HYDE PARK
Like

Chcą z nas uczynić szczęśliwych idiotów

31/08/2014
936 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
Chcą z nas uczynić szczęśliwych idiotów

Na razie, jak zwykle, doświadczenia prowadzi się na myszach. Tym już można złe wspomnienia zamienić na spełnione marzenia. Teraz tylko trzeba ten proceder zaaplikować ludziom. To kwestia czasu. W pułapce już jesteśmy – jak myszy. Dotychczasowe badania wykazały, że wiele czynników pamięci może być rozszyfrowane. Teraz psychoterapeuci wykorzystują tą wiedzę w traktowaniu pacjentów cierpiących na PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) czyli zespół stresu pourazowego lub depresję.

0


 

Większość naszych wspomnień wiąże się z jakąś formą emocji. Dla przykładu wspomnienie o śmierci ukochanej osoby wywołuje uczucie smutku, myślenie o czasie spędzonym z przyjacielem może wywoływać poczucie szczęścia.
Neurolodzy z MIT (Massachusetts Institute of Technology  (Uniwersytet w Cambridge, USA)  odkryli obwód mózgu, który kontroluje związek między wspomnieniami i konkretnymi emocjami, zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Ponadto naukowcy odkryli również jak manipulować komórkami  mózgu w celu odwrócenia  związków emocjonalnych z niektórymi wspomnieniami za pomocą techniki zwanej „optogenetics”, która wykorzystuje światło do kontroli aktywności neuronów.
Kierujący badaniami Susumu Tonegawa,  profesor biologii i neurologii wraz z kolegami znalazł  układ neuronalnych połączeń między hipokampem i ciałem migdałowatym mózgu, który odgrywa kluczową rolę w kojarzeniu w pamięci pewnych emocji. Układ ten może pomóc w opracowaniu leków w leczeniu chorób psychicznych, w tym zespołu stresu pourazowego (PTSD).
Poprzednie badania wykazały, że wiele czynników pamięci jest „ciągliwe” (malleability). W tym badaniu naukowcy badali tą ciągliwość stosując eksperymentalne techniki, pozwalające znaleźć neurony zakodowane w pamięci lub wyobrażeniach, u laboratoryjnych szczurów. Naukowcy „podłożyli” fałszywe wspomnienia przez reaktywowanie wyobrażeń i wspomnień, z czasu gdy szczury przechodziły różne doświadczenia.

Właściwe określenie w języku angielskim to „inception„. O tym że przeniesienie tych doświadczeń na ludzi to nie fantazja świadczy film : Incepcja (ang. Inception) – film amerykański z 2010 roku z gatunku science fiction. Zdobywca 4 Oscarów za 2010 rok za najlepsze: zdjęcia, dźwięk, montaż dźwięku i efekty specjalne. Twórcą i reżyserem filmu jest Christopher Nolan. Film opowiada o możliwościach ingerowania w ludzki umysł dzięki zaawansowanej technologii umożliwiającej wpływ na marzenia senne. Głównym bohaterem filmu jest Cobb (Leonardo DiCaprio) – szef zespołu specjalizującego się w dokonywaniu włamań do snów innych osób. Dzięki tej możliwości może zarówno pozyskiwać informacje, jak i wprowadzać nowe dane.

„W przyszłości, może to być jedna z możliwych metod, które umożliwią ludziom zapamiętywanie pozytywnych wspomnień bardziej  niż negatywnych,”powiedział autor doświadczeń, pan Tonegawa .

PS. Widocznie jednak uczeni ze słynnego Uniwersytetu są 100 lat za TVN. Naszym politrukom udało się u naszych domorosłych lemingów zastosować tą technologie w praktyce. Jak inaczej można wytłumaczyć że to stadne stworzenie, dla wygody zwane wyborca PO, mógłby zapomnieć wszystkie krzywdy wyrządzone Polakom ( choćby skradzione emerytury i podniesienie wieku jaki uprawnia do nabycia uprawnień) i po raz kolejny jak idioci idą na nich głosować? Problem polega jednak na  tym jakie pozytywne wrażenia o POpaprańcach normalny człowiek może w ogóle mieć.

Zauważyliście co symbolizuje incepcję ? Tak, bączek ! Symbol polskiej prezydencji w EU. Świat się w kółko kręci, kręci, kręci – jak w kabarecie Lipińskiej.

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758