Globalnie i Lokalnie
Like

Albin Tybulewicz (1929-2014)

18/04/2014
1085 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Albin Tybulewicz (1929-2014)

Urodził się na Wołyniu w 1929 roku. Po sowieckiej agresji na Polskę wraz z rodziną został deportowany w głąb ZSRS. Tam wraz z Armią gen Andersa przedostał się przez Uzbekistan i Iran do Indii, gdzie skończył polskie gimnazjum oraz rozpoczął edukację w języku angielskim, którą kontynuował na wydziale fizyki University of London.

0


Po uzyskaniu Bachelor of Science rozpoczął pracę w laboratorium jednej z firm przemysłowych, zaś następnie znalazł zatrudnienie w redakcji pisma Physics Abstracts, którego został redaktorem naczelnym. W latach 1967-1999 pracował jako tłumacz czasopism naukowych i książek. Przetłumaczył łącznie ponad 75 monografii z rosyjskiego na angielski. W 1990 został uhonorowany nagrodą Nathhorsta Międzynarodowej Federacji Tłumaczy. W 1986 roku współzakładał Instytut ITI, w którym w latach 1999-2001 był wiceprezesem.

Ponadto Albin Tybulewicz poświęcił swe życie na działalność społeczną i polityczną. Był m. in. wieloletnim członkiem prezydium Polskiego Ośrodka Katolickiego w londyńskiej dzielnicy Earling. W latach 1980-1984 pełnił funkcję prezesa Food for Poland Fund. Wspierał także Polaków na Wołyniu oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Albin Tybulewicz działał także w emigracyjnym Stronnictwie Narodowym, w którym od 1961 roku pełnił m. in. funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Politycznego oraz kuriera ds. łączności z Krajem z ramienia prezesów Stronnictwa. Jako kurier emigracyjnego SN wielokrotnie odwiedzał Polskę, wspierając odwołujących się do myśli endeckiej antykomunistów. Wspierał m. in. opozycyjny Ruch Młodej Polski. Początkowo zaangażował się w pomoc środowisku Wiesława Chrzanowskiego. Potem, gdy powstało prawicowe środowisko „Bratniaka” i Ruch Młodej Polski, poznali go też młodsi – Marek Jurek, Marian Piłka czy Wiesław Walendziak. Dla urodzonych w czasach PRL był żywym przykładem głębokiego patriotyzmu, który przetrwał na emigracji w Londynie, ale też emisariuszem noszącym do kraju zarówno idee, jak i pomoc finansową dla odradzającego się ruchu narodowego. Po wybuchu rewolucji „Solidarności” w sierpniu 1980 roku zaangażował się także w pomoc charytatywną dla Polski w ramach organizacji Food for Poland Fund, której był współzałożycielem i prezesem. Organizacja ta wysyłała do Polski 175 ciężarówek żywności i artykułów pierwszej potrzeby o wartości czterech milionów dolarów.
Po 1989 roku wstąpił do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego (ZChN), zasiadając m. in. w Radzie Naczelnej. Ponadto był członkiem Rady Programowej TV Polonia.

Linki:
Endecki kurier z Londynu
„Jestem twardym endekiem” – wywiad dla kwartalnika Myśl.pl część I
„Jestem twardym endekiem” – wywiad dla kwartalnika Myśl.pl część II
„Jestem twardym endekiem” – wywiad dla kwartalnika Myśl.pl część III
Czekając na narodowe odrodzenia

0

Dziennik Narodowca http://dzienniknarodowca.blogspot.com

Zapraszam na mojego bloga: dzienniknarodowca.blogspot.com oraz profil na https://twitter.com/dz_narodowca . Kontakt e-mail: dzienniknarodowca@gmail.com

4 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758