Artykuły redakcyjne
Like

To nie rząd decyduje o tym kto jest honorowy

02/01/2015
6978 Wyświetlenia
3 Komentarze
2 minut czytania
To nie rząd decyduje o tym kto jest honorowy

Autor bestsellerowej książki „Kapitał w XXI wieku” francuski ekonomista Thomas Piketty poinformował, że nie przyjmie Orderu Narodowego Legii Honorowej.

0


 

Thomas Piketty (Photo: Emmanuelle Marchadour; www.thenation.com)

Thomas Piketty (Photo: Emmanuelle Marchadour; www.thenation.com)

– Dowiedziałem się, że zostałem zgłoszony do Legii Honorowej. Odrzucam tę nominację, gdyż nie sądzę, by zadaniem rządu było decydowanie, kto jest honorowy – powiedział Thomas Piketty. – Niech rząd lepiej skoncentruje się na pobudzeniu wzrostu gospodarczego we Francji i Europie – stwierdził ekonomista, który sam kiedyś był blisko związany z rządzącą we Francji Partią Socjalistyczną, a obecnie mocno dystansuje się od polityki prezydenta Francois Hollande’a.
Piketty zarzuca francuskiemu przywódcy przede wszystkim niespełnienie swej obietnicy wyborczej o głębokiej reformie fiskalnej. – W decyzjach ekonomicznych Francois Hollande’a jest taki stopień improwizacji, który jest odrażający – ocenił ekonomista w czerwcu w wywiadzie dla dziennika „Le Monde”.
W środę opublikowano listę osób, które otrzymają nadawaną przez prezydenta Francji Legię Honorową. Znaleźli się na niej, oprócz Piketty’ego, laureat ekonomicznego Nobla Jean Tirol i laureat literackiego Nobla Patrick Modiano.
Ekonomista nie jest pierwszą osobą, która odmówiła przyjęcia tego ustanowionego przez Napoleona Bonaparte odznaczenia. Postąpił tak m.in. Albert Camus, Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Claude Monet, Brigitte Bardot oraz Piotr i Maria Curie.
Książka „Kapitał XXI wieku”, w której autor opisuje coraz większą koncentrację bogactwa w rękach nielicznych, sprzedała się już w 1,5 mln egzemplarzy. Przetłumaczony na wiele języków tytuł ogromny sukces odniósł w Stanach Zjednoczonych (z Pikettym spotkali się doradcy prezydenta Baracka Obamy). Publicysta „New York Timesa” Paul Krugman nazwał książkę Francuza przełomową, wyjaśniając, że burzy ona mit, iż „na wielkie bogactwo się zapracowuje i zasługuje”.

 

Źródło: IAR, PAP, kk, mp

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

3 komentarz

  1. Pingback: Internetówka 193 | Skojarzenia. Bohdan Kaczmarek

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758