Opóźnione, bo „Przegląd Geologiczny” dotarł z opóźnieniem. Ale i tak ciekawe: gaz w Wytownie 1 , nowe złoże także w Izraelu a następna wojna pewno w Azerbejdżanie;)
Dobra, o Wytownie pisali wszyscy – "Badania wykazały obecność gazu" (łupkowego). Zatem z innych aspektów sprawy: głębokość odwiertu tego odwiertu (3580m), to i tak mały pikuś wobec osiągu wiertników na terenie Rosji (no bo gdzieżby indziej – hihi) na złożu Odoptu (odwiert OP-11) – nowy światowy rekord głębokości wiercenia – otwór osiągnął głębokość pomiarową 12345m. Uwaga: to nie jest "dziura wgłąb Ziemi" – odwiert ten pozwolił z lądu osiągnąć złoże położone pod dnem morza (8-11 km od brzegu) – było to wiercenie "poziome", czyli mówiąc "po ludzku": "w bok".
Z Rosji tylko taka ciekawostka, natomiast Azerbejdżan podpisał z "Unitami" deklarację o dostawa gazu ziemnego dla Europy. Ma to być część Południowego Korytarza Gazowego. Potem "Unici" prowadzili rozmowy w Turkmenistanie (ze skutkiem nie określonym w PG) i Uzbekistanie. Ano ciekawam co się będzie działo dalej w tym regionie lub dookoła.
Pewnym optymizmem powiało z… Izraela – odkryte tam niedawno duże złoże (Leviathan) oszacowano na 452 mld m3 gazu. Złoże ma powierzchnię 320 km2 (dobrze wiedziec o jakich obszarach jest mowa), położone jest na Morzu Śródziemnym, w odległości ok. 130 km od Hajfy. (Umie mi ktoś wytłumaczyć, jak ta odległość ma się do międzynarodowego prawa morskeigo i wód terytorialnych?)
Ale wrócmy do Polski. Tu dane dla ciekawych:
– wydanych jest ponoć 274 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy i gazu;
– w czasie w/w prac ma być nawierconych 331 otworów + 148 (w drugim rzucie),
– przeciętny koszt wiercenia wynosi ok. 15 mln USD (rozumiem, że na 1 otwór);
Z w/w danych PG oszacowało wysokość nakładów, jakie poniosły firmy poszukiwawcze, jako kwotę 5,6 mld USD (nie pytajcie mnie, jak to obliczyli). – Czyli wiadomo juz o jaką kasę rzezc idzie przy samych tylko poszukiwaniach (a przecież nie robią tego za darmo…). Przy okazji: rodzimy PGNiG SA w 2008 odwierciło 28 otworów a w 2009 – 26.
Na koniec ciekawostki:
1. Wenezuelski minister d/s ropy naftowej ogłosił, że Wenezuela ma największe zasoby ropy an świecie, większe niż Arabia Saudyjska (40,4 mld ton ropy zasobów potwierdzonych);
2. Na Falklandach wiercą ze zmiennym szczęściem. Nie mniej jednak gaz tam jest. Wobec tego rząd argentyński ogłosił przyłączenie Malwinów/Falklandów do prowincji Ziemia Ognista… A u nas niet kasy na "obudzenie" bazy Arctowski… Ale to już inna bajka.
Z rzeczy miłych: większość kwietniowego numeru poświęcono geoturystyce, geoparkom, dinozaurom i ścieżkom geologicznym. Ale o tym może trochę później (wybaczcie).
Załączone zdjęcie pochodzi ze strony geopic.pl, przedstawia ametysty z Urugwaju – jedno z piększniejszych geologicznych bogactw Ziemi:) (fot. Grzegorz Bijak)
Zwyczajnie. Po ziemi:). Na prosty chlopski rozum baby:). [Grafika pochodzi z galerii obrazów Aleksandra Horopa www.horopgaleria.bloog.pl (za zgoda Autora)]