Prawidłowe karmienie i dbanie o regularne wykonywanie szczepień to nie jedyne obowiązki właścicieli psów. Każdy z nich powinien zadbać o higienę jamy ustnej swojego czworonoga, stosując odpowiednie preparaty i podając psu przekąski ścierające kamień nazębny. Dlaczego higiena jamy ustnej psa jest tak ważna? Metody na pozbycie się kamienia nazębnego u psów Higiena jamy ustnej to nie wszystko Czyszczenie zębów psom nie jest częstą praktyką, pomimo że ma ogromny wpływ na ogólne zdrowie psa. Tymczasem odkładanie kamienia nazębnego powoduje choroby przyzębia. Kiedy z pyska psa wydobywa się nieprzyjemny zapach, warto zadbać o jego zęby i dziąsła. Dlaczego higiena jamy ustnej psa jest tak ważna? Podobnie jak w przypadku ludzi, tak również u psów, zdrowie jamy ustnej odgrywa fundamentalną rolę w zachowaniu […]
Prawidłowe karmienie i dbanie o regularne wykonywanie szczepień to nie jedyne obowiązki właścicieli psów. Każdy z nich powinien zadbać o higienę jamy ustnej swojego czworonoga, stosując odpowiednie preparaty i podając psu przekąski ścierające kamień nazębny.
Czyszczenie zębów psom nie jest częstą praktyką, pomimo że ma ogromny wpływ na ogólne zdrowie psa. Tymczasem odkładanie kamienia nazębnego powoduje choroby przyzębia. Kiedy z pyska psa wydobywa się nieprzyjemny zapach, warto zadbać o jego zęby i dziąsła.
Podobnie jak w przypadku ludzi, tak również u psów, zdrowie jamy ustnej odgrywa fundamentalną rolę w zachowaniu homeostazy całego organizmu. Powstawanie kamienia nazębnego u czworonogów, będące skutkiem braku dbania o higienę, powoduje, że z pyska psa wydobywa się przykry zapach. Z czasem, zwierzę zaczyna mieć problemy z dokładnym gryzieniem pokarmów, a obciążone kamieniem zęby psują się, kruszą i wypadają. Z kolei zdrowe zęby czworonoga pozwalają mu dłużej cieszyć się sprawnością. Mycie zębów psa i podawanie mu odpowiednich przekąsek zapobiega powstawaniu stanów zapalnych oraz redukuje ilość bakterii bytujących na zębach i przyzębiu.
Higiena jamy ustnej psa nie jest trudna w utrzymaniu. Najłatwiejszym sposobem na codzienną ochronę zębów czworonoga jest podawanie psu twardych przekąsek, np. o smaku mięsa. Nagromadzona na zębach płytka bakteryjna ulega w ten sposób starciu, a zęby pozostają zdrowe. Niestety nie każdy pies chce gryźć przekąski, a wiele czworonogów ma już na tyle zniszczone zęby, że podawanie takich przysmaków mogłoby być dla nich niebezpieczne i prowadzić do pogłębienia się problemu ze stanem zdrowia. Wówczas właściciel powinien przyzwyczaić psa do czyszczenia zębów. Przy prawidłowo zachowanej, codziennej higienie jamy ustnej psa, wystarczy szczotkować zęby czworonoga raz na dwa tygodnie. Natomiast jeśli problem jest duży, należy robić to częściej. O wskazówki warto zapytać lekarza weterynarii. On też poleci odpowiednią pastę o właściwościach odkażających, zawierającą dodatkowo enzymy, których zadaniem jest rozpuszczanie osadzonego na powierzchni zębów kamienia. Taką pastę należy nakładać psu na zęby za pomocą nawiniętego na palec gazika. Można używać również specjalistycznej szczoteczki dla psów lub profilowanej nakładki napalcowej, jednak niektóre psy źle reagują na tego typu zabiegi.
Dobra pasta i szczoteczka to akcesoria pozwalające na zadbanie o zdrowie jamy ustnej psa i kota, ale nie wystarczą, by można było mówić o prawidłowym dbaniu o pupila. Psy, podobnie jak koty czy ludzie, miewają również inne problemy, np. z oczami i uszami. Wielu właścicieli myśli, że psy od dawien dawna radziły sobie z ich czyszczeniem samodzielnie, jednak obecnie warunki życia psów są zdecydowanie inne, a jakość powietrza gorsza, dlatego zwierzęta są narażone na więcej chorób oczu i uszu. Aby prawidłowo o nie zadbać, wystarczy jednak kupić odpowiedni preparat z https://zooart.com.pl/pol_n_Psy_Zdrowie_Pielegnacja-oczu-i-uszu-1373.html i używać go zgodnie z przeznaczeniem i w częstotliwości wskazanej przez producenta. Regularne czyszczenie uszu i oczu pozwala ograniczyć stany zapalne, głównie u psów o oklapłych uszach lub tych, których sierść częściowo zasłania oczy. Taka pielęgnacja to krok do utrzymania psa w dobrej kondycji zdrowotnej przez wiele lat.