Bez kategorii
Like

Jaki jest sens badania DNA relikwii Świętych Pańskich ?

24/06/2012
778 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Kości zwierzęce obok kości ludzkich z czasów Chrystusa, taki jest wynik badań zawartości relikwiarza Jana Chrzciciela znalezionego w ruinach jednego z monasterów w Bułgarii.

0


Wiadomości o najnowszych wynikach badań DNA rzekomych relikwii św. Jana Chrzciciela kilka dni temu, 15 czerwca 2012 podała agencja Reuters. Powtarzają je teraz serwisy informacyjne na całym świecie, podkreślając, że najprawdopodobniej odnaleziono relikwie św Jana Chrzciciela, wraz z pozostałościami świni. My nie czujemy się zaskoczeni i emocjonalnie uniesieni tą medialnie rozdmuchiwaną sensacją. Potraktujmy ten fakt jako pretekst do zastanowienia się nad problemami autentyczności i fałszu, oraz na roli relikwii w polityce dawniej i dziś. Czy nagłośniono ten fakt niejako z góry z zamiarem późniejszego ośmieszenia? Zobaczmy, o tej sprawie byliśmy informowani dwukrotnie. Najpierw zainteresowano nas samym znaleziskiem i wzbudzono nasze religijne emocje, że oto św. Jan Chrzciciel nagle znowu jest wśród nas, a następnie te emocje gwałtownie zgaszono werdyktem „kości zwierzęce.”
 
 
 
 
 
(…)
Jeżeli zapytał by mnie ktoś o moje zdanie, < Marii Patynowskiej, historyka sztuki i bloggerki F >to wydaje mi się, że wielkie, znaczące relikwie z Bizancjum nie leżały by przez stulecia zapomniane, bo ktoś by je ratował przed profanacją, albo ukradł dla zysku. O takie relikwie toczono wojny, takich rzeczy się nie gubi i na stulecia o nich nie zapomina w ruinach, zwłaszcza że św Jan Chrzciel jest czczony jako jeden z proroków także w Islamie a domniemany grób św Jana Chrzciciela znajduje się w "Meczecie Umajjadów" w Damszku. Ważne relikwie były by też przechowywane nie w takiej prostej białej urnie wewnątrz mensy ołtarza, tylko w kosztownym relikwiarzu przystosowanym do ukazywania wiernym. W takim prostym relikwiarzu, o ile w ogóle nie jest stuprocentowo fałszywy, mogły być relikwie jakichś starożytnych męczenników, urozmaicone kośćmi zwierzęcymi dla zwiększenia ich "wagi" fizycznej, a za razem cenności materialnej w momencie kupna. Już po rozgłoszeniu, że są to relikwie św Jana Chrzciciela, długo po tym jak w "Przeglądzie Prawosławnym" niepokojono się, że nie opublikowano fotografii tej ważnej inskrypcji z datą 24 sierpnia, zdjęcie napisu pojawiło się w poważniejszych publikacjach. Jest to w sumie dość nieciekawa tabliczka z nagryzmolonym tekstem "Boże, wspomnij na swego sługę Tomasza, 24 czerwca." To na prawdę za mało, aby uznać że mamy do czynienia z jednymi z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa. Jest to wiadomość, że jakiś Tomasz przyniósł to w darze w dniu klasztornego odpustu.
 
 
więcej:

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/badanie_dna_relikwii_swietych_wzmocni_czy_zaatakuje_nasza_wiare__22053
0

Maria Patynowska

nowe wiadomosci o starej sztuce

13 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758