„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.
Pierwsze banknoty pojawiły się w Chinach w IX w. naszej ery (niektóre źródła mówią, że nawet w VII). Do Europy pierwsze wzmianki o papierowym pieniądzu trafiły za pośrednictwem Marco Polo (1254-1324), ale zaczęto ich używać dopiero w XVII wieku jako wygodnego substytutu złotych i srebrnych monet. Banknoty same w sobie nie posiadają właściwie żadnej wartości, stanowią jedynie zobowiązanie do zapłaty. Na przykład na banknotach emitowanych przez Bank Anglii widnieje napis: „Zobowiązuję się wypłacić na żądanie posiadacza tego banknotu sumę w wysokości…”, zaś na dolarach możemy przeczytać słynne „Ufamy Bogu” (ang. In God We Trust).
Jednak w rzeczywistości, przyjmując za swoją pracę plik banknotów, ufamy ich aktualnemu emitentowi. Wierzymy, że nie wyemituje on ich tyle, by stały się bezwartościowe. Wiele rzeczy może służyć jako pieniądz – od muszli kauri z Malediwów aż po olbrzymie kamienne dyski (kamienie rai), których używano na wyspach Yap na Pacyfiku. W erze informatycznej pieniądz nie potrzebuje już nawet fizycznego nośnika, wszystko jest bowiem kwestią zaufania. Nie bez powodu słowo „kredyt” wywodzi się od łacińskiego credo, czyli „wierzę”.
Źródła zdjęć:
1. “Stone money at Hibiya Park in Tokyo” by Abasaa – Own work. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stone_money_at_Hibiya_Park_in_Tokyo.JPG#mediaviewer/File:Stone_money_at_Hibiya_Park_in_Tokyo.JPG
Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog.
Zobacz też: Ciekawostki finansowe (2).