Na razie, jak zwykle, doświadczenia prowadzi się na myszach. Tym już można złe wspomnienia zamienić na spełnione marzenia. Teraz tylko trzeba ten proceder zaaplikować ludziom. To kwestia czasu. W pułapce już jesteśmy – jak myszy. Dotychczasowe badania wykazały, że wiele czynników pamięci może być rozszyfrowane. Teraz psychoterapeuci wykorzystują tą wiedzę w traktowaniu pacjentów cierpiących na PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) czyli zespół stresu pourazowego lub depresję.
Większość naszych wspomnień wiąże się z jakąś formą emocji. Dla przykładu wspomnienie o śmierci ukochanej osoby wywołuje uczucie smutku, myślenie o czasie spędzonym z przyjacielem może wywoływać poczucie szczęścia.
Neurolodzy z MIT (Massachusetts Institute of Technology (Uniwersytet w Cambridge, USA) odkryli obwód mózgu, który kontroluje związek między wspomnieniami i konkretnymi emocjami, zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Ponadto naukowcy odkryli również jak manipulować komórkami mózgu w celu odwrócenia związków emocjonalnych z niektórymi wspomnieniami za pomocą techniki zwanej „optogenetics”, która wykorzystuje światło do kontroli aktywności neuronów.
Kierujący badaniami Susumu Tonegawa, profesor biologii i neurologii wraz z kolegami znalazł układ neuronalnych połączeń między hipokampem i ciałem migdałowatym mózgu, który odgrywa kluczową rolę w kojarzeniu w pamięci pewnych emocji. Układ ten może pomóc w opracowaniu leków w leczeniu chorób psychicznych, w tym zespołu stresu pourazowego (PTSD).
Poprzednie badania wykazały, że wiele czynników pamięci jest „ciągliwe” (malleability). W tym badaniu naukowcy badali tą ciągliwość stosując eksperymentalne techniki, pozwalające znaleźć neurony zakodowane w pamięci lub wyobrażeniach, u laboratoryjnych szczurów. Naukowcy „podłożyli” fałszywe wspomnienia przez reaktywowanie wyobrażeń i wspomnień, z czasu gdy szczury przechodziły różne doświadczenia.
Właściwe określenie w języku angielskim to „inception„. O tym że przeniesienie tych doświadczeń na ludzi to nie fantazja świadczy film : Incepcja (ang. Inception) – film amerykański z 2010 roku z gatunku science fiction. Zdobywca 4 Oscarów za 2010 rok za najlepsze: zdjęcia, dźwięk, montaż dźwięku i efekty specjalne. Twórcą i reżyserem filmu jest Christopher Nolan. Film opowiada o możliwościach ingerowania w ludzki umysł dzięki zaawansowanej technologii umożliwiającej wpływ na marzenia senne. Głównym bohaterem filmu jest Cobb (Leonardo DiCaprio) – szef zespołu specjalizującego się w dokonywaniu włamań do snów innych osób. Dzięki tej możliwości może zarówno pozyskiwać informacje, jak i wprowadzać nowe dane.
„W przyszłości, może to być jedna z możliwych metod, które umożliwią ludziom zapamiętywanie pozytywnych wspomnień bardziej niż negatywnych,”powiedział autor doświadczeń, pan Tonegawa .
PS. Widocznie jednak uczeni ze słynnego Uniwersytetu są 100 lat za TVN. Naszym politrukom udało się u naszych domorosłych lemingów zastosować tą technologie w praktyce. Jak inaczej można wytłumaczyć że to stadne stworzenie, dla wygody zwane wyborca PO, mógłby zapomnieć wszystkie krzywdy wyrządzone Polakom ( choćby skradzione emerytury i podniesienie wieku jaki uprawnia do nabycia uprawnień) i po raz kolejny jak idioci idą na nich głosować? Problem polega jednak na tym jakie pozytywne wrażenia o POpaprańcach normalny człowiek może w ogóle mieć.
Zauważyliście co symbolizuje incepcję ? Tak, bączek ! Symbol polskiej prezydencji w EU. Świat się w kółko kręci, kręci, kręci – jak w kabarecie Lipińskiej.
Jeden komentarz