Bez kategorii
Like

Broniła racji Boga i człowieka.Uroczystości 70 rocznicy śmierci Edyty Stein

09/08/2012
425 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Droga modlitewna wzdłuż rampy w byłym niemieckim obozie Birkenau, którą przeszli m.in. hierarchowie polskiego i niemieckiego Kościoła katolickiego, zainaugurowała uroczystości 70. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein.

0


 


 

Uczestnicy w symboliczny sposób przeszli ostatnią drogą świętej, którą pokonała ona 70 lat temu, idąc na śmierć w komorze gazowej. W przygotowaniach do tego wydarzenia uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Stein dzieliła losy narodu żydowskiego

,,Podążamy – od bramy wejściowej do ruin komór gazowych i krematoriów – ostatnią drogą większości ofiar Auschwitz. Symbolicznie przyłączymy się do ostatniej drogi Edyty Stein i jej siostry Róży. Zostały tu sprowadzone z transportami Żydów na zagładę. Edyta była świadoma, że w czasie nazistowskich rządów, mimo swej przynależności do Kościoła, dzieli los narodu żydowskiego" – mówił ksiądz prof. Henryk Seweryniak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Uczestniczący w modlitwie podkreślali, że wielu chrześcijan, wśród nich papieży, przeciwstawiło się nazistom i starało się pomagać prześladowanym. Duchowy opór i konkretne działanie nie były jednak takie, jakich można by oczekiwać od uczniów Chrystusa. ,,Wiemy i przyznajemy, że wielu chrześcijan – w tym przedstawiciele Kościołów – zawiodło i stało się winnymi. Jesteśmy bardzo zasmuceni z powodu krzywd wyrządzonych przez chrześcijan Żydom w ciągu wieków, a szczególnie w czasach II wojny światowej" – podkreślił ks. Seweryniak.

Wspominano milion żydowskich ofiar

Podczas modlitwy wspominano prawie milion żydowskich ofiar obozu. W byłym KL Auschwitz II-Birkenau zabrzmiała żydowska modlitwa żałobna ,,El male rachamim", którą zmówił Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Wspominano też nieżydowskie ofiary, przede wszystkim Polaków, Romów i Sintich oraz jeńców sowieckich, a także Świadków Jehowy i homoseksualistów.

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu, w pobożnej rodzinie żydowskiej. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. 2 sierpnia 1942 roku zakonnica została aresztowana przez Gestapo w klasztorze karmelitanek w holenderskim Echt. Pięć dni później Niemcy deportowali ją wraz z grupą liczącą ok 1 tys. Żydów do Auschwitz. 9 sierpnia zginęła w komorze gazowej.

Papież Jan Paweł II beatyfikował ją 1 maja 1987 r. w Kolonii a kanonizował w Rzymie 11 października 1998 r.
 

żródło: PAP

0

Hania Cieślak

171 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758