Brytyjscy naukowcy wykazali, że połowa lekarzy wypisuje leki, aby pozbyć się upierdliwych pacjentów.
Badanie wykazało, że 45% lekarzy przepisywało leki, nawet jeśli wiedzieli, że te nie zadziałają. 90% medyków działa pod presją pacjentów! Lekarze, pracujący w różnych częściach kraju, którzy wzięli udział w ankiecie, nie mają pewności, że 25% leków wypisywanych w ciągu tygodnia, jest wskazane i konieczne.
44% medyków przypisuje medykamenty ludziom, bo ci są zbyt roszczeniowi i trzeba się ich jakoś pozbyć. Odmowa przypisania leków kończy się często protestem pacjentów, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci.
„Jeśli nie przypiszesz żadnego leku, ludzie powrócą następnego dnia, albo odwiedzą innego lekarza” – przyznał jeden z pracowników brytyjskiej służby zdrowia.
Należy pamiętać, że na początku tego miesiąca, brytyjskie ministerstwo zdrowia i University College London przeprowadzili badania, która wykazały, że liczba pacjentów leczonych antybiotykami przy drobnych dolegliwościach, znacznie wzrosła w ostatnich latach. Podczas, gdy w 1999 roku antybiotyki na kaszel i przeziębienie przypisywano 36% chorym, to w 2011 roku liczba ta osiągnęła poziom 51%.
70% ankietowanych stwierdziło, że lekarze przepisują antybiotyki, bo nie mają pewności co do rodzaju infekcji u pacjenta, a 24 % uważa, że to wina stosowania zbyt prostych metod i narzędzi diagnostycznych. Każdego roku w Anglii wydawane jest 35 milionów recept na antybiotyki. Od 2000 roku liczba ta wzrosła do 30%, podaje National Health Service. W międzyczasie, od zakażeń opornych na antybiotyki w Wielkiej Brytanii, umiera co roku 5 tys. osób.
Autor: tallinn
Źródło: Zmiany na Ziemi