Wtórnik zagraniczny
25/09/2012
420 Wyświetlenia
0 Komentarze
10 minut czytania
SERWIS INFORMACYJNY (01) Zapraszam na pierwsze wydanie mojego eksperymentalnego serwisu informacyjnego z zagranicy.
Nawet jeśli ktoś regularnie śledzi wydarzenia w mediach, rzadko kiedy ma ogląd, chociażby w skrócie, tego co dzieje się dalej za granicą. Zamieszczam pierwsze wydanie mojego własnego, a więc niezależnego, ale z natury rzeczy subiektywnego, stronniczego (i niepoprawnego politycznie) serwisu informacyjnego z zagranicy, w którym znajdą się krótkie, możliwie aktualne wiadomości zbierane z dalekich, często egzotycznych źródeł agencyjnych, białego wywiadu i prasy, głównie natury politycznej, wojskowej i gospodarczej. Nie będzie w nim wiadomości krajowych, obsługiwanych przez innych kolegów. Mój serwis będzie ukazywać się nieregularnie, z kolejnymi numerami, w miarę uzbierania się w nim odpowiedniej liczby wiadomości (około 10-15 „depesz”), możliwie co 1-2 tygodnie. Jest to eksperyment i będzie zapewne ewoluował, nie chcę więc zaczynać od deklarowania tego, jak sobie go wyobrażam. Koń, jaki będzie, każdy zobaczy. Utrzymanie tego pomysłu będzie zależeć głównie od osobistej motywacji, a ta zapewne od tego, na ile będzie na taki serwis branie. Niektóre z podanych „depesz” będę później rozwijał w postaci odrębnych artykułów, ale w zasadzieserwis jest po to, aby od drobniejszych tematów móc się uwolnić.
* Gwałtownie zaostrza się spór chińsko-japoński o grupę 5 bezludnych wysepek i 3 nagich skał na Morzu Wschodniochińskim zwanych Senkaku (po japońsku) lub Diaoyu (po chińsku). Japonia, która zaanektowała je w 1895 roku po odebraniu Chinom, wykupiła je ostatnio od prywatnego właściciela, przeciw czemu ostro protestują Chiny (i Tajwan). W Pekinie trwają demonstracje i narasta wola odebrania wysp siłą.
* 1,7 biliona $ wydano na zbrojenia na świecie w ubiegłym roku. W ciągu jednego dnia wydaje się na broń dwa razy więcej niż ONZ przeznacza na pomoc humanitarną w ciągu całego roku. Dane te podał Ban Ki-moon, gensek ONZ podczas 66.Sesji Zgromadzenia Ogólnego tej organizacji. Najwięcej wydano w USA – 711 mld $, co stanowi 41% światowych wydatków zbrojeniowych. Następne miejsca zajmują: Chiny 143 mld (8,2%), Rosja 71,9 mld (4,1%), Wielka Brytania 62,7 mln (3,6%), Francja 62,5 mld (3,6%), Japonia 59,3 mld (3,4%), Arabia Saudyjska 48,2 mld (2,8%), Indie 46,8 mld (2,7%), Niemcy 46,7 mld (2,7%) i Brazylia 35,4 mld (2%).
*Zadłużenie USA po raz pierwszy w historii przekroczyło poziom 16 bilionów dolarów (po angielsku trylionów, a dla pewności: 16.000.000.000.000 $). Obejmuje ono dług rządu federalnego wobec firm i obcych rządów. Zadłużenie to bardzo szybko rośnie: poziom 15 bilionów przekroczyło zaledwie 10 miesięcy temu.
*Indie i Chiny postanowiły odłożyć na bok wzajemne oskarżenia, pretensje i podejrzenia, m.in. w sprawie wspólnej granicy, i podjąć wspólne ćwiczenia wojskowe, na początek na morzu, w tym zwłaszcza akcje wymierzone przeciw piractwu na Morzu Arabskim i u wybrzeży Somalii. Zbliżenie chińsko-indyjskie wywołało zaniepokojenie w Ameryce.
*Prezydent Putin wypędził z Rosji amerykańską agencję pomocy rozwojowej USAID, dając jej czas do 1 października na zwinięcie wszystkich operacji na terytorium Federacji Rosyjskiej. USAID pomagał tzw. grupom pro-demokratycznym i sponsorował organizacje praw człowieka, co Putin słusznie uznał za próby wpływania na wewnętrzną politykę Kremla.
*W Syrii trwają nadal ciężkie walki w Damaszku i w Aleppo, gdzie rebelianci uzyskali nowe wsparcie w broni i posiłki zza granicy. Obserwatorzy zagraniczni oraz najnowsze raporty ONZ nadal oskarżają rząd prezydenta Assada o zbrodnie wojenne, ale przynajmniej przyznają, że najemni bojówkarze islamscy także dopuszczają się zbrodni i czystek etniczno-religijnych na syryjskiej ludności cywilnej.
*Charlie Hebdo, francuski tygodnik satyryczny dołączył do coraz modniejszej kampanii prowokacji antyislamskich publikując bluźniercze rysunki wyszydzające Proroka Mahometa i jego wyznawców. Wywołało to oczekiwane wzburzenie muzułmanów we Francji i nie tylko, oraz protesty władz francuskich, które musiały zwiększyć ochronę i środki ostrożności wokół swych placówek dyplomatycznych i kulturalnych w 20 krajach.
*W kampanii wyborczej w USA pojawiły się przecieki nagrań ze spotkania Romneya z darczyńcami, na których twierdzi on, że „Palestyńczycy są niezdolni do pokoju”, oraz że 47% Amerykanów nie płaci podatków i „ma mentalność ofiar losu uwieszonych na garnuszku państwa”. Może to oznaczać spadek popularności kandydata republikanów.
*Parlament Australii odrzucił w głosowaniu (98:42) projekt ustawy legalizującej małżeństwa homoseksualne. Przeciw ustawie głosowali zarówno pani premier Julia Gillard, jak i przywódca opozycji Tony Abbott.
*Marionetkowy rząd w Kabulu wstrzymał nabór do reżimowych sił policyjnych i przeprowadza wielkie czystki w swej armii zwalniając z niej setki niepewnych politycznie i ideowo żołnierzy. Kroki te podjęto na żądanie wojsk okupacyjnych NATO, które tylko w tym roku z rąk „sojuszniczych” sił Karzaja straciły 45 żołnierzy z różnych krajów. Ataki te, na które przypada już ¼ wszystkich strat okupantów w Afganistanie, przypisuje się infiltracji talibów w szeregi wojsk rządowych. Talibowie coraz wyraźniej kontrolują też sytuację na prowincji.
*W 13 miastach Iraku wybuchły bomby zabijając kilkadziesiąt osób, głównie szyitów. Oficjalne komunikaty przypisują je sunnickim ekstremistom niezadowolonym z rządów szyickich w Bagdadzie, ale ten kod ma w Iraku głębsze znaczenie: sunnici, dziś ściśnięci między Kurdami na północy, a szyitami na południu, byli podporą rządów Saddama Hussajna i są od początku głównym wrogiem narzuconej Irakowi okupacji i rządom kolaborantów.
*Wybory w Angoli wygrała rządząca MPLA zdobywając 72% oddanych głosów. Oznacza to, że parlament prawie na pewno wybierze na ponowną kadencję prezydenta Eduardo Dos Santos. MPLA straciła jednak 10 punktów procentowych i została poważnie osłabiona zwłaszcza w stolicy kraju – Luandzie. Główna partia opozycyjna Unita podwoiła swój stan posiadania zdobywając 19% głosów.
*W Kenii od trzech tygodni trwają krwawe walki pomiędzy pasterskim ludem Orma i rolniczym ludem Pokomo o dostęp do skąpej wody dla stad bydła, które musiałoby przejść przez pola uprawne w dolinie rzeki Tana. Dotąd zginęło tam co najmniej 112 osób. Konflikt grozi rozlaniem się na inne plemiona.
*Z meksykańskiego więzienia Piedras Negras przez wykopany potajemnie tunel w pobliżu granicy z Teksasem uciekło 131 osadzonych. Część więźniów odbywała tam karę za przemyt ludzi tunelami do USA.
Bogusław Jeznach
Dodatek muzy:
Utworem pt. A Beautiful Day uraczy nas dziś Karunesh, zhinduizowany Niemiec, kompozytor i wykonawca muzyki New Age.