„Skala wpływu człowieka jest zadziwiająca. Oczywiście zdawaliśmy sobie sprawę, że człowiek będzie znaczącym czynnikiem wpływającym na liczbę drzew, jednak nie sądziliśmy, że nasz gatunek to główna przyczyna takiej a nie innej gęstości drzewostanów” – powiedział Thomas Crowther z Holenderskiego Instytutu Ekologii w Wageningen, który prowadził badania podczas stażu na Yale University.
Do niedawna sądzono, opierając to przekonanie na zdjęciach satelitarnych, że na Ziemi rośnie około 400 miliardów drzew. Crowther i jego współpracownicy połączyli dane satelitarne ze znacznie dokładniejszymi danymi z badań terenowych. Zebrali informacje z takich badań prowadzonych na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Informacje dotyczyły łącznej powierzchni około 430 000 hektarów. Dzięki nim uczeni byli w stanie udoskonalić dane pochodzące z satelitów. Następnie wykorzystali swoje szacunki do przyjrzenia się obszarom, które były słabo badane. Na przykład badania terenowe z lasów Kanady i północnej Europy połączone z danymi satelitarnymi zostały wykorzystane do szacowania ze zdjęć satelitarnych liczby drzew w podobnych lasach odległych północnych części Rosji. „To nie jest tak, że odkryliśmy nowe drzewa. Po prostu dodaliśmy kolejną warstwę danych, która pozwoliła nam na skorygowanie wcześniejszych szacunków” – mówi Crowther.
Z nowych szacunków dowiadujemy się, że największa na świecie gęstość zalesienia na hektar występuje w lasach borealnych USA, Skandynawii i Rosji. W sumie znajduje się w nich 750 miliardów drzew, czyli 24% wszystkich występujących na ziemi. W lasach tropikalnych i subtropikalnych, które zajmują najwięcej przestrzeni spośród wszystkich ziemskich lasów, występuje 1,3 biliona drzew (43%).
Crowther przypomina, że ostatnie szacunki nie zmieniają poglądu na wylesianie. „Nie mówimy, że wszystko jest w porządku”. Uczony zwraca uwagę, że jest wręcz przeciwnie. W regionach, w których wydawałoby się, że lasy powinny mieć się dobrze – czyli w ciepłych, wilgotnych obszarach globu – działalność człowieka powoduje kurczenie się zalesionych terenów.
Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ScientificAmerican.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl