Co niszczy nasze zęby Każdy z nas codziennie myje zęby, dba o nie i stara się, by wyglądały jak najlepiej, a mimo to, ciągle się niszczą. Łapie je próchnica bądź żółkną. O to kilka rzeczy, o których warto pamiętać. A może lepiej często zapomnieć i nie robić tego więcej? Wkładanie palców do buzi Na palcach mamy przecież miliony bakterii, nie wkładajmy ich do buzi. Nie obgryzajmy paznokci. Jama ustna niestety jest idealną przestrzenią dla ich rozwoju, więc zwracajmy szczególną uwagę, by nie wkładać do buzi niczego, co nie jest jedzeniem. Podpieranie brody i zgrzytanie Wydaje się, że to nic ważnego, ale jednak przyczynia się do ścierania szkliwa, które zabezpiecza wnętrze zęba przed zarazkami. Jest to […]
Co niszczy nasze zęby
Każdy z nas codziennie myje zęby, dba o nie i stara się, by wyglądały jak najlepiej, a mimo to, ciągle się niszczą. Łapie je próchnica bądź żółkną. O to kilka rzeczy, o których warto pamiętać. A może lepiej często zapomnieć i nie robić tego więcej?
Wkładanie palców do buzi
Na palcach mamy przecież miliony bakterii, nie wkładajmy ich do buzi. Nie obgryzajmy paznokci. Jama ustna niestety jest idealną przestrzenią dla ich rozwoju, więc zwracajmy szczególną uwagę, by nie wkładać do buzi niczego, co nie jest jedzeniem.
Podpieranie brody i zgrzytanie
Wydaje się, że to nic ważnego, ale jednak przyczynia się do ścierania szkliwa, które zabezpiecza wnętrze zęba przed zarazkami. Jest to najtwardsza część naszego organizmu, ale jeśli jeden ząb będzie ocierać o drugi, to będzie powodować ścieranie się szkliwa. Natomiast podpieranie powoduje, że mocniej zaciskamy zęby i także ścieramy sobie szkliwo.
Używanie zębów jako narzędzi
Zdarza się, że używamy zębów przy otwieraniu butelek, ale też jako nożyczek czy nawet kombinerek. Powszechnie wkładamy do buzi długopisy, ołówki, linijki. A to właśnie tego typu zachowania przyczyniają się do szybszego psucia naszych zębów.
Nadużywanie gumy do żucia
Nadużywanie gum do żucia może prowadzić do nadwyrężenia stawu skroniowo-żuchwowego lub przerostu żwaczy, co w konsekwencji prowadzi do asymetrii twarzy. Sytuacja ta dotyczy osób, które przywykły do żucia tylko jedną stroną jamy ustnej. Dodatkowymi dolegliwościami mogą być bóle brzucha lub biegunki, spowodowane nadmiarem kwasów żołądkowych, wywołanych przez odruch żucia.
Jeśli uda nam się zwalczyć chociaż część z powyższych nawyków, będzie to duży sukces! Zobacz więcej.
Jeden komentarz