ponad 990 mln dol. – z Banku Światowego, nie podał kluczowej informacji, a mianowicie, jakie jest jej oprocentowanie. W depeszy PAP ani słowem nie wspomniano o warunkach spłaty długu. Zamiast tej podstawowej informacji znalazły się cytaty z listu dyrektora Banku Światowego na Europę Centralną i kraje bałtyckie Petera Harrolda, który jest peanem na cześć rządu Tuska, za jego wkład w podniesienie wieku emerytalnego i konsolidację finansów publicznych. Celem pożyczki udzielonej Polsce jest, jak wyjaśniono w komunikacie BŚ, wsparcie działań rządu na rzecz redukcji deficytu budżetowego i obniżenia długu publicznego oraz podtrzymanie długofalowych reform fiskalnych, które mają zabezpieczyć wydatki socjalne (renty, emerytury, zdrowie) w obliczu załamania demograficznego.
– Każdy kredytodawca wystawi list pochwalny, jeśli mu się da zarobić – zwraca uwagę dr Cezary Mech, były wiceminister finansów. – Oby się nie okazało, że za list pochwalny dyrektora BŚ pod adresem rządu zapłacą polscy podatnicy – dodaje. Tak właśnie się stanie, jeśli okazałoby się, że oprocentowanie pożyczki z BŚ jest wyższe niż rynkowe. W tej sytuacji "Nasz Dziennik" skontaktował się z resortem finansów, prosząc o podanie warunków przyznania Polsce pożyczki przez BŚ. – Pożyczka dla Polski w wysokości 750 mln euro została zatwierdzona 19 czerwca przez Radę Dyrektorów Wykonawczych Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju. Formalna umowa pożyczki zostanie zawarta na przełomie czerwca i lipca br. – poinformowała rzecznik resortu finansów Małgorzata Brzoza. Zaznaczyła, że jest to jedna z pakietu dwóch pożyczek przeznaczonych na wsparcie rządowego programu reform w dziedzinie finansów publicznych. Jej środki zasilą budżet państwa. – Umowa pożyczki zostanie zawarta na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, okres zapadalności wyniesie 20 lat i obejmie 9-letnią karencję – podała Brzoza. Nie odpowiedziała nam jednak na pytanie o oprocentowanie tych środków. – Muszę zapytać o to dyrektora, a dyrektor jest na spotkaniu – padła odpowiedź. Do chwili zamknięcia wydania czekaliśmy na odpowiedź. Niestety, bez skutku. Również z Banku Światowego nie uzyskaliśmy odpowiedzi na temat wysokości oprocentowania. – Pożyczka udzielona została na 20 lat z 9-letnim okresem karencji – podała Anna Kowalczyk z regionalnego oddziału BŚ. Rząd i bank przygotowują się teraz do negocjacji nad drugim kredytem. – Wysokość kwoty oraz warunki drugiej pożyczki dla Polski z Banku Światowego zostaną uzgodnione w drodze negocjacji w terminie późniejszym, a jej wypłata przewidziana jest na 2013 r. – poinformował resort finansów."
Za http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120621&typ=po&id=po05.txt