Bronia odznacza zasłużonych bankierów, a Polacy wolą banki niż Kościół
27/04/2011
503 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
W badania przeprowadzone przez Pentor wpisuje się inne dzisiejsze wydarzenie. Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w środę przedstawicieli środowiska bankowego za wybitne zasługi w budowie nowoczesnego sektora bankowego w Polsce(…).
Bronisław „bul” Komorowski postanowił odznaczyć bankierów. Wklejam poniżej tekst z serwisu pb.pl z dwóch powodów. Mianowicie z badania zleconego przez Związek Banków Polskich wynika, że Polacy cenią banki bardziej niż Kościół Katolicki. 95 procent zdeklarowanych katolików ufa bardziej bankierom niż „swojemu” Kościołowi, do którego należą. Porażająca logika!
Drugi powód to odznaczenia, które wręczył dzisiaj „bul”. Poczytajcie kto jest wśród wybrańców.
„…..
Bankom ufamy bardziej niż kościołowi
|
|
ET, DI, PAP
|
Puls Biznesu, pb.pl,27.04.2011 13:41
|
|
Branża, na której w kryzysie wszyscy wieszali psy, cieszy się niemałym zaufaniem. Tylko mikrofirmy mają żal.
|
Związek Banków Polskich zlecił na 20. jubileusz badania, jak społeczeństwo postrzega branżę bankową.
Choć przeciętny klient lubi ponarzekać na zdzierstwo i pazerność, wyniki ankiety przeprowadzonej przez Pentor dają bankowcom powody do zadowolenia. Jako instytucje zaufania publicznego banki spełniają swoje zadanie. Ufamy bankom bardziej niż bankowi centralnemu i kościołowi. Tak odpowiedziało 56 proc. Co jednak trzeba podkreślić, zaufaniem obdarzamy swój bank, czyli ten, w którym trzymamy pieniądze. Do banków w ogóle mamy więcej dystansu. Branży jako takiej ufa 41 proc. ankietowanych. Niestety, nie wiemy, jak liczny jest elektorat negatywny banków, czyli ile osób im nie ufa. Częściową odpowiedź na to pytanie daje kwestionariusz dotyczący postrzegania banków w kontekście etyki biznesu.
Aż 31 proc. ankietowanych raczej zgadza się z tezą, że banki zniszczyły już niejednego przedsiębiorcę, a 21 proc. w pełni się z nią identyfikuje. 17 proc. raczej nie zgadza się z opinią, że sektor wspiera firmy przeżywające trudności finansowe, a co dziesiąty ankietowany jest przekonany, że tak się nie dzieje. Także 17 proc. skłania się do zdania, że banki stosują nieuczciwe praktyki wobec klientów, a 7 proc. jest tego pewnym.
Mimo podejrzliwości wobec branży 44 proc. ankietowanych uważa, że pieniądze w banku są bezpieczne (4 proc. jest przeciwnego zdania), 41 proc. sądzi, że wspierają one rozwój kraju, a 43 proc. że bez nich wielu udałoby się rozwinąć wielu biznesów.
Sami przedsiębiorcy są raczej dobrego zdania o branży bankowej, z wyjątkiem mikrofirm. 14 proc. z nich oceniło banki negatywnie. W 2007 r. odsetek wynosił 25 proc., a sześć lat temu aż 37 proc. Raczej dobrze ocenia je 69 proc. mikrusów, a 13 proc. bardzo dobrze. Od 2005 r. najwięcej, bo z 3 proc., przybyło najbardziej zadowolonych klientów. Wolniej poprawia się opinia o bankach wśród małych firm. W 2007 r. krytyków było 14 proc. W 2010 r. – 11 proc. Szybko przybywało zadowolonych z 5 do 13 proc. Najmniej pretensji i najwięcej zadowolenia jest w średnich firmach. Banki zebrały 6 proc. negatywnych ocen (14 proc. w 2007 r.) i 14 proc. bardzo dobrych (3 proc.).
W badania przeprowadzone przez Pentor wpisuje się inne dzisiejsze wydarzenie. Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w środę przedstawicieli środowiska bankowego za wybitne zasługi w budowie nowoczesnego sektora bankowego w Polsce i w rozwoju samorządu bankowego.
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Jerzy Błochowiak, a Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – Włodzimierz Kiciński. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni Krzysztof Markowski, Leszek Pawłowicz i Józef Wancer.
Natomiast Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Grażyna Cheetham, Piotr Czarnecki, Andrzej Jankowski, Piotr Juda, Tomasz Mironczuk, Henryk Pietraszkiewicz, Sławomir Stawczyk. Srebrny Krzyż Zasługi prezydent wręczył Teresie Kudlickiej i Tomaszowi Bogusowi.
Prezydent podziękował odznaczonym przede wszystkim za ostatni okres, kiedy – jego zdaniem – polscy bankowcy wykazali "wyjątkową odporność na pokusy, które stały się źródłem kłopotów i załamania gospodarczego wielu krajów świata".
"To potwierdza dobrą opinię o polskim systemie bankowym, o polskich bankach, jako tych, które są cząstką odpowiedzialności za stan polskiej gospodarki" – zaznaczył. …"