Według danych Biura Informacji Kredytowej co drugi dorosły Polak spłaca zobowiązanie kredytowe . Popularność tej formy finansowania rośnie wraz ze wzrostem potrzeb konsumpcyjnych. Kiedy warto sięgnąć po dodatkowy zastrzyk gotówki z banku? Kto może się ubiegać o kredyt gotówkowy? Sprawdź!
Kto bierze najwięcej kredytów?
Polacy spłacają 27,6 mln zobowiązań kredytowych na łączną kwotę 584,2 mld złotych – informuje BIK. Najwięcej kredytów zaciągają osoby aktywne zawodowo w wieku 35-44 lat. To aż 23% wszystkich kredytobiorców. Choć mamy coraz więcej długów, systematycznie spłacamy swoje zobowiązania. Według danych Biura Informacji Kredytowej tylko 8% kredytobiorców spóźnia się z opłacaniem rat powyżej 90 dni.
Najpopularniejszym produktem bankowym jest kredyt konsumencki, nazywany także gotówkowym. Może ubiegać się o niego każda osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Udzielenie kredytu konsumenckiego w wysokości nieprzekraczającej 255 000 złotych lub o równowartości tej kwoty w innej walucie regulują przepisy ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (obowiązującej od 18 grudnia 2011 roku).
Kredytobiorca ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od dnia podpisania umowy, nie ponosząc z tego tytułu żadnych konsekwencji. Ma także prawo otrzymać formularz informacyjny i projekt umowy kredytowej. Instytucja finansowa udzielająca kredytu musi zapewnić kredytobiorcy możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania.
Jak otrzymać kredyt gotówkowy?
Aby otrzymać kredyt gotówkowy, wystarczy przedstawić dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty lub kartę pobytu oraz zaświadczenie o dochodach z umowy o pracę, renty, emerytury, działalności gospodarczej, gospodarstwa rolnego lub pozostałych umów cywilno-prawnych. Dodatkową gotówkę możesz przeznaczyć na dowolny cel, a ratę dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Pieniądze otrzymasz za pomocą przekazu pocztowego, w kasie oddziału wybranego banku lub na rachunek osobisty – już następnego dnia roboczego po zawarciu umowy. Podpisując umowę o kredyt gotówkowy, możesz skorzystać z ubezpieczenia m.in. na wypadek śmierci, hospitalizacji, utraty lub trwałej niezdolności do pracy. Ratę kredytu możesz spłacać tak, jak Ci najwygodniej: w kasie oddziału banku, przekazem pocztowym, zleceniem stałym lub przelewem z rachunku osobistego.
2 komentarz