Pomnik Katyński na pl. Zamkowym został zdemontowany i zostanie przeniesiony
28/02/2012
494 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
Zdjęcie: ZTP Warszawa. — Autorem tego skromnego, ale niezwykle sugestywnego pomnika jest artysta rzeźbiarz Andrzej Renes, twórca pomnika Prymasa Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu oraz ks. Ignacego Skorupki przed katedrą praską.
Pomnik Katyński na pl. Zamkowym został zdemontowany i zostanie przeniesiony
"Pomnik Katyński, znajdujący się u wylotu ul. Senatorskiej na pl. Zamkowym został zdemontowany i przekazany do konserwacji. Ponowne odsłonięcie i poświęcenie monumentu zaplanowaliśmy na 13 kwietnia" – powiedział prezes Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak.
"Demontaż i konserwacja pomnika została z nami ustalona. Władze miasta sprzedały teren, gdzie pomnik do tej pory stał. I w myśl umowy z nowym właścicielem miasto do końca miesiąca miało pomnik zabrać i znaleźć inną lokalizację. Monument zostanie przeniesiony vis-a-vis dawnego miejsca, na ul. Podwale, obok mostu gotyckiego" – stwierdził Melak.
[i]
"Zarząd Terenów Publicznych informuje, iż w dniu 27.02.2012 r. obelisk z ‘Kamieniem Pamięci Katynia’ położony przy ul. Podwale został zdemontowany i przewieziony do pracowni konserwatorskiej w celu wykonania zabiegów konserwatorskich. Montaż kamienia na nowej lokalizacji nastąpi do końca marca 2012 r." — informuje Zarząd Terenów Publicznych na swojej stronie w sieci.
[ii]
Zresztą widać to także i w ostatnich informacjach prasowych. I tak np. powyżej prezes Komitetu Katyńskiego Melak mówi o "sprzedały terenu", natomiast tvn24 w informacji pt. "Przenoszą pomnik katyński" pisze, że "Według Ratusza obelisk musi zostać przeniesiony, bo znajdował się na działce, która ma być zwrócona spadkobiercom".
[iv] [sic!]
Warto także zwrócić uwagę i na to, że nowy nabywca budynku, Maciej Antoni Marcinkowski, posiadający spółkę "Szara-Inwest" — "ma liczne kontakty w mieście" — a sama spółka, jak wynika z wypowiedzi m.in. prawnika, jest zamieszana w dziwne manipulacje związane ze zgodą na zabudowę terenu wydaną przez urzędy miasta. Przy tym, urzędnicy miasta "jedno mówią, drugie robią"…
Jest o tym mowa w stenogramie z obrad II cz. LXXXIX Sesji Rady m.st. Warszawy w dniu 23 września 2010 roku, zawierającego m.in. zapis dyskusji nad manipulacjami wydziałów i biur m.st. Warszawy przy zezwoleniach na
budowy dla spółki "Szara-Inwest"…
[v]
W cytowanej wcześniej notce
[vi] zadałem pytania o to, w czyim interesie działają w tym przypadku urzędnicy m.st. Warszawy. A także i to, na jakich zasadach sprzedano parcelę przy ul. Podwale nr 1 w Warszawie, a teren tej parceli z Pomnikiem Katyńskim — miasto st. Warszawa oddało komuś w "użytkowanie wieczyste"? Na te pytania nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, poza e-mailem jednego z czytelników gołosłownie twierdzącym, że były to działania legalne…
"Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanego monumentu jest planowane na 13 kwietnia, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej" — mówił Melak. Dodając, że: "Dla nas najważniejsze jest, że nadal pozostanie w sąsiedztwie placu Zamkowego, w samym centrum Warszawy".
Autorem tego skromnego, ale niezwykle sugestywnego pomnika jest artysta rzeźbiarz Andrzej Renes, twórca pomnika Prymasa Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu oraz księdza Ignacego Skorupki przed katedrą praską. Literka "t" w straszliwym słowie Katyń jest zarazem krzyżem, co nawiązuje do grafiki pierwszej ulotki Armii Krajowej z 1943 roku, która informowała o sowieckiej zbrodni ludobójstwa na bezbronnych polskich jeńcach.
[vii]
Pomnik pamięci ofiar Katynia oraz wielu innych nieznanych miejsc kaźni
polskich oficerów w Związku Sowieckim ma formę głazu z pamiątkową tablicą. Został m.in. ufundowany przez: Polonię amerykańską, Ligę Republikańską oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Pomnik odsłonił 6 maja 1998 roku płk Ryszard Kukliński, który był jednym z jego fundatorów.
Pomnik pamięci ofiar Katynia jest poświęcony "pamięci oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez komunistyczny totalitaryzm sowiecki na całym obszarze imperium zła po 17 września 1939 roku".
Pomnik Ofiar Katynia – Cmentarz Bródnowski – Warszawa
Uroczystość odsłonięcia Pomnika Katyńskiego w Londynie 18. września 1976 roku
18 września 1976 roku na cmentarzu przy Gunnersbury Avenue w Londynie odsłonięto i poświęcono pomnik katyński, wzniesiony w dowód pamięci – jak głosi angielski tekst na tablicy – „14.500 polskich jeńców, którzy zniknęli w 1940 roku z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, a z których 4.500 znaleziono później w zbiorowych mogiłach w Katyniu obok Smoleńska”.
Nieobecność na uroczystości oficjalnych przedstawicieli władz wynagrodziły inicjatorom budowy 294 wieńce i wiązanki kwiatów, wśród nich wiązanka z żółtych chryzantem z napisem „Wstydzę się, że jestem Brytyjczykiem”…