HYDE PARK
Like

Gdyby nauczyciele zarabiali jak sportowcy

31/08/2014
871 Wyświetlenia
6 Komentarze
4 minut czytania
Gdyby nauczyciele zarabiali jak sportowcy

Zwykło się mówić że nauczyciel to zawód nieprodukcyjny. Czyżby? Przecież produkuje on towar najcenniejszy, człowieka – obywatela. Dlaczego więc za tak cenną pracę dostaje tak marną płacę. Poznaj jak docenia nauczyciela Europa i świat. Lato i wakacje są prawie skończone i wypoczęci uczniowie są w drodze do szkoły. Do szkoły wracają też nauczyciele ale niektórzy z nich nie są tak wypoczęci jak młodzież. Musieli podjąć wakacyjną pracę aby zarobić dodatkowe pieniądze i załatać domowy budżet.

0


 

Z pensji nauczycielskiej wyżyć się nie da” –to wie każdyPrzeciętny polski nauczyciel zarabia ok. 2,2 tys. zł brutto.

Nauczyciele żyją z dnia na dzień, bez oszczędności, za to często z zaciągniętymi pożyczkami. A ma być jeszcze gorzej. Nie tylko że w związku z tragiczną demografią ilość etatów w szkołach spada, rosną koszty utrzymania a zarobki nauczycieli są zamrożone.  Co gorsza,  pani minister – ogłosiła swoje plany likwidacji Karty nauczyciela, czyli ustawy określającej sposoby zatrudniania nauczycieli, a także wysokość ich pensji. Tak to jest jak do władzy dopuszcza się niedouków z politycznego nadania.

Dla porównania: Około 17 tys. zł zarabia początkujący nauczyciel w szkole podstawowej w bogatym Luksemburgu. Pedagog z Danii może liczyć na ok. 11 tys. zł. Wyższe zarobki nauczycieli nie dotyczą tylko państw Europy Zachodniej. Np. w Czechach nauczyciele zarabiają średnio 6,4 tys. zł, a na Słowenii – 6,8 tys. zł!

Jak jest na drugim biegunie? USA mają najwyższe na świecie wydatki na jednego ucznia 15171$. Jak dbają tam o nauczyciela? Popatrzmy.

Średnio nauczyciel w szkole publicznej zarabia 52.000 $rocznie zaokoło 10 miesięcy pracy. Czy to dużo?Średni zarobek zawodowego sportowca to 3,16 miliona dolarów za 7 miesięcypracy.
Średni zarobek w szkole publicznej nie mówi wszystkiego. Trzeba pamiętać że wysokości płacy nie reguluje w USA ministerialny okólnik. Szkoły podlegają władzom lokalnym a stawki płac ustala kontrakt zawierany przez nauczycieli z samorządem. Miasta które mają wystarczające dochody i chcą mieć dobre szkoły płacą nauczycielom sporo więcej niż podana wyżej średnia. Dochodzą do tego ubezpieczenia i świadczenia emerytalne. Ponad połowa wpływów z pobieranych podatków od nieruchomości idzie na utrzymanie szkolnictwa.
Czy nauczyciel może zarabiać tyle co zawodowy sportowiec. Z pewnością tak. Byłoby idealnie gdyby ze względu na wysokość zarobków dzieci marzyły aby zostać nauczycielem tak jak marzą aby zostać słynnym sportowcem. Nauczycie mogą zarabiać duże pieniądze ale nie może to być ktoś kto zadaje uczniom ciągle testy i kartkówki, i kiedy dzieci je piszą, on siedzi i dłubie w nosie.
     
Szkoła będzie się zmieniać. Decyduje o tym elektronika.

Zbliża sięświat,gdzie nauczyciel będzie zarabiał więcej pieniędzy-ze względu na innowacje w edukacji – realizowanej wpełni cyfrowej przystosowanej indywidualnie do każdego ucznia. Zmieni się więc rola nauczyciela, których będzie znacznie mniej natomiast ich praca wykorzystana będzieprzez znacznie większe rzesze uczniów. Dzisiejsi nauczyciele musza się zaadoptować do idącej zmiany.

Następne pokolenia nauczycieli będą do zawodu przygotowywane zupełnie inaczej. Wówczas ci którzy będą przygotowywać unikalne platformy nauczania, adoptowane do potrzeb ucznia zarobią pieniądze jak profesjonalni  sportowcy.

“Nauczyciele będą zarabiać miliony dolarów,bo ich praca będzie pożytkowana przez miliony studentów zcałego kraju.”–  mówi Ben Nelson, fundator projektu  Minerva.

Póki co jest jak jest. Obowiązuje przekleństwo:

„Obyś cudze dzieci uczył”

 Do siego roku koledzy Nauczyciele….

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816