Po raz pierwszy od 2009 r. Bułgaria ma po pierwszym półroczu nadwyżkę budżetową. Bułgarskie długoterminowe stopy procentowe spadły do poziomu najniższego wśród nowych państw UE p odaje obserwatorfinansowy.pl.
Pozytywne tendencje obserwowane w dziedzinie poboru podatków i kontroli wydatków budżetowych pozwoliły Bułgarii osiągnąć w pierwszej połowie 2012 r. nadwyżkę w wysokości 62 mln lewów. To ogromna poprawa w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku, kiedy odnotowano deficyt w wysokości 650 mln lewów.
Tegoroczna nadwyżka pozwala rządowi utrzymać rezerwy i taniej pozyskiwać kapitał na rynkach finansowych. Pod koniec czerwca rząd dysponował rezerwami budżetowymi w wysokości 1,5 mld lewów (to około 6 proc. PKB). W lipcu ta suma wzrosła prawie do 7 mld lewów wskutek, przeprowadzonej po raz pierwszy od 10 lat, emisji obligacji denominowanych w euro. Oprocentowanie tych nowych pięcioletnich euroobligacji, o wartości 950 mln lewów (1,3 mld dol.), wynosi 4,436 proc.
Poprawiły się również warunki finansowania na rynku krajowym. W połowie sierpnia oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji denominowanych w lewach spadło do rekordowo niskiego poziomu – 4,12 proc. Według danych opublikowanych przez Europejski Bank Centralny (EBC), długoterminowa stopa procentowa obowiązująca obecnie w Bułgarii jest niższa niż w większości państw członkowskich, które najpóźniej przystąpiły do UE, między innymi w Polsce, Słowenii, Rumunii i na Węgrzech.
Pomimo utrzymujących się ogromnych problemów gospodarczych w sąsiedniej Grecji, inwestorzy doceniają bułgarską dyscyplinę fiskalną, oferując korzystniejsze warunki finansowania. Znalazło to odzwierciedlenie w decyzji agencji ratingowej Standard & Poor’s, która 10 sierpnia podwyższyła ocenę krótkoterminowych bułgarskich obligacji skarbowych, denominowanych w lewach i obcych walutach, z A-3 do A-2.
Więcej:
"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."