Bez kategorii
Like

Jak założyć partię polityczną, jak zostać sławnym politykiem – poradnik krok po kroku.

14/01/2013
1339 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

W Sejmie jest – 12 partii,w Senacie – 7 partii,w Parlamencie Europejskim – 8 partii,pozostałe to 69.Razem w Polsce na chwilę obecną jest 96 partii wraz z posłami niezrzeszonymi.Cz.1.

0


 

Krok 1
Partię polityczną może założyć każdy dorosły Polak. Najpierw należy wymyślić jej program oraz unikalną nazwę i logo. Program musi porywać ciebie i wszystkich, którzy zechcą go wysłuchać. Nie może składać się z czczych obietnic, musi być uczciwie sformułowany, jasny, przejrzysty. Tylko wtedy masz szansę na poparcie.

Przy pisaniu programu należy mieć na uwadze konstytucję, a w szczególności art 13 stanowiący, że „Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu”. Program partii nie może także dopuszczać nienawiści rasowej, narodowościowej i stosowania przemocy.

 

Krok 2

Każda partia polityczna, ażeby móc działać legalnie musi być zarejestrowana w warszawskim Sądzie Okręgowym. W tym celu należy złożyć w nim wniosek o rejestrację, w którym znajdzie się lista podpisów osób popierających partię. Musi ona mieć co najmniej 1000 podpisów osób z obywatelstwem polskim, wykazanych z imienia, nazwiska, adresu zamieszkania i numeru PESEL. Na liście musi się także znaleźć nazwa zakładanej partii.Piąte piętro przedwojennego gmachu sądów przy alei Solidarności w Warszawie, korytarz F. VII Wydział Cywilny Rejestrowy zna każdy, kto w ostatnich latach zakładał partię, bo to tutaj właśnie, z całego kraju, trafiają wnioski o rejestrację nowych bytów politycznych.Największą uwagę nowe partie poświęcają tworzeniu struktur terenowych.

 
Krok 3

W składanym w sądzie wniosku musi się także znaleźć statut partii, czyli wyszczególnienie nazwy, siedziby organów partii, a także jej sposobu finansowania, osób ją reprezentujących oraz sposobu zapisania i wypisania się z partii. Te kwestie reguluje art 9 Ustawy o Partiach Politycznych.

 

Krok 4

Zgłoszenia muszą dokonać co najmniej 3 osoby, które reprezentują partię zgodnie z jej statutem (np. prezes, wiceprezes i rzecznik).

Krok 5

Należy zawsze pamiętać o tym, by informować sąd o wszystkich ważnych zmianach w partii, takich jak zmiana jej siedziby, czy statutu. Sąd jednak ma prawo wykreślić partię polityczną z ewidencji partii, jeśli uzna, że nowy statut jest sprzeczny z konstytucją, bądź rażąco łamie prawo.

Pamiętaj: Finansowanie partii politycznych w Polsce jest jawne, a partia nie może prowadzić działalności gospodarczej. Partie utrzymują się z darowizn, składek członkowskich, spadków oraz subwencji. Co roku każda partia musi złożyć sprawozdanie finansowe Państwowej Komisji Wyborczej.Lokalnych pełnomocników powinno być co najmniej 60, stąd niektórzy politycy nazywają tworzenie struktur „projektem 60”. Chodzi o to, by w każdym z 41 okręgów wyborczych, na które podzielona jest Polska, była przynajmniej jedna, a w największych nawet dwie osoby odpowiedzialne za budowanie organizacji w terenie.Od odniesienia sukcesu dzieli nas tylko zdobycie poparcia społecznego oraz funduszy na działalność no i start w wyborach parlamentarnych.

Jaki procent głosów musi uzyskać partia kandydująca do SEJMU, żeby odzyskać pieniądze wydane na kampanię wyborczą?

Zgodnie z art. 28 ustawy o partiach politycznych, prawo do otrzymywania przez okres kadencji Sejmu subwencji budżetu państwa na działalność statutową, (…)

Jak założyć organizację pozarządową?Również stwowarzyszenia zwykłe:

http://www.bip.powiatmlawski.pl/1365,jak-zalozyc-organizacje-pozarzadowa.html

Zródło i więcej pod adresem:1    2   3

0

Lipski Marek

FREELANCER.

333 publikacje
134 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758