„Jeśli się przyjrzeć małemu kamykowi, można w nim zobaczyć całą planetę”. To nie ja, to jeden z autorów piszących na łamach Przeglądu Geologicznego:).
(Tekst z dedykacją dla Jaśka za przesłane materiały.)
Czy powiedzielibyście, że na stronie naukowego periodyku można czasem znaleźć… poezję?:) Otóż można. Ale wróćmy do twardych, przyziemnych a nawet podziemnych konkretów.
Nie będę się rozwodzić nad recenzjami intrygującej literatury („The Planet in a Pebble”), pracach polskich geologów w Mongolii czy Algierii (temat powszechnie mało znany a szkoda), tanzanitach (kamień ozdobny tysiąc razy rzadszy od diamentu!) albo specjalistycznych zagadnieniach dot. meteorytów. – Kto ciekaw tych spraw, sam je sobie i bez mojego zachęcania poczyta w sierpniowym PG. Lubiącym lżejsze tematy (geoturystyka!) ponownie (za PG) polecam mapy geologiczno-turystyczne parków narodowych.
Wszystko to można odnaleźć na stronie PG:
Z tego, co stanowi absolutny konkret i jedną z podstaw bytu, czyli w zakresie surowców energetycznych, to jest trochę wieści dobrych i trochę mniej dobrych.
Zdecydowanie dobra jest informacja, że kolejne badania i odwierty w Polsce „dają” gaz i ropę. Mniejsza o ich wymienianie. Na potrzeby informacji podstawowej podam tylko, że odwiert „Poszukiwań Nafty i Gazu Jasło” Pruchnik-26 na złożu (gazowym) Pruchnik-Pantalowice będzie przekazany do eksploatacji.
(Dla przypomnienia i porządku – za „łupkiem” w Łebieniu, Wytownie i Lęborku wiercą firmy zagraniczne.)
Warto też wiedzieć, że LOTOS Petrobaltic wydobył w ub. roku 230,2 tys. t ropy na Bałtyku a Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA 500,6 tys. t ropy na lądzie. Wydobycie gazu wyniosło w ub. roku 4,2 mld m3.
Ze złych wieści, to Nord Stream budują w tempie ekspresowym (już to pewnie wiecie z innych doniesień) a South Stream (czyli Gazprom) pewnie wygra z unijnym Nabucco.
W dodatku na Białorusi Gazprom nabył 50% akcji Biełtransgazu (białoruskiego operatora gazowego) – za 2,5 mld dolców mają 7 tys. km gazociągów, w tym odcinek jamalskiego. Litwa broni się przed Gazpromem. – Mają teraz taki swój wewnętrzny problem czy podzielić swego operatora gazowego na spółkę przesyłową i dystrybucyjną, czy nie; Gazprom protestował, bo ma 37,1% udziałów w tym całym Lietuvos Dujos, oni się zaskarżyli międzynarodowo, ustawowo przyjęli ten podział a na marginesie litewski premier stwierdził, że „sprzedaż gazociągów 8 lat temu była wielkim błędem”.
Z tych okruchów info widać (kto by dotąd nie był przekonany), że Gazprom twardo się umacnia i konsekwentnie osiąga swoje cele.
Już tylko jako ciekawostkę ze styku geologii z polityką nadmienię, że „Weryfikacja stanu wiedzy o złożach złota wraz z aktualizacją ocen perspektyw złożowych” to jeden z tematów zamówionych w Państwowym Instytucie Geologicznym przez Ministerstwo Środowiska na rok 2011. Oczywiście Ministerstwo to troszczy się i o środowisko;), czego wyrazem jest inny zamówiony przezeń temat związany z rekultywacją terenów zdegradowanych, ale chyba złoto bardziej pobudza wyobraźnię?:)
Na osłodę, ale i jako memento – zdjęcie (jak zawsze za geopic.pl, fot. Grzegorz Bijak). Zdjęcie przedstawiaw bornit (to niebieskie) i chalkopiryt (to coś w kolorze złotym – to nie jest złoto, tylko taki minerał miedzi – czyli nie wszystko złoto co się świeci i pamiętajmy o tym robiąc kontrakty na swoje surowce).
Post uporczywie w dziale "Nauka i Technika", choć nie wiem czy nie powinno być pod "najbardziej polityczna i brutalna polityka". No nic, ja se piszę o kamykach a Czytelnik myśleć umie, to nie muszę pouczać;).
Zwyczajnie. Po ziemi:). Na prosty chlopski rozum baby:). [Grafika pochodzi z galerii obrazów Aleksandra Horopa www.horopgaleria.bloog.pl (za zgoda Autora)]