W życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, w których potrzebujemy szybkiego przypływu gotówki. Istnieje wiele firm i instytucji, które mogą udzielić nam wtedy pożyczki na dobrych warunkach. Czasami zdarza się jednak, że wniosek o przyznanie kredytu zostaje przez bank odrzucony. Dlaczego tak się dzieje? Oto kilka głównych powodów, dla których banki nie chcą przyznawać pożyczek.
Zła historia kredytowa
Jeśli miałeś kiedyś problemy ze spłaceniem pożyczki lub salda karty kredytowej na czas, bank, u w którym ubiegasz się o pożyczkę, może się wahać przed przyznaniem Ci kredytu gotówkowego. Zanim złożysz wniosek, sprawdź swoją historię kredytową i oceń, czy podanie o pożyczkę w twojej sytuacji ma sens. Jeśli Twoja historia kredytowa nie należy do najlepszych, spróbuj spłacić swoje długi i ubiegaj się o przyznanie mniejszej kwoty kredytu. Im niższy kredyt, tym mniej obaw związanych z przyznaniem ci kredytu będzie miał bank.
Niewystarczające dochody
Pożyczkodawca może nie zatwierdzić twojego wniosku, jeśli okaże się, że twoje dochody nie wystarczą na spłacanie miesięcznych spłat. Kredytodawcy zwykle mają ustalony minimalny dochód, którym musi dysponować wnioskodawca, by ubiegać się o pożyczkę. Pamiętaj więc, żeby sprawdzić kryteria poszczególnych banków zanim złożysz wniosek. Jeśli nie spełniasz wymagań jednego banku, spróbuj w innym lub aplikuj o niższą kwotę kredytu.
Wątpliwy cel pożyczki
Sprawdź, czy jesteś w stanie sfinansować to, czego potrzebujesz, z pożyczką, o którą się ubiegasz. Wiele pożyczek wiąże się z ograniczeniami w zakresie wykorzystania funduszy. Na przykład pożyczki zabezpieczone mogą być zabezpieczone tylko niektórymi aktywami, a kredyty samochodowe mają zazwyczaj ograniczenie wiekowe dla kupowanego pojazdu. Ponadto, jeśli twój pożyczkodawca dowiaduje się, że twój cel pożyczki nie jest wiarygodny, twoje szanse na odrzucenie pożyczki mogą być dość wysokie.
Błędy we wniosku
Kredytodawcy zwykle sprawdzają dane, które umieściłeś we wniosku, i mogą odrzucić Twoją aplikację, jeśli wykryją niespójności. Pamiętaj, żeby wypełnić podanie zgodnie z prawdą. Warto też sprawdzić, czy nie ma w nim literówek lub innych pomyłek, które mogą wpłynąć na negatywne rozpatrzenie wniosku. Liczą się nawet małe błędy. Na przykład dodana lub odjęta cyfra 0 może zrobić wielką równicę.
Niestabilne zatrudnienie
W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób pracuje na umowę o dzieło i większość banków nie ma problemu z przyznaniem takim osobom pożyczki. Trzeba jednak dowieść, że dochody w odpowiedniej kwocie regularnie wpływają na twoje konto. Niektórzy pożyczkodawcy potrafią być bardzo wymagający w kwestii stabilności zatrudnienia, szczególnie jeśli w grę wchodzi kredyt gotówkowy o wyższej wartości.