Bez kategorii
Like

Nadciśnienie

15/08/2011
543 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Nadciśnienie jest schorzeniem podstępnym. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niszczy nasz organizm. Za optymalne dla naszego układu krwionośnego uznaje się ciśnienie, którego wysokość wynosi ok. 120mmHg (skurcz)/ 80mmHg (rozkurcz).

0


 Nadciśnienie dzielimy na: pierwotne samoistne (u ok. 90% przypadków) oraz wtórne zwane objawowym powstające wskutek poważnych chorób (u ok. 5-10% nadciśnieniowców).

Nadciśnienie pierwotne może być dziedziczne, ale bardzo często sami pracujemy na nie latami. Powstawaniu nadciśnienia sprzyja brak ruchu, zła dieta, otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz przewlekły stres.

Nadciśnienie wtórne to skutek innych poważnych chorób. Często gdy je wyleczymy, ciśnienie wraca do normy.

   Wahania ciśnienia są zjawiskiem normalnym i mają na nie wpływ nasze emocje, codzienne problemy i rodzaj pracy.

Nadciśnienie objawiać się może bólami i zawrotami głowy, dusznością, rozdrażnieniem, nadmierną sennością. Niektórzy chorzy odczuwają kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, mają zaczerwienioną twarz, szyję, klatkę piersiową. Czasem objawia się mroczkami przed oczami, szumami w uszach lub ciągłym zmęczeniem.

   Zanim podejmie się leczenie trzeba przez wiele miesięcy mierzyć ciśnienie oraz wykonać szereg niezbędnych badań. Niekiedy zaleca się aby przez całą dobę mierzyć ciśnienie za pomocą aparatu Holtera. Pozwala to ocenić ciśnienie w trakcie wysiłku, spoczynku oraz w trakcie codziennych czynności. Mając wszystkie wyniki badań lekarz podejmuje skuteczną terapię. Przy łagodnym nadciśnieniu nie zawsze jest potrzebne zażywanie leków. Czasem wystarczy zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Przy nadciśnieniu umiarkowanym i wysokim leki zażywa się stale. Są to zwykle leki moczopędne, ale też mogą być beta-blokery (spowalniają pracę serca), alfa-blokery (rozszerzają naczynia krwionośne) lub tzw. inhibitory enzymu konwertującego (nie pozwalają one temu enzymowi uwolnić hormonu odpowiedzialnego za wzrost ciśnienia).

   Bardzo ważne jest aby samemu nie zmieniać ani nie przerywać kuracji. Warto się upewnić czy jedzenie nie zaburza wchłanianie leku, oraz uprzedzić lekarza o wszystkich dodatkowych lekarstwach, które zażywamy.

Ciśnienie krwi

120mmHg / 80mmHg                                                     optymalne

121mmHg – 129mmHg / 81mmHg – 84mmHg             prawidłowe

130mmHg – 139mmHg / 85mmHg – 89mmHg             wysokie prawidłowe

140mmHg – 159mmHg / 90mmHg – 99mmHg             nadciśnienie łagodne

160mmHg – 179mmHg / 100mmHg – 109mmHg         nadciśnienie umiarkowane

powyżej 180mmHg / powyżej 110mmHg                      nadciśnienie wysokie

 

0

Lilka

Kobieta Matka Zona

41 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758