HYDE PARK
Like

Autoklaw – jego funkcja i szerokie zastosowanie w biznesie

09/04/2019
1447 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Autoklaw – jego funkcja i szerokie zastosowanie w biznesie

Czym jest autoklaw? Jaką rolę odgrywa w funkcjonowaniu różnorodnych przedsiębiorstw? Poznaj funkcje i zastosowanie nowoczesnych sprzętów tego rodzaju.

0


Czym jest autoklaw?

Autoklaw to urządzenie służące do wyjaławiania wszelkiego rodzaju akcesoriów oraz przyborów, które mają kontakt z ludzką krwią oraz płynami ustrojowymi. Sprzęty tego typu zaliczane są do grupy sterylizatorów parowych, a to z uwagi na fakt, iż procesy mające miejsce w ich wnętrzu odbywają się za sprawą obecności ciepła i wody. Jak zatem – w praktyce – działa autoklaw? Otóż rozgrzana do wysokiej temperatury komora urządzenia, zamienia ciecz znajdującą się w jego wnętrzu w parę wodną. To właśnie wspomniana para dociera do najmniejszych nawet zakamarków narzędzi zapewniając wysoki stopień sterylizacji.

Zastosowanie autoklawu

Autoklaw znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Sprzęty tego rodzaju wykorzystywane są do sterylizacji narzędzi chirurgicznych, środków farmaceutycznych, szkła laboratoryjnego, bielizny operacyjnej, płynów czy też materiałów opatrunkowych. W autoklawy wyposażają się najczęściej szpitale oraz gabinety lekarskie w tym między innymi stomatologiczne oraz laryngologiczne. Poza tym opisywane urządzenia stanowią swego rodzaju must have wyposażenia każdego studio tatuażu i piercingu, a także gabinetów kosmetycznych. Na tym jednak nie koniec. Autoklawy stosowane są także w przemyśle do przeprowadzania procesów technologicznych, a nawet podczas obróbki żywności. W ostatnim z przypadków chodzi o uzyskanie kompletnej jałowości wyrobów.

Rodzaje autoklawów

Pierwszy autoklaw, uznawany za prototyp kotła parowego z zaworem bezpieczeństwa, został wynaleziony przez francuskiego fizyka Denisa Papina, a było to w roku 1679. Wraz z upływem czasu urządzenie było systematycznie udoskonalane. Dostępne obecnie autoklawy mają niewiele wspólnego ze sprzętem z 1679 r. Są one bowiem całkowicie zautomatyzowane i zasilane wodą destylowaną. Mają możliwość podłączenia do instalacji wodociągowej, co znacznie ułatwia ich użytkowanie. Wyposażane są również w nagrzewnicę parową, posiadają wbudowaną próżnię frakcyjną wstępną oraz końcową, natomiast za sterowanie odpowiedzialny jest specjalny mikroprocesor. Ale to nie wszystko. Najnowsze modele wyposażane są nawet w opcję drukarki (w celu wydrukowania przebiegu procesu sterylizacji) i wyświetlacz, który wizualizuje postępy pracy urządzenia.

Autoklawy różnią się od siebie zarówno wielkością, pojemnością na sterylizowane narzędzia, pojemnością na wodę, jak i szybkością działania, stopniem zautomatyzowania oraz ilością funkcji dodatkowych. Europejska Norma EN 13060 wymienia trzy klasy sterylizacyjne: B, N oraz S.

Do klasy B zaliczane są urządzenia zaawansowane technologiczne, posiadają funkcje niedostępne w sprzętach klasy N oraz S. Najważniejszą ze wspomnianych opcji jest frakcjonowana próżnia wstępna odnosząca się do całkowitego usunięcia powietrza. Metoda ta uznawana jest za najskuteczniejszą technikę umożliwiającą sterylizację każdego typu wsadu, w tym również narzędzi o budowie kapilarnej, a więc cewników, wzierników, igieł etc.

Klasa S określa autoklawy średnio zaawansowane, które umożliwiają niemalże całkowite usunięcie powietrza z wnętrza urządzenia przed sterylizacją. Niemniej jednak w tym przypadku mamy do czynienia ze zdecydowanie mniejszą skutecznością, niż ma to miejsce w przypadku sprzętów klasy B.

Najniższa klasa autoklawów oznaczana jest za pomocą litery N. Z uwagi na niedoskonałe działanie pary, sprzęty te nadają się wyłącznie do sterylizacji narzędzi prostych, litych. Wykluczona jest natomiast sterylizacja wsadów posiadających zagłębienia, o porowatej strukturze oraz narzędzi opakowanych.

0

kampanieonline

252 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758