Encyklopedia Powszechna (1998): koczowniczy lud turecki przybyły z Azji w drugiej połowie IV w. (w ślad za Hunami); po zajęciu stepów między dolną Wołgą a Kaukazem żyli z pasterstwa i łupiestwa; po 560 r. uznali zwierzchnictwo kaganatu tureckiego;
· w VI-VIII w. utworzyli państwo (kaganat chazarski) między M. Kaspijskim a płn. wybrzeżem M. Czarnegoi rozbudowali je po Dniepr na zach. i Kamę na płn.;
Prof. dr H. Graetz- Historia Żydów t. 2 napisał:
"Około 760 roku zaszedł wypadek, który lubo na przebieg dziejów żydowskich głębszego wpływu nie wywarł, ale natchnął ROZPROSZONYCH odwagą i pokrzepił na duchu.
Pogański król barbarzyńskich Chazarów osiadłych nad Wołgą, wraz ze swoim dworem przyjął judaizm. Chazarowie, czyli Kozarowie…przeszli przez Kaukaz najechali Armenię i zdobyli Krym, który przez czas pewien nosił nazwę Chazarji.
Cesarze bizantyjscy drżeli przed męstwem Chazarów, nadskakiwali im i płacili haracz, aby ugasić ich pożądliwość. Bułgarzy i inne plemiona byli lennikami Chazarów, Kijowianie z nad Dniepru musieli Chazarom posyłać co roku miecz i drogocenne futro od każdego dymu…
Owym mędrcem żydowskim, który się przyczynił do nawrócenia Bulana – Chagana (króla) Chazarów oraz 4000 magnatów tego królestwa, miał być Izak Sandżari. Z czasem wiara żydowska przeniknęła i w lud, tak, iż wielu mieszkańców miast chazarskich zostało Żydami…..
Późniejszy z następców Bulana, noszący hebrajskie imię Obadjasz, zakrzątnął się gorliwie koło utwierdzania religii żydowskiej. Zapraszał do swojego państwa uczonych żydowskich, wynagradzał ich po królewsku, zakładał domy modlitwy i szkoły, kazał nauczać lud Biblii i Talmudu i sam się tym studiom oddawał, wreszcie zaprowadził liturgię według wzorów odwiecznych….
Znalazłem także w necie:
"Chazarzy, a raczej ich judaistyczni potomkowie sa protoplastami żydowskiej społeczności aszkenazi w południowo wschodniej Europie.
Chazarowie zostają pobici w roku 995, a już w roku 1085 (lub nawet 1018-1030) mamy pierwszy udokumentowany opis, wspólnoty żydowskiej z Przemyśla (sic!) opisany przez rabina Jehudę ha-Kohena, żyjącego w Moguncji w latach 1028-1070 (prof. H. Paszkiewicz "Poczatki Rusi"). oraz tu: http://www.diapozytyw.pl/pl/site/historia/najstarsze_osiedla.
w podanym powyżej linku, w krótkim artykule sygnowanym przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, podana jest informacja że "w początkach XI w. istniały w Kijowie dwie gminy żydowskie: „zachodnioeuropejska” i chazarska, a w drugiej połowie tego stulecia Żydzi chazarscy dotarli na Węgry".
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=68970&st=60
Krzysztof Chrobot - Polak, katolik, antysocjalista. - „th?t” w jezyku wietnamskim oznacza „plyty tnace”lub „deska do krojenia” http://www.djoles.pl/mp3/pobierz/937039,detektyw-inwektyw-deska-do-krojenia.html