Czym charakteryzowały się największe totalitaryzmy?
Wiemy, bo przyznał się do tego nawet premier, że rokowania w temacie przepisów ACTA, były tajne!
Wystarczy, że ktoś zostanie PODEJRZANY przez jakąkolwiek korporacje lub koncern, a już ma być zablokowany i ścigany.
W niektórych punktach ACTA WPROWADZA SIĘ ZASADĘ DOMNIEMANIA WINY BEZ WYROKU SĄDU, a to już jest sprzeczne z podstawowymi zasadami demokracji!
W praktyce takie przepisy oznaczają, że to „oskarżony” będzie musiał wykazać swoją niewinność wobec fałszywych domniemań korporacji lub koncernów !
Nasz rząd zamierza najpierw podpisać ACTA, a dopiero potem je konsultować, czyli najpierw zjeść indyka, a dopiero potem się zastanawiać, czy warto było indykowi urwać głowę!
Wracamy zatem do totalitaryzmu w unowocześnionej nieco formie!
Mamy w Polsce ustawę chroniącą prawa autorskie i nie potrzeba nam teraz, tylnymi drzwiami wprowadzania furtki do inwigilacji internetu!
Telewizja publiczna jakoś nie informuje jakie zagrożenia ukryto w operacji o kryptonimie ACTA.
Warto wiedzieć, że:
1. Dostawcy internetu „w ramach współpracy ACTA” będą mogli rozpocząć monitorowanie treści przesyłanych przez obywateli i blokowanie określonych usług, nierzadko legalnych. Chodzi zatem zatem o naruszaniu ludzkiej prywatności i ograniczaniu komunikacji między ludźmi, a wszystko w imię ochrony praw autorskich.
2. W porozumieniu ACTA jest mowa o „komercyjnych działaniach dla bezpośredniej lub pośredniej korzyści ekonomicznej lub komercyjnej”. Czyli jeżeli bloger napisze coś o firmie, w której pracuje, albo o konkurencji, to może być oskarżony o… działanie dla pośredniej korzyści ekonomicznej? Niektórzy eksperci mówią nawet, że porozumienie może prowadzić do kryminalizacji blogerów, dziennikarzy i osób ujawniających informacje ważne dla opinii publicznej.
3. ACTA dzięki przyjętej definicji naruszeń może sprawić, że nowe przedsięwzięcia technologiczne będą się wiązać z ogromnym ryzykiem finansowym. Porozumienie to, może się okazać na dłuższą metę hamulcem innowacyjności.
4. Istnieją przecież już porozumienia i organizacje odnoszące się do międzynarodowej ochrony własności intelektualnej. Jest Światowa Organizacja Handlu (WTO), jest Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) i jest porozumienie TRIPS. Warto zastanowić się dlaczego kraje tworzące ACTA nie korzystają z tych istniejących organizacji i dobrały się w mniejszą grupkę aby prowadzić tajne negocjacje?
5. ACTA może utrudnić obywatelom niektórych państw dostęp do leków ratujących życie.
6. Niebezpieczne jest to, że „ACTA” dużo mówi o „przemyśle”, ale nie zawiera gwarancji dotyczących praw obywatelskich i ochrony prywatności.
7. Prawa autorskie są pojęciem znacznie szerszym niż prawa przemysłowe, zatem nasza ustawa o ochronie tych praw w Polsce jest znacznie lepsza niż obce naszej kulturze ACTA !
Dobrze by było aby ministrowie rządu PO-PSL zajęli się zmniejszaniem bezrobocia, bezdomności i biedy wśród Polaków, a nie skupiali swojej uwagi na jakieś tam ACTA !
Kiedy wreszcie doczekamy się zmniejszenia gigantycznej akcyzy na benzynę i obniżenia cen etyliny 95 do 4 złotych za litr?
Rząd Tuska i Pawlaka powinien ACTA odłożyć ad akta i zająć się ważniejszymi problemami, które dotykają większość Polaków, jak choćby bałagan w NFZ, drożyzna, bezrobocie i bieda z nędzą w coraz większej ilości rodzin !
Rajmund Pollak
Slowa sa piekne, ale licza sie czyny, które ida za slowami. Mysl jest bronia, ale mysl niewypowiedziana, tylko zludzeniem. Warto posiadac odwage cywilna do wypowiadania opinii przeciwnych stereotypom i warto plynac pod prad jak pstragi