Bez kategorii
Like

Bezpieczny dom dla kota

29/01/2012
685 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

Obiecaliśmy napisać parę słów o zagrożeniach, na które może być narażony kot w domu.

0


 Wiadomo, że im młodszy kotek tym bardziej narażony jest na niebezpieczeństwa. Tak jak dziecko, wszystko go ciekawi, wszystkim się trzeba pobawić i wszystkiego nauczyć. Przy okazji trzeba obalić kilka funkcjonujących, nawet w bajkach, przekonań dotyczących zabaw kocich. Nie można dawać , szczególnie małym kotkom, sznurków ani kłębków wełny do zabawy. Kot może zechcieć to połknąć i będzie tak długo to zjadał i łykał aż cały kłębek się nie skończy. Nietrudno sobie wyobrazić, czym to może grozić – całkowitym zaczopowaniem jelit zwierzęcia. Podobnie torebki foliowe. Są tak samo niebezpieczne, jak dla dzieci. Kotek może wejść do takiej torebki czy worka, lub wciągnąć sobie na głowę i zdarza się często że nie umie się z tego wyplątać. W konsekwencji kot się dusi. Podobnie jak w przypadku dzieci należy zwrócić uwagę na ostre przedmioty, leżące na drodze kotków, które mógłby połknąć. Poważne zatrucia mogą spowodować niektóre plastikowe zabawki, gumki recepturki i do ścierania, różne tworzywa sztuczne, papierosy, środki czystości i chemikalia. Nietoksyczne też muszą być rośliny pokojowe. Listę niektórych podam poniżej. Kot może poparzyć się od włączonego żelazka, palącej się świecy i nieosłoniętego kominka. Kominki domowe i działkowe są miejscami, które dużo kotków lubi penetrować, włącznie z wchodzeniem do przewodu kominowego o ile taki istnieje. Gniazdka kontaktowe mogą być niebezpieczne dla kota tak jak i dla dziecka. Jeżeli chodzi o środki chemiczne, najbardziej popularne to trutki na gryzonie, ostre środki do mycia podłóg, jak Domestos, środki owadobójcze, olej mineralny itp. Kot tego dobrowolnie nie zje ale w czasie codziennej toalety (lizanie łap) substancje te mogą się dostać do organizmu zwierzęcia. Przykre konsekwencje może mieć zabawa we wspinanie się na stół nakryty serwetką,zwisającą kusząco w dół. Młody kot nie skacze pewnie,natomiast ma ostre pazurki i chętnie wspina się na wszystko , co  tylko nadaje się do tego. Serweta ściągana jest ze stołu a za nią wszystko co na nim stoi. Pomijając nasze straty, ciężkie wazony lub inne przedmioty mogą skrzywdzić naszego małego eksploratora. Deska klozetowa powinna być opuszczona. Małe kocięta lub starsze, niesprawne ruchowo koty mogą wpaść do środka i utopić się. Sprawdzajmy zawsze pralki, które są otwarte,bo przed praniem możemy znaleźć w nich amatora wirującej kąpieli. Koty lubią przeciskać się przez wąskie szczeliny, otwory. włazić do każdej dziury, co w konsekwencji naraża je na niebezpieczeństwo. Należy sprawdzać rozkładane łózka, wersalki, sofy i tapczany. Nie zapomnijmy o samochodzie. Koty lubią wczołgiwać się pod maskę silnika, szczególnie, gdy jest zimno. Dobrze jest uderzyć w maskę. zanim uruchomimy silnik, żeby spłoszyć takiego pasażera na gapę. W garażu niebezpieczne są środki takie jak benzyna, olej i płyn hamulcowy. Są bardzo toksyczne a słodkawy zapach substancji zabezpieczającej przed zamarzaniem, niestety wabi kota.

Podobnie niebezpieczne są uchylne okna. Nierzadko zdarzało się, że kot usiłując przecisnąć się przez szparę utknie w niej i nie będzie mógł się wydostać. Jeżeli zawiśnie na szyjce, to może się udusić.
Należy też pamiętać, że plastikowe miski, ulegające zarysowaniom, tworzą miejsca, podatne na rozwój bakterii. Na wodę potrzebne jest drugie naczynie, najlepiej nie plastikowe. Taki pojemnik dobrze jest myć częściej i wymieniać wodę na świeżą. Długo stojąca, może stanowić źródło zakażenia.
Kuwety – Mamy dużą różnorodność kuwet i żwirków a wybór ich zależy od upodobania kota i preferencji lub potrzeb właściciela. Musimy tylko zwrócić uwagę, że różne typy żwirków, zbrylających się w grudy, produkowanych jest z rozmaitych glinek, które zjedzone, pęcznieją w żołądku, co stanowi bardzo duże niebezpieczeństwo. Kiedy kociak jest już starszy i nie je wszystkiego, co mu wpadnie w pyszczek, można już używać takiego żwirku.  Gliniany żwirek stanowi inne niebezpieczeństwo. Zawarty w nim skrystalizowany pył krzemionkowy jest niebezpieczny, kiedy jest wdychany. Są lekarze, którzy uważają, że nawet wdychanie kurzu  w zamkniętej przestrzeni, powoduje choroby układu oddechowego u kotów n.p. astmę. Oczywiście najlepsze są żwirki organiczne.
Domowe trucizny – aceton, aspiryna, baterie, barwniki, benzyna, czekolada, detergenty, dezodoranty, farby, ibuprofen,  lakier do paznokci, lekarstwa, maście, mydło,  nawozy, odladzacze, odplamiacze, odżywki dla roślin, ołów,  różne płyny do czyszczenia,  pułapki i przynęty na różne robaki i szkodniki, rozpuszczalnik, spirytus, sztuczne ognie, środki czystości, odkażające, grzybobójcze, konserwujące, trutki, zapałki, zmywacz do paznokci.
Trujące rośliny – azalia, aloes, anturium, asparagus, awokado(owoce i pestki), azalia, bieluń, bluszcz, bukszpan, blekot, begonia, cykuta, ciemiężyca, cebula, chryzantema, cis, cyklamen, czarny bez(owoc), czereśnia(pestka),  czosnek, diffenbachia, dracena, fikus, filodendron, gwiazda betlejemska, geranium, hiacynt, hibiskus, hortensja, irys, jaskier, jaskółcze ziele, jabłko(pestki), jaskier, jemioła, jeżyna, jodła, kalia, kasztan(owoce), klematis, konwalia, lilia, łubin, mak, morela, nać kartoflana, naparstnica, narcyz, oleander, ostrokrzew, pierwiosnek, pomidor, przylaszczka, psianka, powojnik, prymula, rododendron, robinia, starzec, sukulenty, szafran, skrzyp, świerk, tabaka, tojad, trzmielina, tulipan (cebulki zwłaszcza), tytoń, wawrzynek, wilcza jagoda, wilec, winorośl (niektóre odmiany), zawilec, ziemniak (oczka i części zielone), złotokap, żonkil (cebulki).
  Koty potrzebują zielonych roślin. Najlepiej jak mają dostęp do specjalnej trawki dla kotów, która wpływa znakomicie na trawienie i odkłaczanie. Poza trawką całkowicie bezpieczne dla kota będą posadzone przez nas zioła, które i dla nas będą wartościowe takie jak : kocimiętka, kozłek lekarski, melisa, mięta rumianek, papirus, tymianek, waleriana lub wiesiołek, imbir, koper, lubczyk, nagietek, oregano, pietruszka, pokrzywa, rozmaryn, rzeżucha, sałata, szałwia czy nawet szczypiorek.
Jeżeli chcemy uchronić rośliny przed futrzanym szkodnikiem, możemy posypać je sproszkowanym pieprzem, spryskać nieprzyjemnym dla kota zapachem lub wodą z dodatkiem imbiru, przeciśniętą przez szmatkę.
     Na zakończenie życzymy wszystkim posiadaczom kotów bezpiecznego i satysfakcjonującego obcowania ze swoim małym przyjacielem lub przyjaciółmi. Na szczęście z większości niebezpiecznych zachowań koty, podobnie jak dzieci z wiekiem wyrastają.
Trochę inne zachowania dotyczą starszych kotów ale to już innym razem.
 

   POMÓŻCIE KOTKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ !   

Będziemy wdzięczni za przekazanie nam 1% z Twojego podatku.
Wszystkie potrzebne dane znajdują sie tutaj: LINK 1 lub LINK 2.

0

WojtekK

37 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758