HYDE PARK
Like

Cashback a Moneyback: wyjaśniamy często mylone pojęcia

19/10/2023
160 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Cashback a Moneyback: wyjaśniamy często mylone pojęcia

W dzisiejszym świecie zakupy online i płatności bezgotówkowe to coś, bez czego chyba nikt już nie wyobraża sobie codziennego życia. Wraz z rozwojem technologii i konkurencją w sektorze finansowym na rynku pojawiają się różnorodne rozwiązania mające na celu umożliwienie oszczędzania. Wśród najciekawszych należy wymienić cashback i moneyback, a także chargeback, o którym mówi się coraz częściej. Czym są te rozwiązania, jak działają i jakie korzyści są z nimi związane?

0


Cashback – na czym polega?

Cashback to usługa, która pomimo różnic często jest mylona z moneybackiem. Krótko mówiąc, jest to wypłata gotówki kartą w kasie sklepu, na poczcie lub w innym punkcie operującym gotówką i umożliwiającym wykonanie takiej operacji. Warunkiem wypłaty w kasie danego punktu jest dokonanie zakupu na minimalną kwotę równą 1 groszowi. Dany punkt nie pobierze opłaty za tego typu transakcję, ale może zostać pobrana prowizja obowiązująca na podstawie tabeli opłat i prowizji banku. W Polsce możliwość cashbacku oferuje ponad 280 tysięcy punktów. Aby wypłacić gotówkę w ten sposób, wystarczy zgłosić sprzedawcy taką chęć, wpisać kwotę na terminalu płatniczym, a następnie autoryzować transakcję przy pomocy kodu PIN. Wśród zalet cashbacku wymienić można:

  • wygodę i brak konieczności szukania bankomatu,
  • praktyczność – klient może zrobić zakupy i wypłacić gotówkę jednocześnie, w jednym miejscu.

Moneyback – co to takiego?

Moneyback, choć mylony z cashbackiem, jest zupełnie inną funkcją. To usługa zwrotu pieniędzy. W jej ramach za płatność kartą można uzyskać określony zwrot, który zwykle wyrażony jest wartością procentową od sumy zakupu. Aby otrzymać moneyback, należy wykonać określone działanie, np. zalogować się do specjalnej platformy, ściągnąć aplikację lub wtyczkę do przeglądarki i dokonać zakupu przez wybrany sklep internetowy. W takim przypadku kwota zwrotu moneyback przelana zostanie na rachunek, jeśli zostały spełnione określone warunki. Innym sposobem na skorzystanie z moneyback jest korzystanie z propozycji danego banku, który współpracuje z określonymi sklepami internetowymi lub stacjonarnymi. Zwroty mogą być naliczane od wszystkich wykonanych transakcji, od transakcji w określonych sklepach, w tym sklepach określonych branż lub marek. Wśród zalet moneyback można wymienić:

  • oszczędności – możliwość odzyskania części środków wydanych na zakup określonego produktu lub usługi,
  • brak dodatkowych opłat,
  • dostępność w wielu miejscach.

Chargeback – z czym się wiąże?

Chargeback to usługa, o której słyszy się zdecydowanie mniej, jednak jest ona równie przydatna i korzystna, co cashback i moneyback. Dotyczy ona bowiem sytuacji, w której posiadacz karty zakupił towar, który nie został dostarczony lub jest niezgodny z opisem lub zamówieniem. Za pośrednictwem banku można wnioskować wówczas o zwrot pieniędzy. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy złożenie reklamacji bezpośrednio u sprzedawcy jest z jakiegoś powodu niemożliwe. Chargeback pozwala bankowi skontaktować się z dostawcą w imieniu klienta – konieczne jest jedynie złożenie odpowiedniego wniosku. Wśród zalet tego rozwiązania wymienić można:

  • wsparcie przy rozwiązywaniu ewentualnych sporów ze sprzedawcą produktu lub usługi,
  • ochrona przed oszustwami,
  • możliwość zwrotu pieniędzy za nieudany zakup,
  • brak ryzyka utraty środków,
  • zwiększenie poczucia bezpieczeństwa podczas zakupów w internecie.

Podsumowując, cashback, moneyback i chargeback to trzy różne funkcje związane z płatnościami kartą i płatnościami internetowymi. Dzięki nim użytkownicy zyskują szereg korzyści i narzędzi do zarządzania swoimi finansami, ochrony przed nieautoryzowanymi transakcjami oraz oszczędzania. Każda z usług ma unikalne zalety i zastosowanie, a odpowiednie wykorzystanie może przyczynić się do poprawy zarządzania finansami, zwiększenia świadomości, jeśli chodzi o korzystanie z transakcji online, a także podreperowania domowego budżetu poprzez uzyskanie zwrotów z transakcji.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

https://www.blog.santanderconsumer.pl/blisko-ciebie/moneyback-chargeback-czy-cashback-z-czym-to-sie-je,1,214.html

https://www.eservice.pl/blog/cashback-wyplata-gotowki-w-sklepie

https://www.przelewy24.pl/blog/chargeback-czym-jest-i-jak-z-niego-korzystac

https://www.aasapolska.pl/blog/jak-oszczedzac-8/na-czym-polega-premia-moneyback-i-jak-ja-dostac

0

kampanieonline

252 publikacje
0 komentarze
 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758