www.post-carbon-living.com/Books/Sutherland_Irrationality_1.jpg Nigdy nie wydawaj oceny ani nie podejmuj decyzji na podstawie pojedynczego przypadku, bez względu na to, jak wielkie robiłoby wrażenie. Kiedy wyrabiasz sobie opinię o jakiejś osobie (rzeczy, sprawie) staraj się oceniać poszczególne cechy, nie dopuszczając, by którakolwiek, wyraźnie dobra lub zła, wpłynęła na sąd o pozostałych. Może to brzmi zimno i bezdusznie, ale jest ważne w takich sytuacjach jak rozmowy z kandydatami do pracy czy formułowanie przez lekarza diagnozy na podstawie wielu objawów, ponieważ dla ocenianej osoby szczególnie jest ważna ocena końcowa. Kiedy masz do czynienia z połączonym ze sobąmateriałem, powstrzymaj się z oceną do momentu zapoznania się z całością i staraj się ostatnie pozycje traktować z równą uwagą jak pierwsze. Staraj się unikać uzyskania informacji, które […]
www.post-carbon-living.com/Books/Sutherland_Irrationality_1.jpg
Nigdy nie wydawaj oceny ani nie podejmuj decyzji na podstawie pojedynczego przypadku, bez względu na to, jak wielkie robiłoby wrażenie.
Kiedy wyrabiasz sobie opinię o jakiejś osobie (rzeczy, sprawie) staraj się oceniać poszczególne cechy, nie dopuszczając, by którakolwiek, wyraźnie dobra lub zła, wpłynęła na sąd o pozostałych. Może to brzmi zimno i bezdusznie, ale jest ważne w takich sytuacjach jak rozmowy z kandydatami do pracy czy formułowanie przez lekarza diagnozy na podstawie wielu objawów, ponieważ dla ocenianej osoby szczególnie jest ważna ocena końcowa.
Kiedy masz do czynienia z połączonym ze sobąmateriałem, powstrzymaj się z oceną do momentu zapoznania się z całością i staraj się ostatnie pozycje traktować z równą uwagą jak pierwsze.
Staraj się unikać uzyskania informacji, które mógłoby cię stronniczo nastawić. Na przyklad, gdy oceniasz artykuł lub książkę pod kątem publikacji, lepiej, żebyś nie znał nazwiska autora, dopóki nie wyrobisz sobie opinii o samej pracy.
Jeśli jesteś wydawcą, sprawdź w archiwum, czy maszynopis, który ci przysłano, nie był już przypadkiem publikowany.
Pomyśl, zanim okażesz posłuszeństwo.
Zapytaj, czy rozkaz jest uzasadniony.
Nigdy nie zgłaszaj się ochotniczo do udziału w eksperymentach w Laboratorium Psychologii Uniwersytetu Yale.
Dobrze się zastanów, zanim publicznie oznajmisz o podjętej decyzji: trudniej ci ją będzie zmienić.
Jeśli masz zamiar podjąć działanie, z którego nie będziesz się chciał wycofać, zawiadom otym jak najwięcej osób.
Zastanów się, czy robisz coś tylko dlatego, że inni to robią. Jeśli tak, pomyśl, czy jest to naprawdę w twoim interesie.
Nie sugeruj się radą kogoś, kogo podziwiasz, chyba że jest ekspertem w danej dziedzinie. Nawet wtedy pamiętaj, że eksperci często się mylą.
Nie daj się porwać tłumowi do czynów, jakich sam byś nie popełnił.
Nie zwlekaj z udzieleniem komuś pomocy tylko dlatego, że są na miejscu inni, którzy moglibyjej udzielić – może tego nie zrobią.
Pamiętaj słowa Rudyarda Kiplinga: "Jeśli potrafisz rozmawiać z tłumem i zachować prawość – jesteś prawdziwym mężczyzną, mój synu".
Gdy jesteś członkiem czy to komitetu, czy to klubu golfowego, nie daj się ponieść panującym w grupie poglądom. Weź pod uwagę kontrargumenty i wyraź je.
Tworząc komitet zadbaj, żeby były w nim reprezentowane rozmaite poglądy.
Jeśli stoisz na czele zorganizowanej struktury, staraj się nie ulegać wpływom pochlebców.
Bądź ostrożny przy formułowaniu stereotypowych sądów. Pamiętaj, że nie każdy do nich pasuje.
Jeśli już musisz przybrać uniform, niech będzie to strój pielęgniarki.
Uważaj, żebyś nie zawyżał oceny skutków swej decyzji, zwłaszcza gdy łączyła się ze znacznymi nakladami pieniędzy, czasu lub wysiłku.
Staraj się nie podążać małymi krokami ku postawie lub działaniu, których początkowo nie aprobowałeś.
Bez względu na to, jak dużo pieniędzy, czasu lub wysiłku zainwestowałeś w jakieś przedsięwzięcie, wycofaj się, jeśli dalsze inwestowanie przynosi straty zamiast korzyści.
Oceniaj wszystko na podstawie tego, co jest dla ciebie warte teraz, a nie w przyszłości.
Jeśli namówiono cię do niezbyt etycznego postępku, nie próbuj się usprawiedliwiać minimalizując jego negatywne strony.
Nigdy nie wpuszczaj agenta ubezpieczeniowego za próg.
Jeśli chcesz, by ktoś należycie docenił zadanie i dobrze je wykonał, nie proponuj nagród materialnych.
c.d.n.