Ofensywa klimatyczna Polski
11/11/2012
512 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
13-14 listopada 2012r. odbędzie się konwencja organizowana przez europejską grupę Wolność i Demokracja oraz Solidarna Polskę na rzecz zawieszenia Pakietu Klimatyczno-Energetycznego Unii Europejskiej
Konwencja robiona z dużym rozmachem odbędzie się w sali Sejmiku Śląskiego, czyli na terenie, który najbardziej ucierpi na wprowadzeniu pakietu klimatycznego – mówi poseł Patryk Jaki rzecznik Solidarnej Polski.
Wydarzenie będzie się składało z dużej debaty, wystąpień eksperckich, paneli dyskusyjnych oraz prezentacji sposobów na walkę z pakietem klimatycznym.
Wśród występujących będą m.in. Piotr Duda – szef Solidarności, Zbigniew Ziorbo, Ludwik Dorn, Janusz Steinhoff – Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej. Ponadto specjaliści z zagranicy m.in. Roger Helmer – ekspert, eurodeputowany z Wielkiej Brytanii oraz polscy naukowcy m.in prof. Władysław Mielczarski.
Będzie to pierwszy etap Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, której celem jest zebranie ponad 1 mln podpisów w krajach EU mających doprowadzić do referendum ws. zamieszenie tzw. pakietu klimatycznego. Akcja będzie szeroko zakrojona i obejmie większość krajów Unii. Inicjatywa, która powstała w Polsce jest pierwszą tego typu w historii Unii Europejskiej.
Autorem akcji jest poseł Solidarnej Polski Ludwik Dorn, a włączyły się do niej największe związki zawodowe w Polsce – NSZZ Solidarność oraz OPZZ i wiele innych organizacji.
Działania zespołu pod przewodnictwem posła SP Ludwika Dorna mają potrwać przez rok, a ich zakres będzie niezwykle szeroki od akcji informacyjnych, debat z udziałem specjalistów po stworzenie możliwości zbierania podpisów nie tylko w większości miast w Polsce, ale również w Internecie.
Co ciekawe do parlamentarnego zespołu na rzecz powstrzymania pakietu klimatycznego posłom SP udało się zaprosić przedstawicieli wszystkich klubów za wyjątkiem Ruchu Palikota. Widać, że ten groźny dla Polski projekt łączy różne środowiska mówi poseł Jaki.
Duża konwencja klimatyczna to element ofensywy europejskiej Solidarnej Polski, która jak zapowiadają politycy z jej kierownictwa szykuje w koleją konwencję na początku grudnia.
Nasza partia od miesięcy posiada inicjatywę w sprawach europejskich i już szykujemy kolejne duże eventy – mówi rzecznik SP.
Pakiet Klimatyczno według organizatorów akcji groźny dla Polski. To zestaw unijnych aktów prawnych, które ustanawiają następujące cele: 20% redukcji emisji gazów cieplarnianych, 20% udziału energii produkowanej ze źródeł odnawialnych oraz 20% oszczędności zużycia energii do 2020 roku. Aby je osiągnąć Unia Europejska nakłada na produkcję energii i emisję gazów cieplarniach ( przede wszystkim dwutlenku węgla) szereg wysokich opłat. W zamierzeniu pakiet klimatyczno-energetyczny ma przeciwdziałać globalnemu ociepleniu klimatu, które może doprowadzić do światowej katastrofy. Naukowe dowody na to, są wątpliwe, ale niewątpliwe jest to, że jednostronną polityka klimatyczna UE nie hamuje wzrostu emisji CO2, a degraduje gospodarczo Europę. Polska jest w Europie liderem redukcji gazów cieplarnianych bowiem od roku 1988 zredukowała emisję CO2 o 31,6 proc. podczas, gdy kraje starej Piętnastki liczone razem tylko o 0,9 proc. (od 1990).
Unia Europejska, jest odpowiedzialna jedynie za około 15% światowej emisji antropogenicznej, a zatem redukcja nawet całej jej emisji nie rozwiązuje problemu globalnego. Chiny, USA, Indie, Kanada nie przejmują się tzw. „globalnym ociepleniem” systematycznie zwiększając produkcję energii i emisję CO2. Jednym z podstawowych efektów wdrażania pakietu klimatyczno-energetycznego UE jest wzrost kosztów energii w krajach członkowskich UE, tak dla przemysłu jak i dla gospodarstw domowych. Powoduje to spadek konkurencyjności przemysłu i wzrost bezrobocia w całej Unii, a także hamuje wzrost gospodarczy tych krajów członkowskich, których źródła energii w większym stopniu oparte są na węglu, co uderza w kraje członkowskie o niższym poziomie dochodu narodowego. Powoduje także przesunięcie dużej grupy odbiorców do strefy ubóstwa energetycznego. I tak na przykład ocenia się, że w Polsce wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego w latach 2013-2020 z powodu pakietu wyniesie od rocznie 0.5 do 1%, ceny hurtowe energii elektrycznej wzrosną z tego powodu o 100%, a ceny ciepła do roku 2050 o 300%. Inne efekty to spowodowana wzrostem cen energii drożyzna, impuls inflacyjny, utrata miejsc pracy. Straty naszej gospodarki do 2020 roku z powodu wdrażania pakietu mają optymistycznie wynieść 15, a pesymistycznie 39 miliardów euro (60-150 miliardów złotych).