WIEDZA
Like

Europosłowie przeciwni soi GMO

08/02/2016
535 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Europosłowie przeciwni soi GMO

Komisja Europejska nie powinna zezwolić na stosowanie w żywności i paszach soi tolerujących glifosat, stwierdził w środę Parlament Europejski. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje glifosat jako „prawdopodobnie rakotwórczy”. Posłowie zwracają uwagę również na to, że GMO zostało dopuszczone w UE bez wsparcia państw członkowskich.

0


 

Trzy rodzaje genetycznie modyfikowanej soi, która ma zostać zatwierdzona przez Komisję Europejską do stosowania w żywności oraz w paszach to: FG72, MON 87708 x MON 89788 i MON 87705 x MON 89788.

Obawy dotyczące glifosatu
Posłowie przypominają, że tolerowany przez trzy odmiany soi glifosat, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia został zakwalifikowany jako „prawdopodobnie rakotwórczy”. Świadczy to o tym, że może powodować raka u ludzi oraz nie jest wystarczająco dobrze przebadany pod tym względem.

Posłowie podkreślają również, że sama Komisja Europejska wyraziła ubolewanie, iż powyższy proces autoryzacji GMO wszedł w życie. Decyzja o zatwierdzeniu go przez KE do stosowania w żywności oraz w paszach została podjęta bez poparcia kwalifikowanej większości państw członkowskich.

Odrębne prawo, które umożliwiałoby każdemu państwu członkowskiemu UE ograniczanie lub zakazywanie sprzedaży i wykorzystywania zatwierdzonych przez UE produktów GMO na jego terytorium zostało zaoponowane przez Parlament jeszcze w październiku 2015. Budzi to obawy, że ustawa ta mogłaby doprowadzić do przywrócenia kontroli granicznych między krajami opowiadającymi się za i przeciw GMO. Komisja Europejska została wezwana do przedstawienia nowego wniosku.

Redakcja AgroNews, fot.:flickr.com/Kevin Dooley

Źródło:Parlament Europejski

0

Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758