HYDE PARK
Like

Sposoby przygotowania deklaracji PIT-37

10/04/2019
1097 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Sposoby przygotowania deklaracji PIT-37

PIT-37 jest deklaracją, którą większość podatników powinna poznać na swojej drodze podatkowej. Jest formularzem stosowanym w większości przypadków pracy w ramach: umowy o pracę, zlecenia, kontaktów menadżerskich, emerytur rent i wielu innych. Ze względu na tak dużą popularność, powstało również wiele sposobów na przygotowanie deklaracji i złożenie jej do urzędu. Którą opcję wybrać? Czym są e-PITy? Ile to kosztuje?

0


Tradycyjna forma rozliczenia PIT-37

Cały czas podatnicy mają możliwość tak zwanego tradycyjnego rozliczenia swojego zeznania podatkowego. Polega ono na przygotowaniu deklaracji PIT-37 w formie papierowej i złożenia jej w urzędzie. W tej kwestii, to od wyboru podatnika zależy, czy złoży dokument osobiście w urzędzie, w dostępnym w niektórych urzędach PIT’omacie, czy może wyśle listem poleconym polskiego operatora pocztowego (Poczty Polskiej S.A.). Rekomendacją dla tego rodzaju rozliczenia pozostaje zalecenie do korzystania z aktualnego (bieżącego) formularza PIT, którego numer można sprawdzić w dolnym rogu dokumentu, w nawiasie, obok nazwy PIT-37. Obecnie obowiązuje już 25 wzór formularza.

Elektroniczne e-PIT

Drugą możliwą formą przygotowania PIT jest skorzystanie z deklaracji w formie elektronicznej, czyli tak zwanych e-deklaracji (potocznie e-PIT). Żeby złożyć e-deklaracje podatnik ma możliwość skorzystania z aplikacji publicznych lub aplikacji komercyjnych. W większości rodzajów oprogramowania, przygotowanie dokumentu możliwe jest w wersji interaktywnego formularza, odpowiedniej aplikacji elektronicznej lub zupełnie online za pomocą stron internetowych dostawców aplikacji finansowo-księgowych. Z założenia, programy czy aplikacje dostępne publicznie są bezpłatne, ale muszą dostosować się do bardzo szerokiego grona odbiorców – wszystkich podatników, dlatego nie są w stanie zapewnić indywidualnego wsparcia dla konkretnego użytkownika. E-PITy komercyjne są różne zróżnicowane – mogą być również bezpłatne i z założenia mają szansę na zindywidualizowanie produktów zgodnie z potrzebami swoich użytkowników.

Twój e-PIT

Od 15 lutego 2019 roku ustawodawca wprowadził nową usługę do rozliczania PIT, czyli tak zwany Twój e-PIT, dostępny na Portalu Podatkowym. Swoim działaniem na początku objął właśnie deklarację PIT-37 oraz PIT-38. Jego działanie w uproszczeniu polega na zastąpieniu podatnika w pracy nad formularzem – to organy podatkowe przygotowują PIT za podatnika. Podatnik ma prawo sprawdzić dokument, edytować go, przyjąć lub odrzucić. Może również nie podjąć żadnych działań – wtedy nastąpi tak zwana fikcja akceptacji formularza – 30 kwietnia 2019 roku urząd uzna, że ten dokument został zaakceptowany i złożony.

O czym należy pamiętać

Bez względu na wybraną przez podatnika formę rozliczenia PIT, powinien on bezwzględnie pamiętać o obowiązujących terminach, w których najpóźniej można złożyć deklarację. Dla PIT-37 jest to 30 kwietnia, roku następującego po danym roku podatkowym. Oznacza to, że druk księgowy PIT-37 z rozliczeniem roku podatkowego 2018, należy złożyć do 30 kwietnia 2019 roku. W różnych wersjach złożenia deklaracji, różne będą formy dochowania terminu: w przypadku formularzy tradycyjnych wiążąca będzie data złożenia dokumentu w urzędzie lub data stempla pocztowego nadania listu poleconego, zaś w przypadkach elektronicznych – data urzędowego poświadczenia odbioru (UPO).

0

kampanieonline

247 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758