HYDE PARK
Like

Anatomia klamstwa

05/02/2014
872 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Anatomia klamstwa

Rodzice mogą być pewni, że ich dziecko skoro  porusza ustami to już kłamie. Z wiekiem doświadczenie kłamczucha  rośnie i trudniej  jego łgarstwa wychwycić. Uzdolnione kłamczuchy zostają politykami lub dziennikarzami TVN i innych naszych mediów. Mając odrobinę wiedzy i Ty możesz stać się detektorem kłamstwa. Ta wiedza pomoże ci uniknąć kłopotów więc ma swoja wymierna wartość. Jeśli będziesz czytać tą notkę dalej, wkrótce otrzymasz rachunek za pobraną lekcję. Tak , to kłamstwo. Widzisz ,że nie jest tak trudno? Symptomy kłamstwa: Oznaki zewnętrzne ograniczone, sylwetka sztywna z niewielka ilością ruchów ramion i dłoni. Ruchy dłoni, ramion oraz nóg blisko i w kierunku ciała kłamcy, który stara się zająć jak najmniej przestrzeni. Kłamczuch unika patrzenia prosto w oczy rozmówcy Dłonie dotykają ich twarzy, […]

0


Rodzice mogą być pewni, że ich dziecko skoro  porusza ustami to już kłamie. Z wiekiem doświadczenie kłamczucha  rośnie i trudniej  jego łgarstwa wychwycić. Uzdolnione kłamczuchy zostają politykami lub dziennikarzami TVN i innych naszych mediów.

Mając odrobinę wiedzy i Ty możesz stać się detektorem kłamstwa. Ta wiedza pomoże ci uniknąć kłopotów więc ma swoja wymierna wartość. Jeśli będziesz czytać tą notkę dalej, wkrótce otrzymasz rachunek za pobraną lekcję.

Tak , to kłamstwo. Widzisz ,że nie jest tak trudno?

Symptomy kłamstwa:

  • Oznaki zewnętrzne ograniczone, sylwetka sztywna z niewielka ilością ruchów ramion i dłoni. Ruchy dłoni, ramion oraz nóg blisko i w kierunku ciała kłamcy, który stara się zająć jak najmniej przestrzeni.
  • Kłamczuch unika patrzenia prosto w oczy rozmówcy
  • Dłonie dotykają ich twarzy, szyi i ust.. Dotykanie i pocieranie nosa oraz głowy za uszami to kolejne sygnały. Praktycznie nigdy nie dotykają otwartą dłonią swojej klatki piersiowej w okolicach serca.

Emocjonalne gesty i sprzeczności:

  • Moment i czas występowania emocjonalnych gestów są nienaturalne. Oznaki emocji są lekko opóźnione oraz trwają dłużej niż normalnie i nagle , niespodziewanie ustają.
  • Nie ma zbieżności w czasie pomiędzy gestami a słowami. Dla przykładu jeśli ktoś komu dajesz upominek mówi „ale śliczny” i uśmiecha się po wypowiedzeniu tych słów a nie w tym samym czasie gdy mówi – kłamie.
  • Jeśli gest, zachowanie nie pasuje do stwierdzenia np. ktoś mówi do Ciebie „kocham cię” i ma taki wyraz twarzy, klamie.
  • Emocje są ograniczone do ruchu ust i fałszywej miny wyrażającej zadowolenie, zaskoczenie, żal, smutek. Dla przykładu naturalnie śmiejąca się osoba angażuje do tego całą twarz (szczęki,policzki, oczy, opuszczenie czoła itd).

Akcje i reakcje:

  • Osoba winna staje się defensywna. Niewinny mający rację raczej przejdzie do ofensywy.
  • Kłamca źle sie czuje w sytuacji twarzą w twarz z rozmówcą . Unika patrzenia w oczy odwraca twarz i ciało.
  • Kłamca podświadomie będzie się starał umieszczać między nim a tobą różne przedmioty: książkę, filiżankę kawy,lyżeczke ,papierosy

Słowny kontekst i treść:

  • Kłamca stara się użyć słowa z twojego pytania, w swojej odpowiedzi. Zapytany; „czy wziąłęś z mojego portfela 10 zł” odpowie : ” nie, nie wziąłem z portfela 10 zł”. Kłamca używa podwójnego zaprzeczenia mówiąc : nie, nie wziąłem…” zamiast prosto „nie wziąłem…”
  • Kłamca stara się uniknąć skłamania udzielając wymijającej odpowiedzi. Sugeruje coś zamiast powiedzieć wprost.
  • Osoba winna zaczyna mówić nienaturalnie, dodając zbędne szczególy i „ozdobniki” a czując sie nieswojo stosując przerwy i krótkie zamilczenia w rozmowie.
  • Kłamca przestaje akcentować wyrazy.Jego mowa staje się monotonna. Prawdomówny przeciwnie , stara się podkreslić słowa prawdy bardziej niz resztę zdania.
  • kłamca zaczyna „mamrotać” mówiąc gardłowo lub nosowo, zcisza głos i zaczyna mówić niegramatycznie. Jego słowa zdają się być „wyduszane” .

Inne oznaki kłamstwa:

  • Jeśli przypuszczasz że twój rozmówca kłamie zmień szybko temat. Kłamca stanie się zrelaksowany i szybko podąży za nowym tematem rozmowy. Osoba prawdomówna będzie zdezorientowana, zdziwiona i będzie usiłowac wrócić do tematu poprzedniego
  • Kłamca stara się używać żartu i humoru albo sarkazmu dla uniknięcia przedmiotu rozmowy.

Oczywiście jeden lub kilka symptomów nie przesądza sprawy. Powyższe obserwacje należy porównać z normalnymi zachowaniami danej osoby. Eksperci uważają,że kombinacja języka ciała i innych sygnałów pozwala domyślać sie czy rozmówca kłamie czy nie.

Opisane tu techniki sa stosowanie przez policję, sędziów, detektywów,psychologów, security i inne osoby prowadzące dochodzenia i stanowią zaledwie wprowadzenie do tematu.

 

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758