Bez kategorii
Like

Nowy gatunek małp z charakterystycznym niebieskim tyłem został odkryty w Afryce.

14/09/2012
601 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

To pierwsze takie odkrycie od 28 lat.

0


O ,,Lesuli" dowiedziano się przypadkiem. Jeden z zespołów naukowych zatrzymał się w niewielkim miasteczku Opala, gdzie zauważono dziwną małpę, przywiązaną do słupa. Okazało się, że to zwierzątko domowe córki dyrektora szkoły podstawowej. Georgette wzięła małą małpkę, której matka została zabita przez myśliwych. Ojciec dziewczynki powiedział naukowcom, że to ,,lesula" gatunek dobrze znany miejscowym myśliwym.

Badacze z Lukuru Foundation zaopiekowali się małpą i rozpoczęli poszukiwania osobników żyjących na wolności. Udało się je odnaleźć po sześciu miesiącach poszukiwań.

Hart i jego zespół przez trzy lata badali niezwykłe małpy. Zaprzęgli do pomocy genetyków i antropologów, nagrywali i porównywali odgłosy wydawane przez małpy. Zbierali też zwierzęta zabite przez drapieżniki i myśliwych, a ich szczątki trafiły do dwóch instytutów naukowych w USA

Naukowcy nazwali nowy gatunek Cercopithecus lomamiensis (od nazwy rzeki Kongo i Lomani która płynie w pobliżu). Już wiadomo, że jest zagrożony, ponieważ występuje na ściśle ograniczonym terytorium pomiędzy dwiema rzekami.

Lesula zamieszkuje teren o powierzchni około 17 000 kilometrów kwadratowych, jeden z najmniej zbadanych obszarów DRK. John Hart ma nadzieję, że odkrycie nowego gatunku ułatwi walkę o zachowanie dziewiczych lasów Afryki. Mogą one bowiem ukrywać jeszcze wiele tajemnic, które na zawsze przepadną, jeśli ludzie zniszczą lasy.
Naukowcy zrobili zdjęcia i pokazali je Hartowi. Ten od razu zorientował się, że co prawda małpa przypomina pewien gatunek żyjący dalej na wschodzie, jednak ma zupełnie inaczej ubarwione futro. Inny jest też jej zasięg występowania. Lesula podobna jest do koczkodana sowiogłowego (Cercopithecus hamlyni) ma jednak większe, podobne do ludzkich, oczy, różową twarz oraz złociste futro oraz charakterystyczny niebieski tył.

– Kiedy rozpoczęliśmy poszukiwania, okolice te były jeszcze nieprzebadane – mówi dr John Hart z Lukuru Foundation. – Nigdy jednak nie sądziliśmy, że istnieje tam tak wielka różnorodność biologiczna.

Naukowcy mają nadzieję, odkrycie małpy lesula doprowadzi do jego ochrony.

Odkrycie zostało natychmiast opublikowane na stronie internetowej Public Library of Science (PLoS).

 

 

 

 

 

 

żródło: BBC,Daily Mail
             fot.John Hart
 

 

0

Hania Cieślak

171 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758