Bez kategorii
Like

Banki spółdzielcze w NBP – relacja z konferencji

13/03/2012
447 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Sytuacja gospodarcza w roku 2011 była trudna, ale polska gospodarka w sposób brawurowy sobie z tym poradziła, Polski system bankowy wyszedł z tego obronną ręką – mówił wczoraj na konferencji poświęconej bankom spółdzielczym prezes NBP Marek Belka.

0



 

– Bankowość spółdzielcza jest trzecią siłą w Polsce – mówił prezes KZBS Jerzy Różyński. – Wyniki naszego sektora za 2011 rok potwierdziły, że banki spółdzielcze to instytucje silne i godne zaufania, które pozostały lojalne wobec swoich klientów nawet w trudnym okresie turbulencji na rynkach finansowych.

 

Wczoraj w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Sali im. Władysława Grabskiego, odbyła się konferencja pt.”Podsumowanie roku 2011 i perspektywy bankowości w Polsce w tym bankowości spółdzielczej” zorganizowana przez Narodowy Bank Polski i Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.

 

Honorowy patronat nad konferencją objął prezes NBP Marek Belka. W swoim przemówieniu Belka podkreślił m.in., że „płytka recesja nie jest rzeczą korzystną, ale my dajemy sobie z nią radę”. Zwrócił także uwagę, że segment, w którym banki spółdzielcze funkcjonują, staje się coraz bardziej atrakcyjny dla konkurencji. Ważne jest, żeby spółdzielczość wyszła naprzeciw swoim klientom, stała się bardziej nowoczesna i elastyczna, zwłaszcza dla mieszkańców polskich małych i średnich miasteczek, które stają się coraz bardziej zamożne. Według Marka Belki banki spółdzielcze powinny utrzymywać swój trend wzrostowy oraz być stale przygotowane na silną konkurencję ze swoimi rynkowymi rywalami, co podkreślił słowami: „przyjdą rekiny żeby z wami na tych wodach konkurować”.

 

W kolejnej części prezes Jerzy Różyński zwrócił uwagę na wyzwania stojące przed bankowością spółdzielczą w 2012 r. Podkreślił, że banki spółdzielcze są ważnym elementem polskiej gospodarki i stanowią trzecią siłę w Polsce. Polski kapitał, dobrze rozwinięta sieć placówek, znajomość lokalnych realiów ekonomicznych i społecznych oraz usytuowanie banków bardzo blisko swoich klientów to atuty, które sektor powinien eksponować.

– Międzynarodowy Rok Spółdzielczości to doskonały okres do tego by promować bankowość spółdzielczą w Polsce i na świecie – powiedział Różyński. – Dalsze działania w kierunku wzmocnienia sektora prowadzone między innymi na szczeblu legislacyjnym powinny wpłynąć na dalszy wzrost efektywności i bezpieczeństwa banków spółdzielczych, rezultatem czego udział w rynku tych podmiotów zwiększy się do poziomu dwucyfrowego w najbliższych latach.

 

Podczas konferencji głos zabrał także Zastępca Przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak. Jego prezentacja dotyczyła ryzyka regulacyjnego dla banków spółdzielczych wynikającego m.in. z Dyrektywy CRD IV. KNF uważa, że rozwiązania europejskie oparte o wysokiej jakości kapitał są dobre, jednak nieodpowiednie dla polskich banków spółdzielczych są krótkie okresy dostosowań. KNF zwracał się do Ministra Finansów o ustalenie okresów przejściowych dla polskich banków spółdzielczych, aby wprowadzane rozwiązania nie zakłócały ich funkcjonowania”

 

Do prognoz gospodarczych na rok 2012 odniósł się członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski. W swoim wystąpieniu podkreślił przede wszystkim, że obecnie mamy do czynienia z tak dużą niepewnością w gospodarce światowej, iż formułowanie wszelkich prognoz obarczone jest bardzo dużym ryzykiem.

 

W drugiej części panelu, wystąpili min: Małgorzata Zaleska – członek zarządu NBP, która przedstawiła wyzwania i szanse bankowości w Polsce w 2012 r., Mirosław Potulski – prezes Banku Polskiej Spółdzielczości, który podsumował rok 2011 i przedstawił perspektywy zrzeszenia na rok 2012, Paweł Pawłowski – prezes Spółdzielczej Grupy Bankowej, opowiedział o możliwościach na rok 2012 w kontekście zrzeszenia, Andrzej Topiński – główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej, przedstawił trendy na rynku kredytów detalicznych 2011 i na rok 2012, oraz Piotr Narloch – prezes Concordia, który mówił o współpracy sektora bankowego i ubezpieczeniowego w roku 2012.

 

Podczas konferencji wręczone zostały odznaczenia „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej” przyznane zasłużonym działaczom bankowości spółdzielczej.

 

nbp, kzbs, mad

 

0

Va Banque

Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.

324 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758