Bez kategorii
Like

CO2 – uboczny koszt oziębiania klimatu

03/01/2012
378 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Udział Polski w procesie oziębiania klimatu musi zmniejszyć konkurencyjność kosztową polskiej gospodarki i uniemożliwia nam wykorzystanie krajowych zasobów tanich surowców energetycznych

0


 

Dzisiaj polecam rozważania Małgorzaty Goss na ten temat i na temat wskaźników wyprzedzających koniunktury:
„Polski parowóz wyhamowuje
Spadek liczby nowych zamówień w przemyśle i spadek zatrudnienia w tym sektorze wskazują, że aktywność gospodarcza w Polsce wyraźnie maleje.
Przemysł coraz silniej odczuwa zmniejszenie zamówień związane z kryzysem strefy euro i ograniczaniem deficytu budżetowego oraz presję na wzrost kosztów produkcji w kraju spowodowaną przyjęciem przez Polskę pakietu CO2.
 W grudniu wyprzedzający wskaźnik koniunktury HSBC PMI dla polskiego sektora przemysłu pogorszył się w porównaniu z listopadem i wyniósł 48,8. Jest to najniższy poziom od października 2009 r., gdy wyniósł on 47,6. Tempo spadku wskaźnika było najszybsze od czerwca 2009 roku. Raport HSBC podkreśla, że PMI już drugi miesiąc z rzędu utrzymuje się poniżej poziomu neutralnego (50 proc.). Wskaźnik PMI wyliczany jest na podstawie wskaźników dotyczących nowych zamówień w przemyśle, wzrostu produkcji, poziomu zatrudnienia, czasu dostaw i poziomu zapasów.
 Siódmy miesiąc z rzędu spada liczba nowych zamówień z rynków eksportowych, choć w grudniu tempo spadku nieco wyhamowało w porównaniu z listopadem. Wzrost produkcji został utrzymany, choć tempo wzrostu było słabe. W grudniu spadł poziom zatrudnienia. Tempo spadku liczby miejsc pracy było najszybsze od października 2009 roku.
 Po raz pierwszy od grudnia 2010 r. zmalała liczba miejsc pracy w przemyśle. Przyczyną był spadek liczby nowych zamówień oraz presja na ograniczanie kosztów spowodowana wyższymi cenami energii, paliw i metali oraz droższym importem w związku z osłabieniem złotego. Jednocześnie ceny wyrobów gotowych w przemyśle wzrosły tylko nieznacznie, co oznacza, że firmy starały się nie przerzucać kosztów na klienta, aby utrzymać konkurencyjność na rynku.
 – Dane wskazują na dalsze spowolnienie aktywności gospodarczej zarówno krajowej, jak i zagranicznej – powiedziała ekonomistka HSBC Agata Urbańska. – W połączeniu z malejącym wskaźnikiem zatrudnienia dowodzą one złagodzenia presji inflacyjnej i stanowią argument przeciwko podwyżce stóp procentowych. Obecnie podstawowa stopa NBP wynosi 4,5 procent.
 – Pogorszenie wskaźnika PMI odzwierciedla obniżenie koniunktury u naszych głównych odbiorców za granicą wywołane problemami strefy euro, a także osłabienie koniunktury w kraju związane z uczestniczeniem Polski w "procesie oziębiania klimatu" – komentuje dr Cezary Mech. – Udział Polski w pakiecie CO2 [redukcji emisji dwutlenku węgla – przyp. red.] zmniejsza konkurencyjność polskiej gospodarki i uniemożliwia nam wykorzystanie krajowych zasobów tanich surowców energetycznych, takich jak węgiel kamienny i brunatny – wyjaśnia finansista. W spadającym PMI widoczne jest także wyraźne osłabienie siły nabywczej polskiego społeczeństwa związane z dążeniem do zmniejszenia deficytu budżetowego.”
Za Polski parowóz wyhamowuje”
0

Cezary Mech

http://www.stefczyk.info/blogi/przez-pryzmat-ekonomii

371 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758