Okazuje się że całun Turyński nie tylko nie jest dziełem fałszerzy średniowiecznych. Naukowcy odkryli że pochodzi z czasów Jezusa. Kolejna teoria zakłada że obraz na tkaninie powstał w wyniku zjawisk związanych z trzęsieniem Ziemi.
Według tradycyjnej wiary chrześcijańskiej, choć nie wszystkich chrześcijan, Całun Turyński jest tkaniną użytą do owinięcia ciała Jezusa po ukrzyżowaniu. Sam Kościół katolicki potwierdza ani nie zaprzecza autentyczności Całunu.
Całun turyński, od wieków, budzi zainteresowanie. To ponad 4 metrowa tkaniny na której jest „wdrukowany” tajemniczy obraz człowieka ( powszechnie uważa się że Jezusa).Przez niektórych naukowców uważany za oszustwo, może jednak rzeczywiście datować się z czasów Jezusa.
Dokładne oględziny obrazu ujawniają uwiecznione skutki doznanych urazów, które wydają się być zgodne z tym co wiemy o Rzymskim sposobie ukrzyżowania, powszechną formą kary dla dysydentów w starożytnym Imperium rzymskim. Zgodnie z tradycją, obraz ciała był cudownie przeniesiony do tkaniny. Jak faktycznie obraz ciała został przeniesiony na tkaninę naukowcy nie potrafią jednoznacznie określić. Obecnie powstała kolejna teoria.
W roku1989 radiowęglowy test na małych próbkach całunu oceniono jako „rozstrzygający dowód”, że Całun Turyński pochodzi z okresu średniowiecznego, co oznaczałoby, że musi być sfałszowany. Uważano że usiłuje się na min „zbijać majątek” jako na relikwii.
Obecnie włoscy naukowcy na łamach czasopisma Meccanica powiedzieli że datowanie jest złe i całun faktycznie pochodzi z czasów życia Jezusa. Mówią, że obraz został przeniesiony do tkaniny przez „promieniowanie neutronowe” generowane przez silne trzęsienie ziemi w Izraelu, które zdarzyło się okolicach roku 33 NE.
Promieniowanie emitowane przez trzęsienie ziemi również chcieliby folii żadnego wysiłku, aby węgiel Data materiału, mówią.
„Jesteśmy przekonani, że to jest możliwe, że emisja neutronu wywołana przez trzęsienia ziemi mogła formować wizerunek na Całunie z włókno lnianego,” powiedział prof. Alberto Carpinteri, autor nowego badania. Zjawisko to mogło być także przyczyną błędu w określeniu wieku metodą datowania radiowęglowego- powiedział.
Czy istnieje jakikolwiek dowód, że takie trzęsienie wystąpiło w starożytnym Izraelu około 2100 lat temu? Naukowcy o tym nie mówią. Sceptycy pytają dlaczego dotyczy to tylko Całunu Turyńskiego a nie ma innych obiektów powstałych w podobny sposób? Logicy mówią że inne po prostu nie przetrwały.
Geochemik z Uniwersytetu Glasgow Gordon Cook zadaje podobne pytania. Ale udziela także, być może najbardziej odpowiedniego dla wszystkich, wyjaśnienia do naukowych dywagacji:
„Jeśli chcesz wierzyć w Całun Turyński, wierzysz w to„, powiedział naukowiec.
2 komentarz