Związki zawodowe zaniepokojone dzisiejszym zderzeniem pociągów w Warszawie grożą wstrzymaniem pociągów w całym kraju. Ich zdaniem tylko to może wymusić działania przywracajcie bezpieczeństwo na polskich torach.
Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na jutrzejszym zebraniu delegatów Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.
Zdaniem przedstawicieli Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych dzisiejsze czołowe zderzenie pociągów Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie dowodzi, że w kwestiach działań związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego od wypadku pod Szczekocinami nie uczyniono nic, co by zmniejszało obszary zagrożeń, które zostały przez nich wskazane w piśmie z dnia 8 lutego 2012 r. do ministra transportu Sławomira Nowaka, a także w petycji do premiera Donalda Tuska w dniu 3 kwietnia 2012 r.
Wskazują oni także, że z odpowiedzi na ową petycję przesłaną im przez ministra Nowaka, wynika że za zaniedbania i zachwianie proporcji w finansowaniu infrastruktury kolejowej w stosunku do drogowej odpowiada Unia Europejska natomiast obszary bezpieczeństwa są pod wystarczającą kontrolą Urzędu Transportu Kolejowego, a wszelkie sygnały o nieprawidłowościach są w (długotrwałym) procesie wyjaśnień.
„Niestety przykład dzisiejszego czołowego zderzenia pociągów, niedawnego zakłócenia ruchu pociągów w Babach z powodu wadliwie działającej sygnalizacji i kilku innych mniej medialnych zdarzeń świadczą o tym, ze zaklinanie rzeczywistości nawet przez najwyższej rangi decydentów nie zmieni faktu, ze w obszarze bezpieczeństwa w ruchu kolejowym konieczne są realne i natychmiastowe działania, a nie ich pozorowanie dla uspokojenia opinii publicznej.” – czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji „Rynku Kolejowego” przez Konfederację Kolejowych Związków Zawodowych.
Przedstawiciele KKZZ wyrażają w nim swój protest przeciwko lekceważeniu zagrożeń w ruchu kolejowym, które w konsekwencji odstraszają od kolei potencjalnych podróżnych wprowadzając tym samym zagrożenie dla stabilności funkcjonowania przewoźników, a tym samym zagrożenia utraty miejsc pracy. „Niestety wszystko wskazuje na to, ze dla bezpieczeństwa podróżnych będziemy zmuszeni do najbardziej drastycznych działań w postaci zatrzymania ruchu pociągów w całym kraju. Tylko to w naszym przekonaniu może wymusić działania przywracajcie bezpieczeństwo na polskich torach.” – piszą związkowcy.
Sprawa ewentualnego wstrzymania ruchu pociągów będzie przedmiotem obrad zwołanego na dzień jutrzejszy (24 maja 2012 r.) Walnego Zebrania Delegatów Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.
Źródło: Rynek Kolejowy
Odpowiedź Ministerstwa Transportu na petycję związkowców dotyczącą bezpieczeństwa na kolei: http://infokolej.pl/docs/odpowiedz.pdf
Nie boimy się kontrowersyjnych tematów! Piszemy jak jest. Niezależne forum kolejowe - www.infokolej.pl