6 grudnia obradował w Sejmie Parlamentarny zespół ds. Obrony demokratycznego państwa prawa. Mówiono o wadliwym funkcjonowaniu systemu bankowego w Polsce. Prezentacji błędnych rozwiązań legislacyjnych dokonał finansista Jerzy Bielewicz
W dniu 29 sierpnia 2012 roku powołano w Sejmie Parlamentarny zespół ds. Obrony demokratycznego państwa prawa. Celem Zespołu jest (zgodnie z Regulaminem):
W skład Zespołu wchodzi 58 posłów PiS i 1 senator PO. Zespołowi przewodniczy poseł Krzysztof Szczerski, politolog. Do tej pory odbyło się 5 posiedzeń Zespołu.
W dniu 6 grudnia temat posiedzenia był następujący: „Bankowy tytuł egzekucyjny, relacje banków z wierzycielami oraz tajemnica bankowa”. Prezentacji zagadnienia dokonał finansista Jerzy Bielewicz.
„Wyzuci z własności” – trafne tezy prezentacji Bielewicza
Pełen tekst prezentacji Bielewicza można odnaleźć tutaj.
Bielewicz wszechstronnie udokumentował tezę, że w obecnym stanie prawnym kredytobiorca pozbawiony jest równości wobec prawa, ochrony jako konsument i prawa do sądu.
W relacjach z kredytobiorcami niekonstytucyjną przewagę daje bankom bankowy tytuł egzekucyjny
Polska jest już jedynym europejskim krajem, w którym istnieje bte. Bte polega na tym, że:
Rząd przygotowuje rozwiązania ustawowe pogarszające sytuację kredytobiorców, wprowadzając elektroniczny bte, w którym:
Na skutek istnienia bte skrzywdzone są setki tysięcy polskich firm i miliony obywateli (np. w 2009 roku wystawiono 700 tysięcy bte). Zamiast bezzwłocznie wycofać bte, wprowadza się rozwiązania jeszcze bardziej naruszające prawa konstytucyjne kredytobiorców.
Bielewicz mówił ponadto o wielu innych dysfunkcjonalnościach polskiego systemu bankowego:
Nielegalny drenaż kapitałowy i zysków został omówiony na przykładzie Pekao SA (słynny projekt Chopin, w którym za 60 mln złotych m.in. sprzedano prawa majątkowe do wszystkich nieruchomości należących do Grupy Pekao SA i do nieruchomości (hipotek) klientów Pekao SA przez okres 25 lat i którego skutkiem są m.in. idące w dziesiątki miliardów straty Skarbu Państwa).
To trzeba przeczytać!
Jak przebiegało posiedzenie?
Mimo wagi tematyki na posiedzenie przybyło niewiele ponad 10 posłów PiS (mimo, że w Zespole jest ich 58).
W posiedzeniu uczestniczyli też posłowie Zespołu ds. Przedsiębiorczości Prawa i Sprawiedliwości oraz goście, wśród nich m.in.: Zbigniew Przybysz ze Stowarzyszenia na rzecz Obrony Polskich Przedsiębiorstw oraz Michel Marbot (założyciel firmy Malma, ofiara nadużywania instytucji Bankowego Tytułu Egzekucyjnego).
Obecni na posiedzeniu posłowie wyrazili pogląd, że trudno będzie wycofać z prawa bte, gdyż jest na jego rzecz prowadzony potężny lobbing z wykorzystaniem argumentu ochrony depozytów bankowych.
Ja też tam byłam
Zabrałam głos podczas dyskusji, dzieląc się m.in. doświadczeniami pozyskanymi z perspektywy dziennikarza obywatelskiego.
Mówiłam m.in. o tym, że:
Sejm powinien bezzwłocznie wycofać z obiegu prawnego bte oraz wprowadzić zmiany ustrojowe do prokuratur i sądów, aby można było wyegzekwować od wymiaru sprawiedliwości skuteczne ściganie oszustów bankowych i gospodarczych. Jak do tej pory jednak nic takiego się nie dzieje, oszuści nadal działają bezkarnie, sądy i prokuratury nierzadko udzielają poplecznictwa aferzystom, a opozycja nie działa na rzecz zmiany – wydaje mi się – z należytą determinacją.
Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedajacych dym). Wspólzałozycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów