Bez kategorii
Like

Piłka nożna – nowe reguły gry

08/06/2012
728 Wyświetlenia
0 Komentarze
54 minut czytania
no-cover

Piłka nożna ma bodaj najbardziej konserwatywne reguły gry…

0


 REGULAMIN 

– projekt –

    W ostatnich latach wprowadzono pewne nowości uatrakcyjniające grę w piłkę nożną. 
    Ustalono, że przebywanie zawodnika na pozycji spalonej nie jest powodem do przerwania gry, jeśli zawodnik ten nie uczestniczy czynnie w zagraniu. Jesteśmy jednak świadkami przedziwnych sytuacji, w których sędzia nie przerywa gry, zaś zawodnik opuszcza pozycję spaloną i… zdobywa gola. 
    Ustanowiono także przepis ograniczający mało widowiskową grę "na czas" – podanie piłki do własnego bramkarza (nie dotyczy odbicia głową) powoduje utratę piłki na rzecz przeciwnika. Jednak niejednokrotnie widujemy sytuacje, w których piłka nie jest wychwytywana przez bramkarza także w dramatycznych chwilach – nie będąc pewny, jak podanie zostanie zakwalifikowane przez sędziego (świadome zagranie partnera z drużyny, jego błąd w zagraniu albo rykoszet) przezornie odbija piłkę w pole gry ryzykując zdobyciem gola przez przeciwnika. 
    Oba opisane przypadki ilustrują przemiany w regułach gry (znane także poza piłkarskim prawem…) – oto sędziowie (prawnicy) kierując się ideami sprawiedliwości i logiki zmieniają zasady w słusznym kierunku. Niestety, nie biorą oni wszelkich możliwych sytuacji pod uwagę, co powoduje groteskowe wypaczenie szlachetnych zamierzeń. Chcieli dobrze, ale im nie wyszło. Skąd my to znamy… 
    Zatem także poniższe propozycje należałoby ocenić krytycznie, ale i rzetelnie… 
    Obecne przepisy klasycznej piłki nożnej są nienowoczesne, a w niektórych przypadkach wręcz absurdalne. Nie nadążają za szybkimi zmianami w innych dziedzinach, także w sporcie. Zaskakujące, a nawet kompromitujące, bywają decyzje sędziowskie oparte na tychże przepisach, zwłaszcza w sytuacjach podbramkowych, a więc najważniejszych. 
    Proponuje się zmianę przepisów dotyczących zasad gry w piłkę nożną.

    1. Czas gry

    1.1 Ustala się czas gry – cztery fragmenty po kwadransie, czyli 60 minut oraz trzy przerwy. 
    1.2 Mecz rozgrywany jest według czasu netto (czas czystej gry, czysty czas, czysta gra, czas gry). 
    1.3 Okres przebywania piłki w gestii bramkarza nie będzie wliczany do czasu gry (od przejęcia piłki przez bramkarza w polu karnym do wyrzucenia lub wykopnięcia piłki). 
    1.4 Do czasu gry nie będą zaliczane przerwy spowodowane przewinieniem zawodnika, wyjściem piłki poza pole gry oraz przerwy spowodowane czynnikami zewnętrznymi.

    Cel 
    – ograniczenie gry "na czas" oraz wyeliminowanie nieuzasadnionych przerw.

    2. Podział pola boiska

    2.1 Ustanawia się podział boiska na cztery części. 
    2.2 Istniejące poprzeczne linie ograniczające pola karne będą przedłużone do obu linii autowych tworząc od strony bramek pola (kwarty) krańcowe. 
    2.3 Obszary pomiędzy liniami określonymi w p. 2.2 a linią środkową to pola (kwarty) środkowe.

    Cel 
    – wprowadzenie nowego przepisu o pozycji spalonej.

    3. Przepis o pozycji spalonej

    Obecny przepis o pozycji spalonej zawieszany jest podczas wykonywania rzutów rożnych i autowych. 
    Dotychczasowe przepisy o pozycji spalonej zostają utrzymane w mocy, jednakże z uwzględnieniem nowych zasad. 
    3.1 Zdecydowana pozycja spalona będzie orzeczona w przypadku wyraźnej różnicy w odległości pomiędzy rozpatrywanymi zawodnikami (powyżej jednej trzeciej metra, czyli powyżej jednej stopy angielskiej). 
    3.2 Po prawidłowym (w rozumieniu obecnego przepisu o pozycji spalonej) wejściu piłki w kwartę krańcową będzie zawieszony przepis o pozycji spalonej. 
    3.3 Podczas egzekwowania rzutu wolnego z pola krańcowego (spoza pola karnego) ponownie będzie obowiązywać przepis o pozycji spalonej. 
    3.4 Gra nie będzie przerwana, mimo pozycji spalonej zawodnika, jeśli sędzia uzna, że nie bierze on udziału w akcji, jednakże ten zawodnik do zakończenia akcji nie może czynnie uczestniczyć w grze pod rygorem jej przerwania oraz nieuznania ewentualnie zdobytego gola.

    Cele 
    – zwiększenie liczby sytuacji podbramkowych, zmniejszenie liczby błędnych werdyktów sędziowskich, zwiększenie dynamiki gry oraz nagradzanie gry ofensywnej i ograniczanie gry defensywnej (3.1), 
    – uniknięcie licznego wejścia (na mocy punktu 3.2) zawodników atakującej drużyny pod bramkę przeciwnika (3.3), 
    – wyeliminowanie kontrowersyjnych przypadków, w których zawodnik jest wprawdzie na pozycji spalonej (gra nie jest przerywana z powodu jego nieuczestniczenia w zagraniu), jednakże po chwili włącza się do gry strzelając gola lub uczestnicząc w zdobyciu bramki (3.4).

    4. Aut boczny i aut bramkowy

    Wyjście piłki poza linię autową lub linię bramkową nie spowoduje przerwania gry przez sędziego, jeżeli: 
    a) piłka nie będzie miała kontaktu z polem przyboiskowym, 
    b) piłka zostanie wybita przez partnera, przeciwnika lub sędziego, 
    c) piłka zostanie odbita od konstrukcji bramki lub od masztu chorągiewki, 
    d) piłka zostanie wprowadzona ponownie w pole gry jednokrotnym uderzeniem przez jednego zawodnika, który posiada kontakt z polem gry.

    Cel 
    – ożywienie gry na obrzeżach boiska.

    5. Kary za przewinienia

    5.1 Rezygnuje się z karania żółtymi i czerwonymi kartkami. 
    5.2 Drobne przewinienia karane będą jedynie utratą piłki na korzyść przeciwnika (jak obecnie). Większe kary będą polegać na dodatkowym wyeliminowaniu zawodnika z gry na 5, 10, 15, 30 albo 60 minut (czystej gry) bez prawa zastąpienia przez innego zawodnika. 
    5.3 Będzie opracowany szczegółowy katalog kar w zależności od stopnia przewinienia i od miejsca jego popełnienia. 
    5.4 Kary orzekane będą także za przewinienia zawodników popełniane poza polem gry oraz poza czasem netto. 
    5.5 Gra będzie przerwana przez sędziego tuż po stwierdzeniu przewinienia i zostanie wznowiona przez zawodnika drużyny poszkodowanej z miejsca uchybienia przepisom, chyba że pozostałe przepisy stanowią inaczej. 
    5.6 Jeśli przewinienie zostanie popełnione poza boiskiem w strefie połowy drużyny zawodnika poszkodowanego (także poza bramką), to gra będzie wznowiona rzutem wolnym z punktu środkowego linii autowej. 
    5.7 Jeśli przewinienie zostanie popełnione poza boiskiem w strefie połowy drużyny zawodnika ukaranego (także poza bramką), to gra będzie wznowiona rzutem rożnym. 
    5.8 Rzut karny będzie orzekany również w przypadku ukarania zawodnika wyeliminowaniem z gry na 60 minut niezależnie od miejsca i czasu popełnienia wykroczenia. 
    5.9 Zdobycie bramki spowoduje zmniejszenie orzeczonych kar o 5 minut wszystkim ukaranym zawodnikom obu zespołów, zatem zawodnicy odbywający kary pięciominutowe mają prawo kontynuować grę natychmiast po jej wznowieniu na środku boiska. Podobnemu zmniejszeniu podlegać będzie wymiar kary orzeczonej wobec zawodnika po zdobyciu bramki przy zastosowaniu przywileju prawa korzyści. 
    5.10 Na wniosek obu zespołów sędzia może jednakowo i jednocześnie obniżyć wszystkie orzeczone kary. 
    5.11 Nie będą redukowane kary wymierzone za szczególnie drastyczne wykroczenia (60 minut). 
    5.12 Jeśli wielkość orzeczonej kary przekracza czas pozostały do zakończenia gry, dopełniającą karę przejmie którykolwiek z grających zawodników drużyny ukaranej. 
    5.13 W zestawieniach statystycznych liczba karnych minut (bez zmniejszeń) będzie zapisywana wyłącznie na konto zawodnika winnego. 
    5.14 Będzie ustalona minimalna liczba zawodników grających na boisku oraz związana z nią zasada odraczania kary. 
    5.15 Niewyegzekwowane kary będą przechodzić na następne mecze turnieju. 
    5.16 Podczas ustalania kolejności zespołów uczestniczących w rozgrywkach, w przypadku równowagi (według obecnych kryteriów) o kolejności będzie decydować porównanie sum minut karnych (bez zmniejszeń).

    Cel 
    – właściwsze uzależnienie wysokości kary od rodzaju przewinienia.

    6. Prawo korzyści

    6.1 Jeśli sytuacja będzie korzystna dla drużyny poszkodowanej, to sędzia zasygnalizuje prawo korzyści sugerując zamiar ukarania zawodnika przekraczającego przepisy po zakończeniu akcji. 
    6.2 Prawo korzyści może być sygnalizowane w szeregu kolejnych przypadków przekraczania przepisów przez zawodników broniących. 
    6.3 Jeżeli podczas zastosowania prawa korzyści nie padł gol, a przewinienia nastąpiły w co najmniej dwóch miejscach, to drużyna poszkodowana ma prawo wyboru miejsca wznowienia gry. 
    6.4 Jeżeli podczas zastosowania prawa korzyści przewinienie popełni zawodnik drużyny uprzywilejowanej (atakującej), to sędzia natychmiast przerwie grę i orzeknie kary. Gra zostanie wznowiona przez drużynę, wobec której orzeczono niższą karę. W przypadku orzeczenia jednakowych kar, gra zostanie wznowiona przez drużynę broniącą.

    Prawo korzyści należy rozszerzyć także na poniższe przypadki. 
    6.5 Jeśli piłka znajdzie się poza linią bramkową drużyny broniącej, to zawodnik tej drużyny może zastąpić klasyczny rzut wolny rzutem (podobnym do rzutu autowego) albo wykopnięciem podrzuconej piłki spoza linii bramkowej. W podobny sposób zawodnik może wznowić grę zastępując swego bramkarza. 
    6.6 Jeśli piłka znajdzie się poza linią bramkową drużyny broniącej, to bramkarz tej drużyny może zastąpić klasyczny rzut wolny wyrzuceniem albo wykopnięciem podrzuconej piłki z dowolnego miejsca swego pola karnego. W podobny sposób bramkarz może wznowić grę. 
    6.7 Jeśli piłka znajdzie się poza linią autową, to zawodnik może zastąpić klasyczny rzut wolny rzutem autowym wykonanym z najbliższego miejsca spoza tej linii. 
    6.8 Rzut rożny może być wykonywany według obecnych zasad albo może być zastąpiony rzutem autowym. 
    6.9 Aby uniknąć nieporozumień, zawodnik (także bramkarz) chcący skorzystać z nowych zasad, powinien ten zamiar zasygnalizować podniesieniem ramienia.

    Cel 
    – nieprzerywanie gry w dramatycznych sytuacjach przy jednoczesnym orzekaniu kar za większe przewinienia (obecnie zwykle nie orzeka się kar po zastosowaniu prawa korzyści), 
    – zwiększenie tempa gry (rozszerzenie interpretacji prawa korzyści, jeśli zawodnicy wznawiający grę uznają, że ze względów taktycznych należy ją niezwłocznie kontynuować).

    7. Zmiana zawodników

    7.1 W grze może uczestniczyć 22 zawodników w każdej drużynie, z których maksymalnie (mniej w przypadku czasowego wykluczenia z gry) 11 może grać równocześnie. 
    7.2 W przypadku kontuzji, przemęczenia lub ze względów taktycznych, każdy z zawodników może opuścić boisko w dowolnej chwili (podczas gry albo podczas przerwy). 
    7.3 Zmiennik może wejść na boisko od strony swej linii bramkowej podczas przerwy w grze albo podczas przebywania piłki na połowie przeciwnika. 
    7.4 Nie ogranicza się liczby zmian.

    Cel 
    – ożywienie gry oraz wyeliminowanie absurdalnej sytuacji, kiedy poszkodowana drużyna gra w zmniejszonym składzie z powodu chwilowego zejścia kontuzjowanego zawodnika.

    8. Ustawianie muru

    8.1 Pojedynczy mur będzie tworzony jedynie przez piłkarzy drużyny broniącej. 
    8.2 Ustawienie muru nie będzie obowiązkowe. 
    8.3 W momencie egzekwowania rzutu wolnego zawodnicy atakujący będą znajdować się w przepisowej odległości od piłki oraz poza trójkątem piłka – oba słupki bramki.

    Cel 
    – uniknięcie niesportowego zachowania się zawodników obu drużyn w okolicy utworzonego muru.

    9. Rzut narożny

    9.1 Jeśli przewinienie popełnione w polu karnym nie będzie ukarane przyznaniem rzutu karnego, to (zamiast rzutu wolnego pośredniego) będzie przyznany rzut narożny. 
    9.2 Każdy trzeci rzut rożny może być zastąpiony rzutem narożnym. 
    9.3 Każdy rzut rożny w ostatnim kwadransie gry może być zastąpiony rzutem narożnym. 
    9.4 Przetrzymywanie piłki przez bramkarza (dłuższe niż 10 sekund) będzie zagrożone przyznaniem rzutu narożnego. 
    9.5 Rzut narożny będzie wykonywany z narożnika (jednego z dwóch) pola karnego (od strony środka boiska). 
    9.6 Podczas egzekwowania rzutu narożnego: 
– będzie zawieszony obecny przepis o pozycji spalonej (patrz 3.2), 
– zawodnicy atakujący nie będą mogli przebywać w polu karnym drużyny broniącej oraz poza jej linią bramkową, 
– zawodnicy broniący będą mogli przebywać w swoim polu karnym oraz będą mogli przebywać poza swą linią bramkową, 
– zawodnicy broniący będą mogli utworzyć mur.

    Cele 
    – uniknięcie kuriozalnej sytuacji egzekwowania rzutu wolnego pośredniego z niewielkiej odległości od bramki (9.1), 
    – premiowanie akcji ofensywnych (9.2, 9.3), 
    – dyscyplinowanie gry (9.4), 
    – uspokojenie zawodników obu drużyn podczas rozgrywania stałego fragmentu meczu (9.5).

    10. Zastosowanie techniki wizyjnej

    10.1 Podczas rozgrywek piłkarskich wyższej rangi, należy zastosować nowoczesną technikę wizyjną. Nad oboma polami karnymi należy umieścić kamery, które uatrakcyjnią również przekaz kibicom telewizyjnym, zaś obrazy będą rejestrowane i archiwizowane. 
    10.2 Przypadki wątpliwe będą rozstrzygane w studiu przez dodatkowych trzech sędziów, którzy (po przeanalizowaniu wizyjnego zapisu) pomogą wydać werdykt sędziemu głównemu. Werdykty będą ujawniane w atrakcyjny sposób na wielkich stadionowych ekranach. 
    10.3 Jeśli po zakończeniu gry, ale przed następnym meczem w rozgrywkach, sędziowie dostrzegą w przeglądanym nagraniu filmowym szczególnie niesportowe zachowanie się któregokolwiek zawodnika (niezauważone podczas gry), to będzie orzeczona dodatkowa kara czasowa, która będzie uwzględniona podczas kolejnego meczu.

    Cel 
    – zmniejszenie liczby błędów sędziowskich.

    Sądzę, że proponowane zasady gry w piłkę nożną będą przyjaźniejsze dla zawodników, kibiców oraz dla sędziów.

    Przed wprowadzeniem proponowanych zasad do gry w piłkę nożną, należy niniejszy tekst przeredagować stosując nazewnictwo uznane przez piłkarskie federacje (w Polsce – przez PZPN).

    Dawniej gry sportowe (jak i całe życie) toczyły się cokolwiek wolniej. Nie było technicznych możliwości powtórzeń najważniejszych momentów zmagań sportowych. Sędzia był wyrocznią – może zawodnicy i kibice widzieli dobrze, ale On widział najlepiej. 
    Dzisiaj miliony obserwatorów widzi i ocenia lepiej, niż najlepsi piłkarscy sędziowie. Oni muszą podjąć sprawiedliwą decyzję w chwilę, zaś my możemy analizować godzinami uznając werdykty sędziowskie za karygodne. 
    Należy także przeanalizować zasadność wprowadzenia na boisko drugiego sędziego głównego. 
    Obecnie szereg dyscyplin korzysta z technicznych osiągnięć, które kiedyś były nowinkami, a dzisiaj są kanonami. Sporty o niemodernizowanych regulaminach stają się relatywnie wolniejsze oraz mniej widowiskowe. Tracą atrakcyjność i kontakt z bardziej krytycznym widzem posiadającym dwuwładzę nad wizyjną informacją – wideo (może powtórnie obejrzeć sporną sytuację) oraz pilota (może wybrać inny program)…


    Wysłano 1 czerwca 2002 do MENiS, redakcji "Piłka Nożna" oraz do innych redakcji.

1846 – pierwsze oficjalne reguły gry 
1863 – narodziny nowoczesnego futbolu 
1872 – wprowadzenie rzutów rożnych 
1883 – ustalenie rozmiarów boiska 
1890 – ustalenie liczby graczy 
1994 – 3 punkty za zwycięstwo (dawniej 2) 
2002 – kary pieniężne za kartki

 

 

REGULATIONS 

– project –

    Some novelties have been introduced lately to make football a more attractive game. 
    It has been established that a player in an offside position is a reason for stopping the match unless the player is involved in active play. However, we witness peculiar situations when the referee does not stop a game and a player leaves his offside position and… score a goal. 
    A regulation has been also established which restricts unspectacular play "on time" – passing the ball to the team-mate goalkeeper (unless it is done with head) causes the ball lost for the benefit of an opponent. However, some dramatic situations can be observed sometimes when the ball is not caught by the goalkeeper – without being sure how the passing will be classified by the referee (aware play of a team-mate, his mistake in play or a rebound), he cautiously rebounds the ball back to the play field risking that the opponent will score the goal. 
    Both described cases are illustrating changes in the game regulations (known not only in the football laws…) – so the referees (lawyers) guided by the ideas of justice and logic are changing rules in the proper direction. Unfortunately, they do not take all the possible situations into account, which causes a grotesque distortion of noble intentions. They wished good but did not manage. The same old story… 
    Therefore, the following propositions should be assessed critically, but also thoroughly… 
    Currently the classic football regulations are not up-to-date and sometimes even absurd. They do not follow rapid changes in other branches, including sport. The referee’s decisions based on the same regulations can be sometimes surprising and even discreditable, especially in goal situations, which are the most important. 
    The laws of the football game are suggested to be changed.

    1. Duration of the match

    1.1 The match is to be divided into four periods 15 minutes each, that is 60 minutes, and three intervals. 
    1.2 The match is played around the pure playtime. 
    1.3 The period when the ball is in the goalkeeper’s hands will not be included in the playtime (from catching the ball by a goalkeeper on a penalty area to throwing or kicking the ball out). 
    1.4  The playtime does not include intervals caused by a player’s foul, the ball out of the field and also intervals caused by outer factors. 

    Aim 
    – to eliminate playing "on time" as well as unjustified intervals.

   2. The field of play division

    2.1 The field of play should be divided into four parts. 
    2.2 The existing crosswise lines which limit penalty areas will be prolonged towards both touchlines thus creating from the side of the goalposts end fields (quarters). 
    2.3 Areas between the lines defined in 2.2 and the halfway line are middle fields (quarters).

    Aim 
    – to bring in a new rule about offside position.

   3. Regulation about the offside position

    According to the current regulations there is no offside position if a player receives the ball from a corner kick or a throw-in. 
    Up to now regulations will remain in force, however considering some new rules.

    3.1 The definite offside position should be stated in case of a distinctive difference in distances between considered players (more than 1/3 meter, that is more than one English foot). 
    3.2  After a correct (according to the current regulations about offside position) entry of the ball to the goal-quarter, the regulation about the offside position will be stopped. 
    3.3 After a free kick from the end field (out of the penalty area) the regulation about the offside position should be restored. 
    3.4 The play will not be stopped in spite of the player’s offside position if the referee decides that a player is not involved in action, however the player may not take an active part in play till the action finishes, otherwise the play is stopped and no goals are scored.

   Aims 
    – to increase the number of goal situations, decrease the number of false referee’s verdicts, reinforce dynamics of the play as well as to reward offensive play and restrain defensive play (3.1), 
    – to avoid the mass entry (in force of 3.2) of the attacking team’s players to the opponent’s goal (3.3), 
    – to eliminate controversial cases, in which a player is really on the offside position (the play is not stopped because he is not involved in action), though in a minute he turns in play scoring a goal or taking part in scoring (3.4).

   4. Touch and goal outs

    Leaving the ball out of touch line or goal line will not make the game stopped by the referee, if: 
    a) the ball does not touch the ground out of the field, 
    b) the ball has been kicked out by a partner, an opponent or the referee, 
    c) the ball has been rebounded from a goalpost, crossbar or corner flag post, 
    d) the ball has been passed again in the field of play with one hit of a player who touches the field of play.

   Aim 
    – to make play on the field boundaries more vivid.

   5. Foul penalties

    5.1 Punishment by red and yellow cards should be abandoned. 
    5.2 Minor fouls will be punished only by the ball lost on the benefit of the opponent (as currently). More considerable penalties will involve elimination of a player out of game for 5, 10, 15 or 30 or 60 minutes (of pure play) without right to be replaced by another player. 
    5.3 The detailed catalogue of penalties will be worked out depending on the degree of a foul and the place it was committed. 
    5.4 Penalties will be also awarded for fouls committed by players out of the field of play and out of the pure playtime. 
    5.5 Play will be stopped by the referee just after the foul is stated and will be restarted by a player of the offended team from the place of the foul commitment, unless the remaining regulations state otherwise. 
    5.6 If a foul is committed out of the field in the half-zone of the offended player’s team (also out of the goal), play will be restarted by a free kick from the midpoint of the touchline. 
    5.7 If a foul is committed in the half-zone of the punished player’s team, play will be restarted by a corner kick. 
    5.8 Penalty kick will be awarded also in case of elimination of a player for 60 minutes regardless of the place and time of the offence commitment. 
    5.9 Scoring a goal will cause reduction of 5 minutes of awarded penalties to all the punished players of both teams, so players on a 5-minute penalties have the right to continue play immediately after its restarting in the middle of the field. The similar reductions will appear in penalties against a player after scoring a goal by applying the privilege of benefit right. 
    5.10 On both teams’ proposal the referee can in the similar way and at the same time reduce all the awarded penalties. 
    5.11 Penalties awarded for particular drastic fouls (60 minutes) will not be reduced. 
    5.12 If the size of an awarded penalty exceeds the time remaining to the end of the match, the complementary penalty will be taken over by a player from the punished team. 
    5.13 In statistics statements the number of penalty minutes (without reductions) will be written down only on a guilty  player’s account. 
    5.14 The minimal number of players on the field will be established as well as a bound with it rule of putting of the penalty. 
    5.15 Unexecuted penalties will go over the next matches of the tournament. 
    5.16 Setting up the order of teams participating in matches, in case of balance (according to the current criteria) the order will be decided by comparison of penalty minutes sum (without reduction).

    Aim 
    – a proper dependence of a penalty size on the sort of a foul.

    6. Benefit right

    6.1 If a situation is beneficial for an offended team, the referee will signalise the benefit right suggesting his intention to punish a player who breaks the regulations after the action finishes. 
    6.2 The benefit right can be signalised in series of next cases of breaking the regulations by defensive players. 
    6.3 If during  the benefit right application no goal is scored, and fouls appear in  at least places, an offended team has right to choose a place for restarting the game. 
    6.4 If during  the benefit right application a foul is committed by a player from the privileged team (attacking), the referee immediately will stop the match and state penalties. The match will be restarted by the team with less penalty. In case of similar penalties the match will be restarted by the defensive team.

    The benefit right should be expanded also for the following cases. 
    6.5 If the ball occurs out of the defensive team’s goal line, this team’s player can replace a classic kick with a kick (similar to throw-in) or with kicking out the thrown-up ball from the goal line. In a similar way a player can restart play replacing his goal-keeper. 
    6.6 If the ball occurs out of the defensive team’s goal line, this team’s goalkeeper can replace a classic free kick with throwing out or kicking out the thrown-up ball from any place in his penalty area. In a similar way a goalkeeper can restart play. 
    6.7 If the ball occurs out of a touch line, a player can replace a classic free kick with a throw-in performed from the nearest place out of the line. 
    6.8 A corner kick can be performed according to the current regulations or can be replaced with a throw-in. 
    6.9 To avoid misunderstandings, a player (also a goalkeeper) willing to use the new regulations should signalise his intention with raising his shoulder.

    Aim 
    – not to stop play in dramatic situations by stating penalties for more considerable fouls at the same time (currently penalties are usually not stated after the benefit right application), 
    – increasing the play tempo (expanding the benefit right interpretation, if players restarting the play consider it to be continued form a tactical point of view).

   7. Replacement of players

    7.1 Each team can consist of 22 players, from which maximum 11 players can play at the same time (less in case of time exclusion from play). 
    7.2 In case of injuries, exhaustion or in view of tactics, every player can leave the field at any moment (during a match or intervals). 
    7.3 A substitute can enter the field from his goal line side during an interval or while the ball is in his opponent’s half. 
    7.4 There is no restriction as to the number of substitutions.

    Aim 
    – to make play more vivid and to eliminate absurd situation when an offended team play in reduced make-up because an injured player leaves the field for a moment

    8. The wall position

    8.1 A single wall will be created only by the defensive team’s players. 
    8.2 Wall position will not be necessary. 
    8.3 While a free kick performance attacking players will be situated in a regulated distance from the ball and out of the triangle between the ball and both goal posts.

    Aim 
    – to avoid unsporting behaviour of both team’s players nearby the created wall.

    9. The out-of-corner kick

    9.1 If a foul committed in a penalty area is not be punished by a penalty kick, an out-of-corner kick (in spite of an indirect free kick) will be awarded. 
    9.2 Every third corner kick can be replaced by an out-of-corner kick. 
    9.3 Every corner kick in the last quarter of the match can be replaced by an out-of-corner kick. 
    9.4 Holding the ball by a goalkeeper for more than 10 seconds will be threatened by awarding a penalty kick. 
    9.5 Out-of-corner kick will be performed from an end field (one from two) of a penalty area (from the middle side of the field). 
    9.6 During an out-of-kick performance: 
      a) the current penalty position regulation will be stopped (see 3.2), 
      b) attacking players will not be able to be in the defensive team’s penalty area as well as out of the goal line; 
      c) defensive players will be able to be in their penalty area as well as out of their goal line, 
      d) defensive players will be able to create a wall.

    Aims 
    – to avoid an awkward situation of an indirect free-kick performance at a small distance from a goal (9.1), 
    – to bonus offensive actions (9.2, 9.3), 
    – to discipline the play (9.4), 
    – to calm down both teams’ players during playing the stable fragment of a match (9.5).

    10. A visual technique application

    10.1 During high-ranked football matches, an up-to-date visual technique should be applied. Above both penalty areas cameras should be placed, which will make broadcast for viewers more attractive, and images will be registered and archived. 
    10.2 Doubtful cases will be judged in a studio by additional three referees, who (after analising visual records) will help to give a verdict to the general referee. Verdicts will be displayed in an attractive way on big stadium screens. 
    10.3 If after the match ending but before the next match in the tournament referees notice in a studied film records extremely unsporting behavior of a player (unnoticed during the match), an additional time penalty will be stated, which will be taken into account during the next match.

    Aim 
    – to reduce referees’ mistakes.

    I believe that suggested football regulations will be friendlier for players, supporters and referees.

    Before bringing the suggested regulations in football play, this text should be re-edited using the nomenclature recognized by football federations (in Poland – by PZPN).

    Some time ago sports (as the whole life) went on a bit slower. There wer no technical facilities to replay the most important moments of sport competitions. The referee was a verdict-machine – may be players and supporters knew better but He always knew better. 
    Nowadays millions of observers see and assess better than the best football referees. They must reach a just decision in a moment, but we can analyse for hours considering the referee’s verdicts to be punishable. 
    It is also should be analysed if it is worth to bring in the second referee on the field. 
    Currently series of sports use technical achievements, which used to be novelties and now are canons. Sports with non-modernised regulations are becoming comparatively slower and less spectacular. They are losing their attractiveness and contact with the more critical viewer possessing double power over visual information – video (he can watch a doubtful situation again) and a remote control (he can choose another program)…

     It is sent on the 1st of June 2002 to the Ministry of Education and Sport, Pilka Nozna (Football – editorial office) and to other editorial offices.

1846 – the first official game regulations 
1863 – the birth of the modern football 
1872 – corner kicks introduction 
1883 – the field size establishment 
1890 – thenumber of players establishment 
1994 – 3 points for a winning (it used to be 2) 
2002 – fines for cards


Attacker – a player whose job is to play the ball forward towards the opponent’s goal area to create a scoring opportunity 

Center Spot – the spot marked at the center of the field from which the kickoff is made 
Corner Flag – the flag marking each of the four corners of the field 
Corner Kick – a free kick taken from the the corner of the field by an attacker; the corner kick is awarded when the ball has passed over the goal line after last touching a defensive player; the shot is taken from the corner nearest to where the ball went out 
Defender – a player whose job is to stop the opposition attacking players from goal scoring 
Direct Free Kick – a free kick in which a goal may be scored by the player taking the free kick 
Football – the term used for soccer in Europe and other countries outside of North America and Australia 
Foul – any illegal play 
Goal Area – the rectangular area in front of the goal 
Goal Line – the two boundary lines located at each end of the field 
Goal Mouth – the area in front of the goal 
Goalkeeper – the specialized player who is the last line of defense, who is allowed to control the ball with his hands 
Header – using of the head to pass or control the ball 
Indirect Free Kick – a free kick awarded to a player from which a goal may not be scored directly 
Kickoff – is taken from the center spot at the start of play at the beginning of each half and after a goal has been scored 
Midfielder – the playing position for players that are responsible for linking play between attackers and defenders 
Offside Trap – a technique used by defenders to put attacking players in an offside position, by moving quickly away from their own goal to leave attackers offside 
Offside – a player is in an offside position if he is nearer to his opponent’s goal line than both the ball and the second-to-last opponent; this does not apply if the players is is on their half of the field 
Penalty Spot – the marked spot 12 yards from the goal line from which a penalty kick is taken 
Penalty Kick – is awarded when a foul has been committed inside the penalty area 
Pitch – the soccer field of play 
Referee – the official who is in charge of the game 
Striker – an attacking player whose job is to finish attacking plays by scoring a goal 
Sweeper – a defensive player whose job is to roam behind the other defenders 
Throw-In – the ball is thrown in after the ball has crossed the touch line (a goal cannot be score directly from a throw-in) 
Touch Line – the line that defines the outer edge of the longer sides of the field of play 
Winger – attacker who play on the flank of the field

0

Mirnal

143 publikacje
22 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758