NEWS
Like

Trybunał Konstytucyjny narusza prawo i zasady logiki

03/12/2015
879 Wyświetlenia
2 Komentarze
2 minut czytania
Trybunał Konstytucyjny narusza prawo i zasady logiki

3 grudnia Trybunał Konstytucyjny orzekł generalnie, iż ustawa czerwcowa o Trybunale Konstytucyjnym jest zgodna z konstytucją. Trybunał uznał jednak, iż art.137 ustawy jest niezgodny z konstytucją w zakresie w jakim przewidywał wybór 2 sędziów TK, których kadencja kończyła się w grudniu.

0


INFORMACJA SERWIS21:

Trybunał Konstytucyjny narusza zasady logiki

Trybunał zapomniał o elementarnych zasadach rozumowania logicznego, albowiem skoro przepis przewidywał wybór 5 sędziów a nie 3+2, to był albo niezgodny albo zgodny z konstytucją. Przepis był całością, a zatem nie można było uznać go za częściowo zgodny i częściowo niezgodny. W logice posługujemy się bowiem funkcjami 1, 0 (zgodny, niezgodny). Jedynie w uzasadnieniu można było wskazywać jak należało postąpić, jakie powinny być zasady, ale w samym orzeczeniu powinno nastąpić stwierdzenie jedynie niezgodności przepisu lub jego zgodności, a zatem powinno się orzec niezgodność przepisu.

Dodatkowo Trybunał który uznał, że przepis umożliwiający wybór w październiku 2 sędziów uznał za niekonstytucyjne, równocześnie uznaje (choć nie było to przedmiotem wniosku i formalnie w sentencji tego nie ma) że uchwały Sejmu unieważniające wybór m.in. tych 2 sędziów nie rodzą skutków prawnych. A zatem powołano 2 sędziów niezgodnie z konstytucją, ale nie można tego zmienić. Przecież to absurd.

Skoro Trybunał nie stosuje elementarnych zasad logiki, to czy taki Trybunał powinien dalej istnieć?

Trybunał Konstytucyjny narusza ustawa o petycjach

Trybunał Konstytucyjny kolejny raz naruszył prawo. Przypomnijmy, iż 18 Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE złożył wniosek o wyłączenie sędziów Rzeplińskiego, Biernata, Kieresa, Zubika i pozostałych z rozpatrywania zgodności z Konstytucją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Podobne wnioski przesyłali mailem obywatele. Zgodnie z prawem taką petycję należało rozpatrzyć niezwłocznie, najdalej w ciągu 3 miesięcy. Skoro w danej sprawie 3 grudnia była wyznaczona rozprawa, petycja powinna być najpóźniej na początku rozprawy rozpatrywana przez cały Trybunał (mogli uznać lub odrzucić petycję), pozytywnie lub negatywnie. Ale nic takiego się nie stało, Trybunał zlekceważył fakt petycji. Nie pierwszy raz Trybunał narusza prawo – zauważa dr Daniel Alain Korona, prezes Stowarzyszenia – Dokonamy analizy prawnej tego co się wydarzyło i podejmiemy dalsze kroki prawne.

0

sprzeciw21

279 publikacje
0 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758