Osoby, które analizują aplikacje przysłane do pracodawców w sposób naturalny zwracają uwagę na elementy estetyczne, klarowności przekazu oraz na poziom rzeczowości informacji zawartych w CV. Zacznijmy od tego, że CV nie powinno być zbyt długie. Należy zatem zrezygnować z poziomu szczegółowości który zaciemnia obraz. Kandydaci powinni się skoncentrować na tych informacjach, które będą istotne dla stanowiska o które ubiega się aplikujący. Gdy mamy wyższe wykształcenie nie wpisujemy więc szkoły średniej, gdyż jej ukończenie jest informacją banalną. To się rozumie samo przez się, a sam profil szkoły ma się często nijak do późniejszej drogi zawodowej. Podobnie ze szkoleniami. Przez kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat bierzemy udział w całej masie szkoleń typowych (np. bhp) i nie będących wartością dodaną w kwestii naszego […]
Osoby, które analizują aplikacje przysłane do pracodawców w sposób naturalny zwracają uwagę na elementy estetyczne, klarowności przekazu oraz na poziom rzeczowości informacji zawartych w CV.
Zacznijmy od tego, że CV nie powinno być zbyt długie. Należy zatem zrezygnować z poziomu szczegółowości który zaciemnia obraz. Kandydaci powinni się skoncentrować na tych informacjach, które będą istotne dla stanowiska o które ubiega się aplikujący. Gdy mamy wyższe wykształcenie nie wpisujemy więc szkoły średniej, gdyż jej ukończenie jest informacją banalną. To się rozumie samo przez się, a sam profil szkoły ma się często nijak do późniejszej drogi zawodowej. Podobnie ze szkoleniami. Przez kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat bierzemy udział w całej masie szkoleń typowych (np. bhp) i nie będących wartością dodaną w kwestii naszego profesjonalnego przygotowania.
Trzeba też pamiętać, że pracodawca nie może odnieść wrażenia, że umiemy wszystko i nic, oraz że otrzymał sztampę, którą wysyłamy najróżniejszym pracodawcom i na różne stanowiska. Specjaliści HR takiego „leniwego” kandydata znakomicie wychwytują. Pracodawca docenia gdy jest traktowany poważnie i wyjątkowo. Rzecz jasna z niczym nie należy przesadzać. Nie można diametralnie modyfikować CV gdyż musimy pamiętać, że nasze dawniejsze aplikacje mogą być w bazach danych firm doradztwa personalnego, lub istnieć na portalach społecznościowych. Bardzo źle jest gdy nagle specjalista HR stwierdza, że w jakimś okresie naszej kariery pojawiły się rzeczy dodatkowe, albo inne niż były w starszych wersjach CV. Taki kandydat może być zidentyfikowany jako konfabulant, który podrasował swoją aplikacje w stosunku do rzeczywistości – co często jest powodem odrzucenia oferty. Oczywiście, osoba niezaproszona na rozmowę kwalifikacyjną nigdy się nie dowie od pracodawcy (czy firmy headhunterskiej) jaki jest faktyczny tego powód. Dlatego zalecam pisać prawdę, nie koloryzować i nie przerabiać wiecznie rozsyłanych CV. Co innego bowiem jest zmieniać akcenty a co innego zmieniać fakty.
Starajmy się także unikać informacji, których nie możemy udokumentować
Dobrym sposobem na zainteresowanie przyszłego (być może ) pracodawcy jest podanie naszych szczególnych osiągnięć lub np. wyjątkowych hobby, które zwrócą jego uwagę na nasze CV.
Przejdźmy teraz do kwestii estetycznych. Zdjęcie wcale nie jest uważane przez specjalistów za rzecz konieczną. Istnieje nawet opinia, że zamieszczanie fotografii nie jest działaniem zbyt profesjonalnym. Osoby o wyglądzie estetycznym mogą jednak wykorzystać ten element jako atut zwracający uwagę. Gdy już jednak umieszczamy zdjęcie to powinno one być schludne i poważne. Zmorą (i pośmiewiskiem) są fotki w bikini, negliżach lub z jakiejś imprezy. Ponadto zdjęcie powinno być aktualne, tak by osoba była rozpoznawalna. Zamieszczanie fotografii z dyplomu sprzed 10 lat będzie przeciwskuteczne.
O estetyce CV świadczy też jego układ. CV nierówne, pisane różną czcionką, niewyjustowane, z błędami ortograficznymi i chaotyczne świadczą niedobrze o jego autorze. Pracodawcy najczęściej szukają profesjonalistów, którzy swoja pracę wykonują dokładnie, dobrze i systematycznie. Jeśli kandydat nie potrafi zadbać o swoje własne CV to jak ma zadbać o interesy pracodawcy i swój warsztat pracy?
O klarowności CV też decyduje jego dostosowanie do pewnych zwyczajowych zasad. Czyli podajemy swoją drogę zawodową i wykształcenie chronologiczne, zaczynając wyżej od wydarzeń najnowszych a kończąc na najstarszych. Tak by pracodawca najpierw widział stan aktualny. Natomiast niepodanie stopnia znajomości języka sugeruje albo niechlujstwo albo brak znajomości języka poza „dzień dobry” i „dziękuję”.
"Doradzajac przyjacielowi, staraj sie mu pomóc, a nie sprawic przyjemnosc" Solon"