Największe odkrycie od czasu odkrycia Ameryki przez Kolumba. Odtąd już żaden czytelnik nE nie będzie błądził po manowcach swojego umysłu w mrokach swojej niewiedzy
Problem dobrze formułuje Wikipedia:
Liczba 44 pojawia się w III części Dziadów, dramatu romantycznego Adama Mickiewicza. W scenie 5, zwanej "Widzeniem księdza Piotra", wymieniona jest dwukrotnie.
Pierwszy fragment:
Patrz! – ha! – to dziecię uszło – rośnie – to obrońca!
Wskrzesiciel narodu,
Z matki obcej; krew jego dawne bohatery,
A imię jego będzie czterdzieści i cztery.
Fragment drugi:
Nad ludy i nad króle podniesiony;
Na trzech stoi koronach, a sam bez korony;
A życie jego – trud trudów,
A tytuł jego – lud ludów;
Z matki obcej, krew jego dawne bohatery,
A imię jego czterdzieści i cztery.
Nie wiadomo co lub kogo miał na myśli Mickiewicz. Literaturoznawcy i czytelnicy od dziesięcioleci próbowali rozwiązać zagadkę liczby 44 w Dziadach. Poświęcono jej niezliczoną ilość artykułów i interpretacji.
http://pl.wikipedia.org/wiki/44_%28liczba%29
Jedną z niezliczonej ilości interpretacji poświęconych rozwiązaniu zagadki liczby 44 w Dziadach jest interpretacja Józefa Gębskiego:
Stwierdzenie Wikipedii, że nie wiadomo co lub kogo miał na myśli Mickiewicz było prawdziwe w przeszłości. Bo teraz już jest wiadomo. Ale, żeby było wiadomo, ludzkość musiała doczekać się mojego geniuszu. Co stwierdzam bez cienia najmniejszej chełpliwości powodowany tylko i wyłącznie pokornym podporządkowaniem się imperatywowi głoszenia prawdy.
A oto i moje odkrycie:
Jeden komentarz