Ostatnimi czasy, pojawiła się u mnie, skrywana do tej pory potrzeba masochizmu. Aby ją zaspokoić, co jakiś czas podejmuję tematy które mam nadzieję ściągną na mnie gromy.
Niestety pióro moje cieniutkie :).
Dotychczasowe próby opisania mojego stanowiska odnośnie WOŚP i Caritasu zbyto lekceważącym milczeniem. Podejmuję więc ostatnią desperacką próbę zaspokojenia moich rządz.
Punktem honoru blogerów, z okazji WOŚP okazało się po raz kolejny dołożenie Owsiakwi i wskazanie jedynie słusznej organizacji dobroczynnej. Wiele wpisów o marnotrawieniu energii, pieniędzy i lansie. Nie to żeby było w nich coś więcej, niż własna, niczym nie poparta ocena, ale zawsze można po pławić się w głównym nurcie.
W Uważam Rze, ukazał się artykuł będący tematem przewodnim, dotyczący WOŚP i Caritasu. Moim zdaniem redaktor M. Gerej dopuścił się pewnych nieścisłości lub ja nie potrafię czytać raportu finansowego.
http://www.caritas.pl/images/stories/raporty/RAPORT_CP_2010.pdf
Wedle Redaktora Caritas Polska osiągnął blisko 240 mln wpływów finansowych, wedle raportu, po odtrąceniu „darów państwa” zostaje 64 mln zł.
Kwota 240 mln stanowi całość „zbiórki”, wraz z unijnym programem PEAD w kwocie 138mln
Dochody oddziałów diecezjalnych Caritas, to za rok 2010 blisko 290 mln. Dobrze się jednak przyjrzeć strukturze, tychże
Dla przykładu, te które udało się odszukać i są w miarę czytelne
http://www.krakowcaritas.pl/files/pliki_z/5(10).pdf
http://caritas.blaster.pl/images/stories/wrzuty/OPP_inf_dodat_2011.pdf
http://www.legnica.caritas.pl/t/sprawozdanie_merytoryczne_opp.pdf
http://www.katowice.caritas.pl/uploaded_files/file/finanse/2010/SPR-2010-Info-dodatkowa.pdf
http://www.sandomierz.caritas.pl/index.php/sprawozdania/file/70-sprawozdanie
http://www.olsztyn.caritas.pl/sprawozdanie2010x.html
Szanowny Autor ubolewa nad wysokimi kosztami administracyjnymi Orkiestry w kwocie 12,5 mln zł zapomina dodać ,że 8 mln z tego to środki na zakup nowej siedziby.
http://s2.wosp.org.pl/uploaded/files/files/Bilans%20Fundacji%20za%202011.pdf
Porównywanie tych dwóch organizacji, jest próbą przeciwstawienia sobie odmiennych filozofii pomocy innym i innych metod. Każda z nich ma swoje miejsce w przestrzeni publicznej pod warunkiem ,że działa transparentnie.
Nie przeszkadza mi, że znaczna część środków Caritas pochodzi z publicznej kiesy. Realizuje on cele, które potrzebują zaangażowania nie tylko środków, ale i ludzi dobrej woli. Wypełnienie tych zadań ,za pomocą środków wyłącznie komercyjnych, kosztowało by zapewne drożej.
Tylko dlaczego, mam pochwalać organizację kościelną ,za wypełnianie swoich obowiązków , za pomoc bliźniemu.
Może dlatego, że empatia wśród „cywilnych” katolików spadła do tego poziomu ,że każda pomoc drugiemu człowiekowi, urasta do wielkiego wydarzenia.