Bez kategorii
Like

„Czy Bóg istnieje?” – nowy program Żakowskiego

28/02/2012
338 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Czy Bóg istnieje? Na to jedno z najważniejszych pytań ludzkości spróbują odpowiedzieć naukowcy i filozofowie w nowym cyklu BBC Knowledge.

0


O sporze religii z nauką opowie m.in. znany krytyk religii Richard, Dawkins, ale i wierzący w Boga lekarz Robert Winston.

"Czy wierzysz w Boga? Niezależnie od tego, czy odpowiedź brzmi tak, czy nie – jest to pytanie fundamentalne. Świat jest pełen tajemnic. Czy to Bóg trzyma do nich klucz? A może nauka potrafi dziś wszystko wyjaśnić? Czy znajdziemy jednoznaczną odpowiedź?" – zastanawia się dziennikarz i  publicysta Jacek Żakowski, który jako gospodarz programu przybliży widzom najważniejsze zagadnienia poruszane w jego kolejnych odcinkach.

W rozmowie z PAP Żakowski podkreślił, że nowa propozycja BBC dla polskich widzów daje szansę na przeprowadzenie ważnej debaty na jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata. "W Polsce to jest pewna nowość, bo od śmierci Józefa Tischnera o Bogu się nie rozmawia. Rozmawia się o Kościele, księżach i papieżach, Radiu Maryja, a Bóg jest kompletnie nieobecny" – powiedział Żakowski. Tymczasem wiara w Boga i jej filozoficzne konsekwencje mają podstawowe – jak ocenił – znaczenie dla rozwoju społeczeństw; tego jak uzasadniają ustrój państwa i relacje między obywatelami a władzą.

"Pytanie o istnienie Boga nie jest pytaniem intelektualnym. Nawet Kościół katolicki uczy, że wiara jest darem, więc jak ktoś dostanie dar wiary to go ma i mówi, że Bóg istnieje, a jak nie dostanie daru wiary to go nie ma i mówi, że Bóg nie istnieje. Ciekawe jest dopiero to, co wynika z wiary lub niewiary w Boga i na tym te filmy się koncentrują" – dodał publicysta.

5 marca BBC Knowledge wyemituje pierwszy z dziewięciu odcinków pt. "Korzenie zła?", w którym zaprezentowany zostanie pogląd ateistyczny. Przedstawi go jeden z najsłynniejszych krytyków religii, biolog ewolucjonista prof. Richard Dawkins, znany w Polsce m.in. z takich książek jak "Samolubny gen" i "Bóg urojony". Sam Dawkins – jak przekonywał ostatnio w Oksfordzie podczas debaty z anglikańskim arcybiskupem Canterbury Rowanem Williamsem – czuje się agnostykiem bardzo bliskim ateizmowi.

Ludzkość – jak przekonuje brytyjski biolog – miałaby się lepiej, gdyby religie w ogóle nie istniały. Oskarża chrześcijaństwo, islam i judaizm o wiarę w rzeczy sprzeczne z nauką, ale także o ograniczanie zdolności ludzkiego umysłu do rozumienia i pojmowania świata. Odwiedzając Bliski Wschód i konserwatywne środowiska ewangelickie w USA, Dawkins zaznacza, że tolerancja dla religijnego irracjonalnego myślenia może być pożywką dla rozwoju ekstremizmu, podziałów i terroru.

Kolejne odsłony argumentacji przeciwko wierze w Boga, w których Dawkins będzie przekonywał, że ludzka moralność wywodzi się z ewolucyjnej przeszłości, zostaną skonfrontowane z argumentami za tym, że nauka i religia mogą bez przeszkód koegzystować.

Wierzący w Boga lekarz-naukowiec prof. Robert Winston oraz filozof i teolog anglikański prof. Conor Cunninghan uważają, że teoria ewolucji da się pogodzić z teizmem, m.in. poprzez pokazanie, że myśliciele chrześcijańscy nigdy nie oczekiwali, by stworzenie świata opisane w biblijnej Księdze Rodzaju miało być rozumiane dosłownie. W jednym z programów widzowie będą mogli zapoznać się nawet z matematycznym wzorem uprawdopodobniającym istnienia Boga.

Uzupełnieniem sporu ateizmu z teizmem będzie refleksja teologa prof. Roberta Beckforda, który przedstawi podobieństwa w historiach życia Jezusa Chrystusa i innych znanych religijnych postaci jak np. Kriszna i Budda. "Wizja Boga ma ogromne znaczenie dla całego naszego funkcjonowania społecznego, osobowego, dla wizji państwa, relacji międzyludzkich. Nie zdajemy sobie sprawy, ale to jest taka gleba rzeczywistości. Te filmy próbują ją pokazać zarówno jako szansę, jako źródło dobra w świecie, ale również jako potencjalne źródło zła" – zaznaczył Żakowski.

"Nie można nikogo przekonać do pana Boga. Nie można też nikogo do niego zniechęcić. Można natomiast
pomóc ludziom rozumieć innych i to w tej serii BBC wydaje mi się najważniejsze" – podsumował publicysta.

Wszystkie programy będą nadawane od 5 marca przez trzy kolejne tygodnie od poniedziałku do środy o godz. 22. Widzowie będą mogli wziąć udział w dyskusji na temat emitowanych programów, komentując poszczególne odcinki na stronie internetowej www.bbcpolska.com.

(PAP)

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758